Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

IPN ustali kto stał za zabójstwem Popiełuszki

Instytut Pamięci Narodowej będzie mógł ustalić, czy za zabójstwem duszpasterza "Solidarności" Jerzego Popiełuszki stały osoby z kręgów ówczesnej władzy. Będzie to możliwe dzięki przekazaniu Instytutowi odnalezionych w Komendzie Głównej Policji tajnych akt dotyczących tej sprawy.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był krajowym kapelanem "Solidarności". Pracował w parafii św. Stanisława Kostki, zajmował się również duszpasterstwem ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał msze święte w intencji ojczyzny, cieszące się ogromnym zainteresowaniem wiernych. W kazaniach podejmował problemy moralne i polityczne, mówił o wolności i godności człowieka. Z tego tytułu był atakowany i szykanowany przez ówczesne władze i propagandę państwową. 19 października 1984 r. wracając z Bydgoszczy, został w Górsku koło Torunia uprowadzony przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i bestialsko zamordowany.

Księdza Jerzego Popiełuszkę zamordowali oficerowie IV departamentu MSW: Leszek Pękala, Waldemar Chmielewski, Grzegorz Piotrowski. Zabójcy zostali skazani na wieloletnie więzienia, jednak od dawna są na wolności.

Dokumenty które przekazano zostały poddane wcześniej procedurze odtajnienia i mają pomóc Instytutowi Pamięci Narodowej w wyjaśnieniu okoliczności zabójstwa księdza Jerzego. Śledztwo od 2001 w tej sprawie prowadzi lubelski oddział IPN.

Zadaniem prowadzących śledztwo będzie ustalenie, czy za zabójstwem księdza Jerzego stały osoby z kręgów ówczesnej władzy. Na razie nie potwierdzono jednak takiej hipotezy w zabójstwie kapelana "Solidarności".

Instytut Pamięci Narodowej prawdopodobnie przed przypadającą w październiku rocznicą zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki poda opinii publicznej wyniki ustaleń w tej sprawie.

Polska.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040723235120288

No trackback comments for this entry.
IPN ustali kto stał za zabójstwem Popiełuszki | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
verbadocent sob, 24 lip 2004, 10:44:43
Doskonale, jak dziś pamiętam ów dzień, 20.października 1984 wieczorem, gdy radio doniosło o zaginięciu ks. Jerzego. Słuchający wiadomości razem ze mną od razu wiedzieli, kto to zrobił. Skąd - możecie się zapytać, nie byliśmy przecież świadkami wydarzeń, ot zwykli ludzie. Ano stąd, że jest taka rzymska zasada prawna:  "Is fecit qui prodest" - uczynił ten, kto ma korzyść.  I także stąd, że aż za bardzo znaliśmy perelowską filozofię i codzienność. A kto inspirował? Ten sam, kto pozwalał aby rozberstwieni ubecy publicznie zamawiali do wódki "zimne nóżki Popiełuszki" (pardonez le mot). Ubecja to nie było seminarium akademickie czy klub filmowy, gdzie każdy robił co chciał, mówił co mu się podobało i takie tam. To była ściśle zorganizowana, hierarchiczna struktura o przestępczym charakterze. Wykrycie organizatorów mordu na ks.Popiełuszcze byłoby świetną okazją obnażenia tego bandyckiego tworu. Myśmy o tym wiedzieli 20 lat temu. Niezależne (ponoć) organy ścigania III RP do tej pory nie mogą rozwiązać tej zagadki. To pokazuje, że wampir ubecki żyje jeszcze po śmierci.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń