Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ślub katolika i osoby z kościoła zielonoświątkowego

Pytania i odpowiedziSzczęść Boże! Zdecydowałem się przesłać do Was to pytanie ponieważ chciałbym wiedzieć podstawowe sprawy zanim pójdę z tym do księdza w mojej parafii. Chciałbym ożenić się z moją dziewczyną. Należy ona do Koscioła Zielonoświątkowego. Ja jestem katolikiem. Bardzo mi zależy abyśmy zawarli małżeństwo katolickie. Ona się zgodziła. Proszę o informacje czy jest możliwość zawarcia takiego związku i jakie warunki musimy spełnić aby ksiądz się zgodził dać taki ślub.               

Sprawa, która została tu przedstawiona podlega przepisom prawa kanonicznego odnośnie małzenstwa mieszanych. Podstawą udzielenia zgody na takie małżenstwo jest uzyskanie od biskupa diecezjalnego dyspensy dla małżeństw mieszanych. Prawo Kanoniczne przewiduje nastepującą regulację tego zagadnienia:

Kan. 1124 - Małżeństwo między dwiema osobami ochrzczonymi, z których jedna została ochrzczona w Kościele katolickim lub po chrzcie została do niego przyjęta i formalnym aktem od niego się nie odłączyła, druga zaś należy do Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mającej pełnej łączności z Kościołem katolickim, jest zabronione bez wyraźnego zezwolenia kompetentnej władzy.

Kan. 1125 - Tego rodzaju zezwolenia może udzielić ordynariusz miejsca, jeśli istnieje słuszna i rozumna przyczyna, nie może go jednak udzielić bez spełnienia następujących warunków:

1° strona katolicka winna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;

2° druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej;

3° obydwie strony powinny być pouczone o celach oraz istotnych przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron.

Wyzej wymienione elementy wymagane są do waznosci takiego małzenstwa. Ponadto należy rówież pamiętać o zachowaniu formy kanonicznej
( brak takiej formy moze być poźniej podstawą do rozpoczęcia procesu o nieważnośc małżeństwa).

Kan. 1127 - § 1. Co do formy małżeństwa mieszanego należy zachować przepisy kan. 1108. Jeśli jednak małżeństwo zawiera strona katolicka ze stroną niekatolicką obrządku wschodniego, kanoniczna forma zawarcia wymagana jest tylko do godziwości; do ważności zaś konieczny jest udział świętego szafarza, z zachowaniem innych wymogów prawa.

Natomiast kan.1108 stanowi, iż forma zwyczajna ma miejsce wówczas, gdy Kan. 1108 - § 1. Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków, według zasad wyrażonych w następnych kanonach.

Oznacza to ze zawsze w zwyczajnych okolicznościa (tzn. ze nie ma trudności w udaniu się do kapłana katolickiej bez trudności fizycznych i moralnych) zawsze winien uczestniczyc kapłan - jako świadek urzędowy zawieranego małzentwa oraz dwaj świadkowie zwyczajni.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran

[Małżeństwa mieszane]Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040720211905665

No trackback comments for this entry.
Ślub katolika i osoby z kościoła zielonoświątkowego | 12 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ślub katolika i osoby z kościoła zielonoświątkowego
Sunrise śro, 21 lip 2004, 23:46:56

No tak, "strona katolicka" postrzega stronę niekatolicką jako zagrożenie dla dzieci. Nie wiem, czy istnieje taka miłość, która skłoniła by mnie do ślubu ze "stroną katolicką". Mam jeszcze trochę godności.

 

Pozdrawiam. Przemysław Gola

---
"A jeśli ktoś tego nie uzna, sam nie jest uznany." I Kor 14,38

 
Ślub katolika i osoby z kościoła zielonoświątkowego
milka czw, 22 lip 2004, 09:43:56
Ja dostalam slub w kk. Chociaż nie jestem katoliczka. Ksiadz nie robil zadnych problemow. Mam mile wspomnienia z rozmowy z tym człowiekiem, chociaż ow duchowny slynie z tego ze jest bardzo nerwowy i niecierpliwy. Duzo zalezy od osobowości duchownego. Zycze powodzenia! Przeciez dobro waszego przyszłego małżeństwa zalezy w dużej mierze od was. Jak jeden ksiądz się nie zgodzi to na pewno znajdzie się taki który nie będzie się trzymal kurczowo spraw formalnych. Smuci mnie jedna rzecz ze kk stawia zbyt wygorowane warunki dla takich małżeństw: nie pozostawia drugiej stronie prawie zadnego wyboru. Wydaje mi się ze nikt nie ma prawa dyktowac jak mam kierowac się w moim duchowym zyciu i jak mam wychowywac wlasne dzieci czy na katolikow czy na buddystow. Musi być przeciez szacunek do dzieci i do ich wyboru. Najważniejsze żeby były wychowane w miłości.
Przemyślcie raz jeszcze wasz wybor, czy naprawde istnieje miedzy wami miłość, to ona sprawi ze żadna przeszkoda ani klotnia na tle religijnym was nie rozlaczy a reszta jak slub tu czy tam nie jest tak naprawde wazna.

Wszystkiego najlepszego!
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń