Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kanadyjski urząd skarbowy chce uciszyć kościoły

Władze kanadyjskich służb skarbowych (CRA) w Ottawie ostrzegły przedstawicieli katolików i ewangelikalnych chrześcijan by ich koscioły nie zajmowały stanowiska w nadchodzących wyborach. Zaangażowanie się kościołów w rozgrywki przedwyborcze kosztowałoby obie organizacje utratę ulg podatkowych.Stronniczością w stosunku do programów żadnej z partii w zbliżających się federalnych wyborach w Kanadzie nie mogą się wykazać ani Kanadyjski Kościół Katolicki, ani Kanadyjskie Stowarzyszenie Ewangeliczne (Evangelical Fellowship of Canada). "Opowiedzeniem się za programem którejś z partii i nawoływaniem do głosowania kościoły ryzykują utratę statusu organizacji zwolnionej od płacenia podatku. Kościoły powinny więc wystrzec się stronniczości i zachować polityczną powściągliwość." - tak w skrócie brzmi przesłanie władz. 

Według agencji skarbowej unikanie stronniczości oznaczałoby przede wszystkim nieporuszanie spraw, które różnią rywalizujące ze sobą partie. Dotyczy to głównie takich zagadnień jak aborcja czy małżeństwa homoseksualne. Kościoły zostałyby więc ukarane nie tylko za oficjalne nawoływanie do głosowania na daną partię czy na któregoś z kandydatów; to samo spotkałoby je za poruszanie kontrowersyjnych zagadnień etycznych. 

Właściwe, najbardziej kontrowersyjną sprawą jest problem dotyczący jednopłciowych związków i o "chwilowe porzucenie" właśnie tego tematu poproszono przedstawicieli kościołów. 

Jak twierdzi rzecznik prasowy CRA, Dawna Lynn Labonte: „Najlepszym rozwiązaniem dla organizacji religijnych jest trzymanie się od tych spraw z daleka, zwłaszcza podczas wyborów. Są to kwestie, poruszanie których w okresie przedwyborczym ma duże znaczenie polityczne.” 

Poruszanie wielu zagadnień moralnych, wliczając w to temat ubóstwa i bezdomnych, jest politycznie niepożądane. Jako przykład Labonte wyjaśnia: „Umieszczenie stronicowego ogłoszenia na temat bezdomnych w okolicy Świąt Bożego Narodzenia nie musi być uznane za polityczne, ale to samo ogłoszenie umieszczone o okresie przedwyborczym może zostać potraktowane inaczej.” 

Według serwisu informacyjnego Catholic World News, Janet Buckingham, radca prawny Towarzystwa Ewangelicznego oraz mec. Jennifer Ledd reprezentująca Kanadyjską Radę Biskupów Katolickich zostały poinformowane o tym już w marcu tego roku. Podczas spotkania przedstawicielkom obydwu organizacji zasugerowano, by te jak najszybciej powiadomiły o restrykcjach związanych z wyborami. Jednakże diakon William Kokesch, dyrektor Wydziału Komunikacji Rady Biskupiej twierdzi, że nic nie wie na temat spotkania.

CWNOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040813132729842

No trackback comments for this entry.
Kanadyjski urząd skarbowy chce uciszyć kościoły | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kaszub sob, 14 sie 2004, 01:08:03
Teraz przynajmniej widać na czym polega materialna strona powszechnie wyznawanego kultu Świętego Spokuju czyli pozostawieniu życia publicznego poza obszar etyki.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń