Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Serbia wycofuje teorię ewolucji ze szkół

Rząd w Serbii zakazał szkołom nauczania teorii Karola Darwina w tym roku. Zdaniem władz teoria zawiera zbyt wiele pytań pozostawionych bez odpowiedzi. Gabinet premiera poparł decyzję ministerstwa edukacji, zgodnie z którą teoria ewolucji powinna być nauczana równolegle z teorią kreacjonizmu. Do tego czasu dzieło Darwina ma być nieobecne w szkołach.W odróżnieniu od ewolucjonistów wielu naukowców popiera kreacjonizm. Wierzą oni, że to Bóg stworzył Ziemię, jak to opisano w Biblii. Rząd argumentuje, że naukowa wiedza dotycząca pochodzenia i rozwoju człowieka, zgromadzona w teorii Darwina, ma wiele braków i niedomówień. Zdaniem pani minister ewolucjonizm jest tak samo dogmatyczny jak wiara w stworzenie człowieka przez Boga. Teoria Darwina opublikowana w 1859 roku zakłada, że ludzkie istoty pochodzą od gatunków spokrewnionych z małpami. Mimo że sam Darwin wielokrotnie wyrażał swe wątpliwości w związku z teorią, wielu naukowców uważa ją za dowód na to, iż gatunki potrafią się rozwijać pod wpływem środowiska. Przedstawiciel Serbskiej Akademii Nauk stwierdził, że decyzja rządu narazi kraj na śmieszność w cywilizowanym świecie. Stanowisko władz ucieszyło jednak hierarchów kościelnych. Ich zdaniem to, co w teorii Darwina jest ważne, nie powinno być podważane. Jednak sam ewolucjonizm nie jest czymś, przy czym należy się upierać.

Komentatorzy zwracają uwagę, że decyzja rządu wskazuje na rosnące wpływy Serbskiego Kościoła Prawosławnego i bliskie powiązania z konserwatywnym premierem. Budzi to wielkie oburzenie niektórych przedstawicieli środowisk naukowych. Nazywają oni rządy obecnej pani minister edukacji katastrofą. Szefowa resortu odrzuciła sugestie, jakoby dążyła do utworzenia państwa kościelnego tylko dlatego, że jej zdaniem dzieci powinny być uczone zarówno ewolucjonizmu, jak i kreacjonizmu. Według niej obie teorie istnieją w nauce równolegle i są tak samo uprawnione.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2004090913510025

No trackback comments for this entry.
Serbia wycofuje teorię ewolucji ze szkół | 12 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc czw, 9 wrz 2004, 16:12:17
U nas też tak się powinno zrobić! Przecież ta teoria ewolucji jest pełna braków. Na biologii nauczycielka zrobiła nam dodatkowy dział o powstaniu człowieka. Ogólnie, to przedstawiła nam kilka koncepcji tej "ewolucji", ale najbardziej pamietam tęo chromosomowej teorii ewolucji człowieka, bo jest matematycznie łatwa (chodzi o odejmowanie chromosomów), a ja matme łapię szybko. Ale Pani na szczęście katoliczka i powiedziała, że wierzący twierdzą, że fuzję wywołał Bóg. Chętnych poznania owej teorii proszę o kontakt mailowy.

---
"Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)

 
 • Joel czw, 9 wrz 2004, 16:57:47
 • Jer czw, 9 wrz 2004, 22:16:16
 • Joel czw, 9 wrz 2004, 23:16:33
 • rv śro, 11 lip 2007, 14:04:49
namor pią, 10 wrz 2004, 07:25:22

Papież Jan Paweł II skierował list do zebranych (w dniach 22-26 października 1996 roku) na sesji plenarnej, członków Papieskiej Akademii Nauk (Por. Osservatore Romano, nr 1/1997, s. 18-19). Owa Akademia to gremium uczonych przyrodników, filozofów i teologów mianowanych przez Papieża. Ponieważ program obrad obejmował również kwestię początków i wczesnej ewolucji życia, Papież uznał, że powinien wyrazić przy tej okazji stanowisko Urzędu Nauczycielskiego Kościoła w sprawach, które dotyczą bezpośrednio prawdy o człowieku i jego przeznaczeniu.Papież oparł się na tezach Piusa XII wyrażonych w jego encyklice Humani generis (1950) i wyraźnie potwierdził poglądy swego poprzednika. W jednym jednak aspekcie Jan Paweł II uzupełnił tamto stanowisko. O ile Pius XII uznał "doktrynę ewolucjonizmu" za "hipotezę" (wymagającą poważnego rozważenia na równi z hipotezą przeciwną), o tyle obecny Papież uznał ewolucję za "coś więcej niż hipotezę". Jakie powody skłoniły Papieża do takiej konkluzji? Jeden powód - jak czytamy w liście Papieża - to coraz większa jednomyślność uczonych w tej sprawie. Jest to racja socjologiczna, a więc o dosyć słabej wiarygodności. Wiadomo bowiem, że jednomyślność nie jest najwyższą gwarancją nieomylności. Drugi powód, to zbieżność pewnych wyników niezależnie prowadzonych badań, która - skoro nie jest zamierzona ani sprowokowana - "sama ze siebie stanowi znaczący argument na poparcie tej teorii."Jan Paweł II odwołując się do świadectwa Biblii, przypomina równocześnie, że indywidualny człowiek posiada godność wynikającą z podobieństwa do Boga, że intelektualne możliwości człowieka stanowią ważny element tego podobieństwa, że człowiek jest z natury powołany do poznania Boga i do życia z Nim w wieczności. Wreszcie Papież w trybie warunkowym stwierdza, że jeśli ciało ludzkie bierze początek z istniejącej wcześniej materii ożywionej, to dusza duchowa jest bezpośrednio stwarzana przez Boga. Stąd pewne formy teorii ewolucji, wywodzące istotę człowieczeństwa z mocy tkwiących w zwierzętach, są - zdaniem Papieża - nie do pogodzenia z prawdą o człowieku i nie są w stanie uzasadnić jego godności. Oczywiście wypowiedzi papieża na tematy przyrodnicze, zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego, nie mają charakteru nieomylności. Dlatego katolicy mogą zarówno przyjmować, jak i odrzucać teorię ewolucji. Zachęcam do zapoznania się z myslą teologiczną Theilarda de Chardin - jezuity, który jako pierwszy pokazał jak można pogodzić chrzescijaństwo z ewolucjonizmem, a nawet uczynić z ewolucjonizmu istotny element chrześcijaństwa. Jego wizja jest naprawdę porywająca.

---
Roman Zając.

 
Anh nie, 24 lut 2008, 07:12:21
Jeśli Teoria Ewolucji ma wiele braków to jaką mamy inną teorię??? Tylko biblię? Przecież ona niczego nie wyjaśnia. Ta dopiero ma braki.
Teoria Ewolucji zawsze była obiektem zwalczania ponieważ ujawniała fałsz biblii. Dlatego też środowiska chrześcijańskie zawsze będą z nią walczyły nie starając się udowodnić jej błędności. Należy tylko wpajać biednym ludziom, że to bóg ich stworzył a pytania: jak, przy pomocy jakich narzędzi, jak długo, kiedy, itp... nie są ważne. Poza tym archeologia powinna też zostać zakazana.
To przerażające, że walczy się z nauką zakazując jej głoszenia.
Jestem jednak za tym by u nas również tak zrobić. Wtedy pozostaną tylko rozwiązania rewolucyjne i otwarta walka z kościołem. Niech urodzi się znów Napoleon...

---
"errare humanum est, tylko trzeba umieć się do tego przyznać"

 
 • Rafi F nie, 24 lut 2008, 13:57:00

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń