Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Odeszły z pracy przez pigułki

Dziewięć pielęgniarek zrezygnowało w Alabamie z pracy w stanowych ośrodkach opieki zdrowotnej, aby uniknąć koniecznosci podawania pacjentkom środków antykoncepcji doraźnej czyli tzw. "pigułek dnia następnego (mornig after pills)" .

- Za pierwszym razem, gdy miałam to zrobić czułam się wręcz fizycznie chora i powiedziałam o tym mojej przełożonej - mówi Donna Tyner, która zrezygnowała z praktyki pielęgniarskiej w stanowych placówkach. Dodała, że odeszła gdyż usiłowano zmusić ją do roznoszenia tabletek, mimo iż jest ona temu przeciwna ze względów moralnych i religijnych.

- Po pewnym czasie usłyszałam, że takie działania są również częścią regulaminu który mnie obowiązuje jako pracownicę kliniki i że tym razem otrzymam jedynie upomnienie natomiast kolejna odmowa zakończy się wyrzuceniem mnie z pracy - dodała Tyner - Dla mnie jako dla chrześcijanki życie zaczyna się od poczecia. Tymczasem medyczna definicja ciąży w moim szpitalu mówiła o zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy.

Tyner powiedziała też że podczas zasięgania porady w klinice kobiety są informowane, że jest to jedna z dostęnych metod antykoncepcyjnych. Informacji takich muszą udzielac również ten personel medyczny, który nie zgadza się z taką formą zapobiegania ciąży. Podkreśliła też, ze właśnie ta sprawa spowodowała jej odejście z placówki, w której bardzo dobrze się czuła i z którą wiązała nadzieje na dalszą karierę zawodową.

Departament zdrowia w oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że zostały wydane specjalne wskazówki dotyczące osób, które ze względów religijnych lub z powodu własnych przekonań nie chcą podawać pacjenkom takich środków. Doktor Tom Miller, dyrektor sekcji planowania rodziny dodał, że wszystkie dziewięć pielęgniarek odeszło dobrowolnie i że w całym stanie nikt nie został zwolniony za odmowę podawania pigułek "dnia następnego".

Miller podkreślił także iż działanie tych środków "nie powoduje wczesnej aborcji, a jedynie nie dopuszcza do zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionego jajeczka". Dodał, że niezależnie od definicji medycznych, departament zdrowia szanuje przekonania swoich pracowników - Jednakże mamy zobowiązania wstosunku do naszych pacjentów. Nie możemy dyktować komuś warunków publicznej opieki zdrowotnej opartej na indywidualnych wierzeniach.

Problem odchodzących z pracy pielęgniarek rzaniepokoił gubernatora Alabamy, Boba Rileya, który rozmawiał już w tej sprawie z Departamentem Zdrowia, zalecając by każda osoba mogła odmówić dystrybucji "mornig after pills" jeśli ma po temu etyczne czy religijne powody.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040731010150696

No trackback comments for this entry.
Odeszły z pracy przez pigułki | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń