Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Religia, seks i niewierność

Agencja reklamowa Euro RSCG Worldwide opublikowała najnowsze wyniki badań Prosumer Pulse 2004, które tym razem są poświecone różnicom i podobieństwom w życiu seksualnym Amerykanów, Europejczyków i Chińczyków. Analizie poddane zostały zagadnienia związane z wpływem religii na sex oraz podejście do wierności i homoseksualizmu.

Seks a religia

Zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i we Francji konstytucja mówi o oddzieleniu spraw państwowych od religijnych. Jednak, jak pokazują międzynarodowe badania, tylko w jednym z tych krajów religia nie ma wpływu na sprawy sercowe…

Amerykanie silnie wiążą religię i życie seksualne. 39% z nich przyznaje, że religijność jest czynnikiem wpływającym na zachowania seksualne. Podobnie uważa 16% Brytyjczyków i 6% Niemców. Francuzi natomiast w zdecydowanej większości (91%) zaprzeczają, jakoby religia oddziaływała na ich życie seksualne.

Jednym z najbardziej zaskakujących wyników Euro RSCG Prosumer Pulse® 2004 jest stosunek do zależności religia – seks respondentów w Chinach. Aż 15% Chińczyków zapewnia, że religia ma duży wpływ na ich życie seksualne. Jest to wynik zadziwiający, biorąc pod uwagę fakt, że władze chińskie przez wiele lat próbowały zniechęcić naród zarówno do religii jak i do aktywnego życia seksualnego. Uzyskane wyniki mogą świadczyć o tym, że religia w Azji nie pociąga za sobą takiej "bogobojności" jak na Zachodzie.

Seks a wierność

70% Chińczyków uznaje monogamię za związek naturalny, z czym zgadza się już "tylko" 57% Amerykanów, 44% Francuzów, 42% Brytyjczyków i 40% Niemców. W Chinach częste zmiany partnerów są akceptowane jedynie przez 17% badanych. W Europie godzi się na taki układ 30% Francuzów, 52% Niemców, 59% Brytyjczyków, a w Stanach Zjednoczonych - 49% Amerykanów.

Te wyniki jedynie potwierdzają kolejny fakt – Chińczycy nie rozumieją, jak 30 latek może mówić o 10 lub nawet większej ilości parterów w swoim życiu singla. Jedynie 17% z nich uważa to za normalne, w porównaniu z 30 % Francuzów, 49 % Amerykanów, 52 % Niemców i 59 % Brytyjczyków.

Dziedziny w których Chińczycy nastawieni są bardziej liberalnie odnośnie seksu, dotyczą głównie romansów pozamałżeńskich, w których "żadne z partnerów nie jest zranione". Choć taki scenariusz wydaje się niemożliwy, prawie ¼ Chińczyków uważa, że takie romanse są jak najbardziej właściwe, podczas gdy w kulturze anglosaskiej tylko 11% Brytyjczyków i 9% Amerykanów potwierdza ich opinie.

Wielka Brytania jest natomiast jedynym krajem, w którym 11% kobiet i tyle samo mężczyzn toleruje związki pozamałżeńskie, które nie ranią drugiej strony. Również przedstawiciele obu płci we Francji w bardzo zbliżonym stopniu z tym się zgadzają (20% mężczyzn i 17% kobiet). W USA jest to 13% mężczyzn w porównaniu do 4% kobiet; w Chinach 27% versus 14%, natomiast w Niemczech 28% versus 16%.

Istnieje również znacząca różnica pomiędzy odpowiedziami mężczyzn i kobiet w odniesieniu do stwierdzenia, że "zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą od swoich partnerów oczekiwać regularnego uprawiania seksu". W tej kwestii znacznie wyższy odsetek mężczyzn niż kobiet udzielił odpowiedzi twierdzących. W USA, z tym stwierdzeniem zgodziło się 76% mężczyzn i jedynie 62% kobiet. Podobna różnica pojawiła się wśród Brytyjczyków (63% versus 47%) i Francuzów (85% versus 76%). Różnica między opiniami jest znacznie mniejsza w Chinach (82% versus 81%) i Niemczech (79% versus 77%).

Seks a związki homoseksualne

Różnice w odpowiedziach obu płci są jeszcze wyraźniejsze przy pytaniu czy związki/małżeństwa osób tej samej płci powinny być traktowane na równi z małżeństwami pomiędzy mężczyzną i kobietą. We wszystkich pięciu krajach znacząco wyższy odsetek kobiet niż mężczyzn poparło to stwierdzenie. Największa różnica jest widoczna w Niemczech (22 punkty procentowe), gdzie ze stwierdzeniem zgadza się 45% mężczyzn w porównaniu do 67% kobiet. W pozostałych krajach różnica jest mniejsza, jednak wszędzie wyraźna. W Wielkiej Brytanii różnica sięga 15 punktów procentowych (37% versus 52%), we Francji 13 punktów (35% versus 48%) i w Chinach 11 (39% versus 50%). Najbardziej zgodni są ze sobą Amerykanie, gdzie różnica wynosi jedynie 7 punktów (31% versus 38%).

eGospodarka.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040826023111363

No trackback comments for this entry.
Religia, seks i niewierność | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń