Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Odeszły z pracy przez pigułki

Dziewięć pielęgniarek zrezygnowało w Alabamie z pracy w stanowych ośrodkach opieki zdrowotnej, aby uniknąć koniecznosci podawania pacjentkom środków antykoncepcji doraźnej czyli tzw. "pigułek dnia następnego (mornig after pills)" .

- Za pierwszym razem, gdy miałam to zrobić czułam się wręcz fizycznie chora i powiedziałam o tym mojej przełożonej - mówi Donna Tyner, która zrezygnowała z praktyki pielęgniarskiej w stanowych placówkach. Dodała, że odeszła gdyż usiłowano zmusić ją do roznoszenia tabletek, mimo iż jest ona temu przeciwna ze względów moralnych i religijnych.

- Po pewnym czasie usłyszałam, że takie działania są również częścią regulaminu który mnie obowiązuje jako pracownicę kliniki i że tym razem otrzymam jedynie upomnienie natomiast kolejna odmowa zakończy się wyrzuceniem mnie z pracy - dodała Tyner - Dla mnie jako dla chrześcijanki życie zaczyna się od poczecia. Tymczasem medyczna definicja ciąży w moim szpitalu mówiła o zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy.

Tyner powiedziała też że podczas zasięgania porady w klinice kobiety są informowane, że jest to jedna z dostęnych metod antykoncepcyjnych. Informacji takich muszą udzielac również ten personel medyczny, który nie zgadza się z taką formą zapobiegania ciąży. Podkreśliła też, ze właśnie ta sprawa spowodowała jej odejście z placówki, w której bardzo dobrze się czuła i z którą wiązała nadzieje na dalszą karierę zawodową.

Departament zdrowia w oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że zostały wydane specjalne wskazówki dotyczące osób, które ze względów religijnych lub z powodu własnych przekonań nie chcą podawać pacjenkom takich środków. Doktor Tom Miller, dyrektor sekcji planowania rodziny dodał, że wszystkie dziewięć pielęgniarek odeszło dobrowolnie i że w całym stanie nikt nie został zwolniony za odmowę podawania pigułek "dnia następnego".

Miller podkreślił także iż działanie tych środków "nie powoduje wczesnej aborcji, a jedynie nie dopuszcza do zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionego jajeczka". Dodał, że niezależnie od definicji medycznych, departament zdrowia szanuje przekonania swoich pracowników - Jednakże mamy zobowiązania wstosunku do naszych pacjentów. Nie możemy dyktować komuś warunków publicznej opieki zdrowotnej opartej na indywidualnych wierzeniach.

Problem odchodzących z pracy pielęgniarek rzaniepokoił gubernatora Alabamy, Boba Rileya, który rozmawiał już w tej sprawie z Departamentem Zdrowia, zalecając by każda osoba mogła odmówić dystrybucji "mornig after pills" jeśli ma po temu etyczne czy religijne powody.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040731010150696

No trackback comments for this entry.
Odeszły z pracy przez pigułki | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń