Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dziekan-gej objął urząd

Przywódcy anglikańscy wezwali swój kościół do tego, by odłożyć na bok spory dotyczące księży-homoseksualistów. Nastąpiło to w momencie objecia przez Jefreya Johna stanowiska dziekana katedry St. Albans, na które został mianowany dwa miesiące temu. W piątek 51-letni duchowny przyznajacy się do swojej homoseksualnej orientacji został oficjalnie wprowadzony na urząd.

Około dwóch tysięcy osób zgromadziło się w katedrze, by wziąć udział w nabożenstwie, podczas którego dr. John został formalnie rektorem parafii St. Albans Abbey i dziekanem katedry St. Albans. Biskup St. Albans Christopher Herbert w swoim kazaniu podkreślił odwagę dr Johna, której przejawem było przyjęcie tego stanowiska. Wezwał też dostojników i cżłonków kościoła by słuchali się nawzajem.

- Wiele osób jest bardzo podekscytowanych wyborem księdza Johna, ale jest też wielu z moich braci chrześcijan, którzy byli i nadal są bardzo niezadowoleni, źli i zakłopotani tą sytuacją. Musimy więc nauczyć się uważnie i cierpliwie słuchać się nawzajem, aby poziom zrozumienia wzrastał u wszystkich stron tego konfliktu - powiedział biskup Herbert.

- Wolą i zamiarem Boga było, żebym się znalazł właśnie tutaj i ja także nie chciałbym być nigdzie indziej. Mam nadzieję, że teraz możemy zająć się tym, co naprawdę ma znaczenie - powiedział nowy dziekan St. Albans w kazaniu skierowanych do obecnych na nabożeństwie.

Duchowny, który w przeszłości opowiadał się za błogosławieniem przez kościół jednopłciowych związków, w trakcie ceremonii zapowiedział używanie "tylko tych form liturgicznych, które są zaakceptowane lub dozwolone przez kanon".

Nominacja i wprowadzenie na urząd duchownego, który przez wiele lat pozostawał w homoseksualnym związku, wywołała w diecezji liczne kontrowersje i protesty, mimo iż Jeffrey John twierdzi, że od kilku lat żyje w celibacie. Philip Lovegrove, przewodniczący rady ds. finansów diecezji St. Albans zrezygnował ze swojego stanowiska oraz z tytułu honorowego kanonika katedralnego. Dwie parafie w diecezji - kościół św. Piotra i Pawła w Cranfield i kosciół świętej Trójcy w New Barnet na północy Londynu na znak protestu zapowiedziały wstrzymanie środków przeznaczonych na fundusz diecezji. Podobne protesty doprowadziły w ubiegłym roku Jeffreya Johna do rezygnacji ze stanowiska biskupa Reading.

Inclusivechurch, grupa działająca w obrębie Kościoła Anglii na rzecz praw homoseksualistów z radością przyjęła nominację dr Johna.

Nominacja wywołała także wiele komentarzy na całym świecie, a także ostre reakcje konserwatywnej części Wspólnoty Anglikańskiej. Biskup Cyril Okarocha z Nigerii wypowiedział się w imieniu kościoła anglikańskiego w Afryce, przypominając, że afrykańscy anglikanie sprzeciwiają się nominacjom duchownych, którzy otwarcie deklarują swój homoseksualizm.

- Albo Arcybiskup Canterbury i biskupi Anglii nie zrozumieli naszego przesłania, albo też zamierzają przyczynić się podczas swojej kadencji do rozpadu Wspólnoty Anglikańskiej - mówi biskup Okarocha - Mam nadzieję, że ta nominacja nie jest swoistym zadośćuczynieniem, które zaoferowano dr Johnowi, po tym, jak zrezygnował z godności biskupa.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040703235537862

No trackback comments for this entry.
Dziekan-gej objął urząd | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń