Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Najgorsze kazania świata

Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie księdza mówiącego o niebezpieczeństwach antykoncepcji, podczas kazania, które głosi... pensjonariuszom domu starców? Albo takiego, który w Dniu Matki każe kilkuletnim dzieciom podczas mszy podziękować mamom, że nie usunęły ciąży? Pewien jezuita postanowił stworzyć swój własny ranking "najgorszych kazań na świecie".

Ksiądz James Martin opowiada, że na pomysł takiego rankingu naprowadził go współbrat, który jeszcze w latach 60-tych przeprowadził tego typu "ankietę" wśród swoich współbraci. Badanie zatoczyło dość szerokie kręgi - odpowiedzi spływały bowiem z całego świata. Za najgorsze uznano wówczas kazanie dotyczące zbawienia i udziału w nim Marii.

"Maryja była osobą, która najlepiej wiedziała i rozumiała powód dla którego Jezus przyszedł na świat i dla którego musiał zginąć. I była tym tak przejęta, że gdyby rzymski żołnierz nie chciał przybić Jezusa do krzyża, sama by to zrobiła" - mówił kaznodzieja. Dodał także iż "Maryja może wybawić z piekła nawet tych, którzy zostali na nie skazani przez Boga". Gdy po mszy zapytał o swoje kazanie proboszcza parafii, ten w delikatny sposób starał się powiedzieć mu, że pewne fragmenty były niezgodne z doktryną. "Och, wiem że tak było, może nie wyraziłem się zbyt jasno. Miałem na myśli to, że Maryja może uratować od piekła każdego, kto został tam niesprawiedliwie wtrącony przez Boga." - odpowiedział na to kaznodzieja, pozostawiając księdza w jeszcze większym osłupieniu niż podczas kazania.

Inne kazanie ze ścisłej czołówki rankingu z lat 60-tych miało miejsce w wigilię Bożego Narodzenia i dotyczyło tak "świątecznego" tematu, jak antykoncepcja. "Pomyślcie, zastanówcie się przez chwilę" - powiedział w pewnym moemencie kaznodzieja - " co by było gdyby Maryja używała metod kontroli urodzin".

- Oczywiście takie przykłady prowadzą do raczej smutnych konkluzji dotyczących poziomu katolickich homilii czy wręcz nauczania teologicznego (w szczególności dotyczącego Maryi) - mówi ksiądz Martin - należy jednak pamiętać, że pochodzą one sprzed wielu lat. Mam nadzieję, że obecne przygotowanie księży sprawia, iż takie homilie stają się rzadkością.

Po wysłuchaniu wszystkich tych historii ks. Martin postanowił utworzyć swój własny ranking najgorszych kazań (nie zawierający oczywiście jego własnych homilii). W zestawieniu tym znaleźli się między innymi kaznodzieje mówiący o aborcji podczas Dnia Matki czy Pierwszej Komunii, o nieuleczalnych chorobach podczas kazania ślubnego czy o antykoncepcji w domu opieki społecznej. Zdarzył się także przypadek księdza, który mówiąc kazanie do starszych już sióstr z bezhabitowego zgromadzenia zakonnego, oparł się na zdaniu "Idź i nie grzesz więcej", rozwijając je w "Idź i nie grzesz więcej, bo spotka cię coś złego". Następnie "zaktualizował" ów tekst i odniósł go do grupy siedzących przed nim kobiet w średnim i nieco więcej niż średnim wieku, mówiąc: "I jeśli któraś z was siostry zgrzeszy i złamie ślub czystości... zarazi się chorobą weneryczną".
Podczas gdy na sali wybuchł śmiech jedna starsza już, osiemdziesięcioletnia siostra powiedziała: "Może on wie coś, czego my nie wiemy..."Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040804233653154

No trackback comments for this entry.
Najgorsze kazania świata | 8 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Najgorsze kazania świata
mateuszwroc czw, 5 sie 2004, 11:23:18
Muszę przyznać, że kiedyś słyszałem kazanie do bani. Otóż niedawno byłem na pogrzebie. Ksiądz zaczął mówić o wychowaniu, że powinno być religijne i takie tam bzdety Twierdził, że z wychowaniem jest jak z pieczeniem ciasta, też trzeba dodać odpowiednią ilość odpowiednich składników w odpowiednim czasie. W dodatku żadno zdanie nie trzymało się drugiego. Tekst był po prostu niespójny. A z niebem i zbawieniem to się wogóle nie wiązało, chociaż mogło. Mój ksiądz proboszcz często w ciągu tygodnia czyta "komentarze do usłyszanych fragmentów" (dobrze, że mówi:"Proszę usiąść, posłuchamy komentarza do zasłyszanych tekstów z Pisma Świętego." nni mógłby twierdzić, że to jego kazanie. Ale jeżeli kazanie układa sam, to jest po prostu wyśmienite, nieważne ile czasu by zajęło. Wtedy mówi odpowiednim tonem, rzeczowo (a nie wywody naukowe) i ma nawet fajną gestykulację. Te kazania zasługują na 6. Niestety, czasami z "rozkazu" Episkopatu są czytane "sprawozdania" z którejś z kolei Konferencji Episkopatu Polski. Zawsze twierdzę, że prawie wszystkie listy (może z nielicznymi wyjątkami) są nudne jak flaki z olejem. W mojej archidiecezji (wrocławska) w jedna niedzielę jest czytany list rektora PWT,niedawno, ksiądz który odprawiał mszę powiedziaał:"A teraz w liście jest przytoczona historia Fakultetu, chętnych zapraszam po mszy do zakrysti, gdzie znajduje się kopia listu. Oszczędził ponad 1 strony historii naszego 302 - letniego PWT i najstarszego na ziemiach polski Seminarium Duchownego (diecezjalneg). Ale ogólnie nie jest tak źle.

---
Fides omnium christianorum in Trinitate consistit.

 
Najgorsze kazania świata
namor czw, 5 sie 2004, 14:06:22

No cóż.. Kazania bywają różne. Słyszałem takie, które swiadczyły o totalej ignorancji księdza, który je głosił i zawierały straszliwe błędy teologiczne. O dziwo jednak czasami nawet w jakiejś wiejskiej parafii można usłyszec wspaniałe i mądre kazania. W Lublinie w Kosciele Akademicki w każdą ostatnią niedzielę miesiaca o 12. 30 homilię głosi ks. Waclaw Hryniewicz. Są to takie homilie, ze człowiek czuje dreszcze, gdy ich słucha.

---
Roman Zając.

 
Najgorsze kazania świata
gosc śro, 6 kwi 2005, 19:14:36

Bledy teologiczne od ks., prof. dr. hab Hryniewicza? I don't think so buddy! Czy czytales kiedys jego ksiazki teologiczne?  Zachecam.

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń