Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"Kod Leonarda da Vinci" krytykowany przez liberałów

Książka autorstwa Dana Browna od ponad roku króluje na listach bestsellerów, spotykając się jednocześnie ze zdecydowaną krytyką ze strony środowiska naukowego. Początkowo swój sprzeciw wyrażały tylko katolickie i protestanckie środowiska konserwatywne. Teraz jednak dołączyły się do nich dwa popularne pisma liberalne.

Idea przewodnia "Kodu" głosi, iż u podstawy Nowego Testamentu oraz całej historii i doktryny chrześcijańskiej leżało oszustwo. Z wielu stron podniósł się alarm, gdy okazało się, że tezy Browna przez wielu odbierane są nie jako fikcja literacka, lecz fakty, zaś sama książka nie jak powieść sensacyjna, lecz naukowa rozprawa o błędach Kościoła.

Protestancki magazyn Christian Century opublikował artykuł zatytułowany "Sekrety Ewangelii?: Rozkładanie 'Kodu Leonarda da Vinci' autorstwa Marka S. Burrowsa, historyka Zjednoczonego Kościoła Chrystusowego w Andover Newton Theological School w Massachusetts.

"Prawie wszystko, co Brown podaje jako fakty, w rzeczywistości wynika z błędu i wprowadza w błąd czytelnika" -  napisał Burrows. Jednocześnie wyraził obawę, iż większości czytelników nie starczy wiedzy lub umiejętności krytycznego czytania, potrzebnych, by "oddzielić rzadkie fakty od przytłaczającej fikcji."

Co dziwniejsze, do coraz powszechniejszej krytyki "dzieła" Browna przyłączył się także związany z lewicującą grupą badawczą Jesus Seminar magazyn The Fourth R, który zwykle starał się obalać cały kontekst historyczny Nowego Testamentu. W artykule "Oszustwo Da Vinci" Robert M. Price, autor popularny w kręgach laickiego humanizmu, wyraził pogląd, iż twierdzenie Browna, jakoby jego książka oparta była na faktach "jest częścią fikcji."

Price odniósł się także do najczęściej krytykowanych tez zawartych w "Kodzie Leonardo Da Vinci", wygłoszononych przez występujących w książce naukowców:

- Wiara w Bóstwo Jezusa powstała w czwartym wieku. (Badacze Pisma Świętego datują ją na I wiek.)

- Cztery Ewangelie zostały zatwierdzone w czwartym wieku. (Historycy twierdzą, że proces ten był bardziej złożony, lecz zasadniczo zostały one przyjęte w trzecim wieku.)

- Zwoje z okolic Morza Martwego oraz pisma gnostyckie stanowią najstarsze dokumenty chrześcijaństwa. (Eksperci uważają, iż zwoje qumrańskie są starsze niż samo chrześcijaństwo, natomiast pisma gnostyckie - z jednym może wyjątkiem - są późniejsze o jedno lub dwa stulecia.)

- Jezus poślubił Marię Magdalenę i miał z nią dzieci, które zapoczątkowały królewską linię rodową. (Naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na potwierdzenie tej legendy.)

Uwagi Price'a są o tyle ciekawe, iż on sam jest zwolennikiem radykalizmu. Jedo zdaniem wśród "rażących błędów historycznych Browna" są i takie, których powinien uniknąć nawet początkujący badacz.

Jako przykład wskazał zawartą w powieści tezę, iż to panujący w IV wieku cesarz rzymski Konstantyn oraz biskupi zniszczyli pierwotne przekonanie, iż Jezus był zwykłym śmiertelnikiem, zamiast tego czyniąc Go Bogiem, który tylko wydawał się człowiekiem.

Price przywołał powszechną w I wieku wiarę, iż Jezus - to Słowo Boże, które "stało się Ciałem" (J 1,14). Ortodoksyjni chrześcijanie wierzyli, że "dzielił On z Ojcem tę samą Boską naturę, zatem nie mógł być dalej uznawany za człowieka." Późniejsze wyznania wiary Kościoła "jedynie podkreśliły prawdziwość ludzkiej natury Boga - Człowieka." Przyznał, że choć on sam ma problemy z formułami chrześcijańskiego Credo, jego zdaniem nie daje to podstaw do przeinaczania ich.

Z właściwym sobie liberalnym podejściem Price stwierdził, że możliwe jest, iż Jezus był żonaty lub "zaangażowany emocjonalnie", jednakże hipotetyczna możliwość to nie to samo, co prawdopodobieństwo, iż tak było; co prowadzi nas donikąd." Idąc dalej tym tokiem rozumowania mógł nawet być kosmitą - i niektórzy uważają, iż tak właśnie było. Ale nie historycy."

W podobny do Pice'a sposób także Burrows skrytykował pogląd, jakoby to pierwsi chrześcijanie uczynili Jezusa Bogiem po to, by poszerzyć swoją władzę. "Nie istnieją żadne historyczne dowody na poparcie tej tezy" - stwierdził amerykański historyk.

Postaci z ksiązki Browna wysuwają hipotezę, iż chrześcijanie usunęli pisma gnostyckie z Biblii, ponieważ ukazywały one Jezusa w typowo ludzkich okolicznościach. Burrows z kolei twierdzi, iż jest dokładnie na odwrót: to Jezus z Ewangelii jest bardzo ziemski, podczas, gdy późniejsi gnostycy głosili radykalny rozdział pomiędzy dobrą sferą duchową a złym światem materialnym.

Brown odrzuca wszelkie propozycje, by w formie wywiadu ustosunkować się do stawianych mu zarzutów - być może nie zależy mu na dojściu do prawdy, lecz wyłącznie na dobrych wynikach sprzedaży. Zapowiadany już film "Da Vinci" oraz kolejne powieści tego autora z pewnością rozniecą nową debatę.

(NCTimes)

Zobacz inne artykuły dotyczące książki "Kod Leonarda da Vinci"Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040711142749790

No trackback comments for this entry.
"Kod Leonarda da Vinci" krytykowany przez liberałów | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
"Kod Leonarda da Vinci" krytykowany przez liberałów
zdentii wto, 22 mar 2005, 12:11:20
[treść komentarza usunięta ze względu na naruszenie zasad publikacji w serwisie Kosciol.pl]
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń