Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Aborcja - tak, "pigułka po" - nie

W czwartek 1 lipca Zgromadzenie Generalne amerykańskiego Kościoła Prezbiteriańskiego opowiedziało się przeciwko jakimkolwiek ograniczeniom prawa do aborcji, nawet tych wykonywanych w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, określanych mianem "aborcji przez częściowe urodzenie".

Komitet Legislacyjny wydał zalecenie dotyczące zmiany obecnego stanowiska denominacji odnośnie aborcji na rzecz afirmacji "ochrony życia dzieci zdolnych do życia w łonie matki".

W proponowanym oświadczeniu czytamy: "W przypadku, gdy problemy pojawiają się pod koniec ciąży, wzywamy naszych członków do wspierania dążenia do urodzenia dziecka. W celu ochrony życia i zdrowia zarówno matki, jak i dziecka, późna aborcja powinna być brana pod uwagę tylko wtedy, gdy zdrowie fizyczne lub psychiczne matki jest poważnie zagrożone i nie ma innych sposobów, by dziecko urodziło się żywe. Ponadto wzywamy naszych członków do udzielania pomocy duszpasterskiej i materialnej kobietom w ciąży stwarzającej zagrożenie oraz poszukiwania sposobów, w jakie kościół może złagodzić problemy związane z ciążą lub późną aborcją. Zalecamy adopcję jako właściwe rozwiązanie dla tych kobiet, które urodzą dzieci, ale nie będą w stanie się nimi zajmować i wzywamy naszych członków do udzielania pomocy w poszukiwaniu kochających rodzin adopcyjnych".
Zgromadzenie odrzuciło powyższą rekomendację stosunkiem głosów 285-185, kontynuując tym samym prowadzaoną od 3 lat politykę proaborcyjną. Argumentując na rzecz obecnej polityki Kościoła Prezbiteriańskiego, wielebna Margaret Anne Fohl z Filadelfii stwierdziła, iż "polityka ta wypełnia rolę kościoła jako autorytetu moralnego. Nie nakazuje żadnego rodzaju dyscypliny, lecz oferuje współczucie".

Jednocześnie Komitet ds. Zdrowotnych przy Zgromadzeniu Generalnym odrzucił stosunkiem głosów 41-21-1 rezolucję wzywającą do umożliwienia dostępu bez recepty do środków antykoncepcyjnych stosowanych w nagłych wypadkach. 

Antykoncepcja w nagłych wypadkach, czyli tzw. "pigułka po stosunku", to pigułka zawierająca bardzo dużą dawkę hormonu, stosowana w ciągu 72 godzin po stosunku, zwykle w przypadku zbliżenia bez zabezpieczenia lub gwałtu.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040702224948573

No trackback comments for this entry.
Aborcja - tak, "pigułka po" - nie | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Anna Gabriela śro, 20 paź 2004, 10:12:36
Został tu poruszony temat trudny i kontrowersyjny. Widzicie teraz, jakie problemy może zrodzić seksualne współżycie? Trzeba z tego wyciągnąć wnioski i zająć się powszechną edukacją w zakresie naprawdę bezpiecznego seksu i planowania rodziny. Wyedukowane odpowiednio społeczeństwo o podniesionym morale w naturalny sposób odczuje pozytywne skutki takiej edukacji, to znaczy zmniejszoną liczbę aborcji, zmniejszoną liczbę niechcianych ciąż wśród nastolatek i nie tylko. Niepotrzebne debaty i dyskusje określające jakie ma być prawo zwiekszają tylko całe to zamieszanie. Starajmy się praktycznie łagodzic sytuację, rozpowszechniając pewne i sprawdzone metody naturalnego planowania rodziny i bezpiecznego seksu. Polecam stronę o tej tematyce: www.naturalnie.republika.pl
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń