Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dziekan-gej objął urząd

Przywódcy anglikańscy wezwali swój kościół do tego, by odłożyć na bok spory dotyczące księży-homoseksualistów. Nastąpiło to w momencie objecia przez Jefreya Johna stanowiska dziekana katedry St. Albans, na które został mianowany dwa miesiące temu. W piątek 51-letni duchowny przyznajacy się do swojej homoseksualnej orientacji został oficjalnie wprowadzony na urząd.

Około dwóch tysięcy osób zgromadziło się w katedrze, by wziąć udział w nabożenstwie, podczas którego dr. John został formalnie rektorem parafii St. Albans Abbey i dziekanem katedry St. Albans. Biskup St. Albans Christopher Herbert w swoim kazaniu podkreślił odwagę dr Johna, której przejawem było przyjęcie tego stanowiska. Wezwał też dostojników i cżłonków kościoła by słuchali się nawzajem.

- Wiele osób jest bardzo podekscytowanych wyborem księdza Johna, ale jest też wielu z moich braci chrześcijan, którzy byli i nadal są bardzo niezadowoleni, źli i zakłopotani tą sytuacją. Musimy więc nauczyć się uważnie i cierpliwie słuchać się nawzajem, aby poziom zrozumienia wzrastał u wszystkich stron tego konfliktu - powiedział biskup Herbert.

- Wolą i zamiarem Boga było, żebym się znalazł właśnie tutaj i ja także nie chciałbym być nigdzie indziej. Mam nadzieję, że teraz możemy zająć się tym, co naprawdę ma znaczenie - powiedział nowy dziekan St. Albans w kazaniu skierowanych do obecnych na nabożeństwie.

Duchowny, który w przeszłości opowiadał się za błogosławieniem przez kościół jednopłciowych związków, w trakcie ceremonii zapowiedział używanie "tylko tych form liturgicznych, które są zaakceptowane lub dozwolone przez kanon".

Nominacja i wprowadzenie na urząd duchownego, który przez wiele lat pozostawał w homoseksualnym związku, wywołała w diecezji liczne kontrowersje i protesty, mimo iż Jeffrey John twierdzi, że od kilku lat żyje w celibacie. Philip Lovegrove, przewodniczący rady ds. finansów diecezji St. Albans zrezygnował ze swojego stanowiska oraz z tytułu honorowego kanonika katedralnego. Dwie parafie w diecezji - kościół św. Piotra i Pawła w Cranfield i kosciół świętej Trójcy w New Barnet na północy Londynu na znak protestu zapowiedziały wstrzymanie środków przeznaczonych na fundusz diecezji. Podobne protesty doprowadziły w ubiegłym roku Jeffreya Johna do rezygnacji ze stanowiska biskupa Reading.

Inclusivechurch, grupa działająca w obrębie Kościoła Anglii na rzecz praw homoseksualistów z radością przyjęła nominację dr Johna.

Nominacja wywołała także wiele komentarzy na całym świecie, a także ostre reakcje konserwatywnej części Wspólnoty Anglikańskiej. Biskup Cyril Okarocha z Nigerii wypowiedział się w imieniu kościoła anglikańskiego w Afryce, przypominając, że afrykańscy anglikanie sprzeciwiają się nominacjom duchownych, którzy otwarcie deklarują swój homoseksualizm.

- Albo Arcybiskup Canterbury i biskupi Anglii nie zrozumieli naszego przesłania, albo też zamierzają przyczynić się podczas swojej kadencji do rozpadu Wspólnoty Anglikańskiej - mówi biskup Okarocha - Mam nadzieję, że ta nominacja nie jest swoistym zadośćuczynieniem, które zaoferowano dr Johnowi, po tym, jak zrezygnował z godności biskupa.



Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040703235537862

No trackback comments for this entry.
Dziekan-gej objął urząd | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika






Nie pamiętasz hasła?

Polecamy





EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy



 • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń