Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kapłaństwo nie dla gejów

Biskup John M. D'Arcy powiedział, że kościół powinien ulepszyć metody sprawdzania kandydatów do seminariów, wykluczając między innymi osoby o skłonnościach homoseksualnych. - Musimy bardzo uważać, kogo przyjmujemy do seminariów i kogo wyświęcamy na księży - powiedział biskup w swojej rodzinnej parafii Ofiarowania NMP w Brigton na terenie archidiecezji bostońskiej - przyszedł czas by wybierać tylko najlepszych, nie zważając jedynie na liczby.

Biskup diecezji Fort Wayne-South Bend w Indianie, który już w 1978 roku protestował przeciwko dopuszczaniu do posługi księży oskarżonych o molestowanie seksualne, powiedział między innymi że Kościół w szczególny sposób powinien poszukiwać mężczyzn, którzy będą mogli być szanowani przez dzieci.  - Tacy księża mogliby być dobrymi mężami i ojcami - powiedział bp. D'Arcy, wyjaśniając że oznacza to iż kapłanami mogą zostać jedynie heteroseksualni mężczyźni. Podkreślił przy tym, że kapłan musi zachować celibat.

- Wprowadzenie geja do seminarium, w ściśle męskie środowisko przebywające stale ze sobą jest krzywdzące również z tego względu, że wydaje się potencjalnie atrakcyjne. Nie umieszczamy przecież heteroseksualnych kleryków w towarzystwie atrakcyjnych kobiet. A przyjmując do seminarium homoseksualistę stwarzamy mu pokusę poprzez towarzystwo atrakcyjnych mężczyzn. To krzywdzące dla niego, dla jego towarzyszy i dla całego kościoła.

Biskup wskazał iż jeśli kościół będzie przyjmował do seminariów tylko takich kandydatów, którzy mają właściwy stosunek do swojej posługi, później oni przyciągną innych mężczyzn tego samego pokroju.

- Jeśli wyświęcamy księży zmagających się z różnego typu patologiami i trudnościami, oni będą przyciągać do kapłaństwa podobnych sobie. Módlmy się nie tylko o księży ale o dobrych księży - mówił bp. D'Arcy.

Ksiądz  Christopher J. Coyne, rzecznik archidiecezji bostońskiej przypomniał że Kościół w dalszym ciągu nie podjął decyzji o zakazie przyjmowania homoseksualistów do seminariów, mimo dyskusji toczących się od pewnego czasu na ten temat.

- Głównym problemem jest kwestia zachowywania celibatu, bez względu na orientację - powiedział ks. Coyne, dodając że poglądy biskupa D'Arcy "nie muszą być podzielane przez wszystkich". Dodał też iż stosowane w archidiecezji bostońskiej metody rekrutacji kandydatów do seminarium są zadowalające. Powiedział, że ostatecznie przyjmowanych jest 20 procent ze zgłaszających się mężczyzn.

- To skrzywione i ograniczone myślenie - skomentował kazanie biskupa Chuck Colbert, pisarz i jeden z katolickich aktywistów gejowskich - heteroseksualni mężczyźni często bywają otoczeni przez piękne kobiety a przecież nie grzeszą. Poza tym homoseksualizm i pedofilia nie mają związku, najlepiej wiedzą o tym parafianie mający u siebie księży gejów - dodał Colbert.

Biskup D' Arcy napisał kilka listów mówiących o kościelnej nieudolności w sprawie usunięcia ze służby księży gejów. Już w 1984 roku ostrzegał między innymi  kardynała Bernard F. Law w sprawie ks. Johna J. Geoghana, pisząc o jego "historii homoseksualnych związków z młodymi chlopcami".

Geoghan, który w ubiegłym roku został zabity przez współwięźniów, był oskarżony o molestowanie 150 dzieci, w większości chłopców i był jednym z głównych "bohaterów" seksualnej afery, która wstrząsnęła amerykańskim Kościołem. Ostatecznie udowodniono mu molestowanie 10-letniego chłopca i skazano na 9 do 10 lat więzienia.

D'Arcy był wówczas biskupem pomocniczym w archidiecezji bostońskiej. Krótko po napisaniu listów o Geoghanie został przeniesiony do Indiany.  W ostatnią niedzielę przybył do Brighton, by wesprzeć jej członków w ich proteście przeciwko planowanemu zamknięciu parafii Ofiarowania NMP, które jest planowane jako część programu oszczędnościowego wprowadzonego przez archidiecezję.

(Boston Globe)Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040721173542675

No trackback comments for this entry.
Kapłaństwo nie dla gejów | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kapłaństwo nie dla gejów
Jer czw, 22 lip 2004, 14:46:20
Ach, dlaczegóż nie ma komentarzy dyżurnych obrońców tolerancji? Dlaczego nikt nie rozdziera szat nad "dyskryminacją"? Może dlatego, że ostatnie skandale dziwnym trafem łączące homoseksualizm albo z pedofilią, albo z pornografią, albo z jednym i drugim - zbyt biją po oczach?
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń