Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Przełamana bariera

Bardzo trudne dla Kościoła Katolickiego na całym świecie tematy homoseksualizmu i pedofilii wśród duchowieństwa, właśnie przestają być tematami tabu również w Polsce - donosi "Rzeczpospolita".

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz ze Zgromadzenia Chrystusowców podkreśla, że w Polsce nie byłoby możliwe istnienie tak patologicznego środowiska jak w austriackim seminarium w St. Pölten. Mimo to sprawa ta, a także nasze "rodzime" kłopoty - zakończona w sposób niejasny sprawa arcybiskupa Juliusza Paetza, niedawny wyrok dla proboszcza z Tylawy czy ostatnie oskarżenia w stosunku do gdańskiego prałata bulwersują i dzielą polskich katolików. Część z nich zaczyna głośno domagać się rozwiązwania tych problemów, część każdą taką informację odbiera jako atak na Kościół.

- Pozytywne jest to, że te sprawy wychodzą na jaw i stają się przedmiotem debaty publicznej - mówi "Rzeczpospolitej" biskup Tadeusz Pieronek. - Ale negatywnym zjawiskiem jest, że środki przekazu przyjmują zbyt szeroką rolę w tym procesie. Prowadzą śledztwo, oskarżają i wykonują wyrok - co dla ludzi, którzy okazują się być niewinnymi, oznacza publiczną śmierć.

Biskup wskazuje też na "dwie miary" stosowane w tego typu sprawach - w stosunku do ludzi Kościoła bardzo często następują uogólnienia i potępienie całego środowiska za grzech jednostki.

- O psychologu Andrzeju S. mówiono, że pedofilia to poważna rzecz, ale przecież nie dotyczy całego środowiska. W przypadku pedofili wśród duchownych nie mówi się, że to nie dotyczy całej grupy. Dlaczego? Bo ktoś chce na tym coś ugrać - mówi "Rzeczpospolitej" biskup.

Jarosław Gowin, redaktor naczelny miesięcznika "Znak" zauważa inną prawidowość dotyczącą mówienia o pedofilii i homoseksualizmie wśród duchowieństwa. Jest ona według niego nacechowana swoistą poprawnością polityczną.
- Z jednej strony, mamy do czynienia z akcją przyzwolenia na homoseksualizm, łącznie z uznaniem małżeństw homoseksualnych, a z drugiej, przemilcza się fakt, że przytłaczająca większość pedofilii ma charakter homoseksualny - twierdzi Gowin.

Naczelny "Znaku" podkreśla, że zachowanie w przypadku wykrycia takich spraw jest zależne od konkretnych biskupów diecezji a w przypadku seminariów - ich rektorów. Wszyscy rozmówcy Ewy Czaczkowskiej zgadzają się co do jednego - w calym Kościele, w tym również w Polsce przelamano już barierę milczenia. Podkreślają, że najważniejsze są w takich przypadkach szybkie i zdecydowane działania, a nie szukanie "winnego przecieku" czy wydawanie oświadczeń.

(Rzeczpospolita)Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040818161727227

No trackback comments for this entry.
Przełamana bariera | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Przełamana bariera
Jonatan czw, 19 sie 2004, 16:49:41
Panie Gowin, liczby, liczby! A nie wyssane z palca "widzi mi się"! Wg badań towarzystw seksuologicznych tyle samo pedofilów jest homo jak hetero. Kiedyś czerwoni fałszowali informacje, a teraz czarni... Pf!
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń