Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Teoria inteligentnego stwórcy w naukowym magazynie

Publikacja w naukowym czasopiśmie artykułu opisującego i broniącego “Inteligentnego Stworzenia” spotkało się z “histerią, wyzwiskami i atakami osobistymi,” donosi autor tego tekstu. Zgodnie z historią w The Scientist, artykuł Dr. Stevena Meyer „Początki biologicznej informacji i wyższe kategorie taksonomiczne”, opublikowany w sieci 28 sierpnia spotkał się z szeroką krytyką ze strony członków towarzystwa publikującego periodyk – Stowarzyszenia Biologicznego w Waszyngtonie.

Zgodnie z tym co zamieszczone jest na stronie, The Scientist to „międzynarodowy magazyn z wiadomościami publikowanymi w druku i w Sieci. Informuje i analizuje wydarzenia które mają znaczenie dla badaczy życia.”

Inteligentne Stworzenie – które jeden z krytyków nazywa „starym kreacjonistycznym argumentem w nowych szatach” – znaczy że „idea początków informacji jest najlepiej wyjaśniona przez dzieło inteligencji a nie wyłącznie przez procesy martwej materii”, powiedział Meyer w The Scientist.

W swoim artykule, Meyer, zasłużony działacz w Discovery Institute, stwierdza: „To czego brakuje w teorii naturalnej selekcji – dostarcza teoria celowgo i zaplanowanego stworzenia.”

Discovery Institute “wspiera badania naukowców i badaczy rozwijających naukową teorię zwaną Inteligentnym Stworzeniem.”

Podobno wielu naukowców było zszokowanych i oburzonych faktem iż artykuł poddający w wątpliwość teorię ewolucji ma być opublikowany w naukowym magazynie. Jak podaje The Sciencist:

Eugenie C. Scott, dyrektor wykonawczy Narodowego Centrum Edukacji Naukowej powiedział: „wielu członków towarzystwa było zaskoczonych artykułem... Bardzo źle że został on opublikowany,” dodał Scott. „Ten artykuł nie pasuje do zawartości magazynu. Chodzi o to, że jego treścią nie jest poważna nauka.”

Panda’s Thumb (Kciuk Pandy), strona o nauce ewolucji nazywa artykuł Meyera „retoryczną konstrukcją, zbudowaną z pominięciem oczywistych faktów, wybiórczym cytowaniem, złymi porównaniami i tendencyjną interpretacją.”

Jednakże, Richard Stenberg z Narodowego Centrum Biotechnologii powiedział The Scientist że osoby odpowiedzialne za akceptację artykułu Meyera „wszystkie są wykładowcami biologicznych nauk na prominentnych uniwersytetach i instytutach badawczych, jeden w Ivy League University, inny w jednym z większych w USA uniwersytetów państwowych i kolejny w dużym zagranicznym centrum badawczym.”

Wszyscy oni uważali tekst za „merytoryczny, wart publikacji”, powiedział.

Co więcej, Sternberg powiedział magazynowi, że jemu i Meyerowi w naukowym świecie przyczepiono niesłusznie etykietkę kreacjonisty, zauważa: „Facynujące jak nazywa się ‘kreacjonistą’ każdego kto zadaje pytania poddające w wątpliwość neo-Darwińską teorię ewolucji. Rekacja na artykuł w naukowym środowisku pokazuje że ‘policja myśli’ ma się dobrze w tym światku.”

Dyrektor komunikacji w Discovery Institute, Robert L. Crowther wyjaśnił nam różnice między inteligentnym stworzeniem, a kreacjonizmem.

„Dr. Meyer jest dobrze znanym adwokatem inteligentnego stworzenia i o tym właśnie jest jego artykuł,” powiedział Crowther magazynowi The Scientist. „Próba zakwalifikowania go do kreacjonistów jest próbą przybicia mu piętna i marginalizacji jego tez, a to wszystko z pominięciem naukowych problemów jakie ten tekst porusza.”

Meyer mówi nawet bardziej wprost: „Otrzymałem wiele korespondencji od naukowców wyrażających poparcie lub zaintrygowanie moimi tezami z artykułu. Publiczna reakcja charakteryzuje się głównie histerią, wyzwiskami i atakami osobistymi.”Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040906234633599

No trackback comments for this entry.
Teoria inteligentnego stwórcy w naukowym magazynie | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
gaetta śro, 8 wrz 2004, 13:50:22

A niby dlaczego nie można kwestionować teorii ewolucji? Jak sama nazwa wskazuje to tylko teoria a nie prawo czy dogmat. Uważam, że koncepcje kreacjonistyczne czy intelignetnego stworzenia są dużo bardziej logiczne niż teoria Darwina. Warto dla poszerzenia horyzontów się z nimi zapoznać i przeczytać np. "Zakazaną archelogię", która m.in. opisuje jak ewolucjoniści naginali dowody udowadniające ich tezy... Może przestaniemy wówczas należeć do grona ślepych wyznawców religii ewolucji.

 

---
Anna

 
 • piotr śro, 27 cze 2007, 17:34:02
 • ryszrd czw, 5 lip 2007, 20:54:09
piotrz śro, 27 cze 2007, 22:33:03
Teraz dopiero zauważyłem, że jakby celowo chyba jest błednie przełumaczona nazwa całej teorii jako "Inteligentny stwórca" podczas, gdy jest to w rzeczywistości Inteligentny Projekt - Inteligent Design. Niby to samo, ale nie do końca, a nawet własnie nie, ponieważ łatwiej o skojarzenia ze 'starym kreacjonizmem'.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń