Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Tradycjonaliści - kolejne powołania

W nadchodzącym roku akademickim studia i formację kapłańską w Międzynarodowym Seminarium Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra rozpocznie kolejnych dwóch Polaków. Ponad sześcioletnie przygotowania do przyjęcia Sakramentu Kapłaństwa i posługiwania katolikom przywiązanym do klasycznej liturgii rzymskiej (tzw. trydenckiej) i dawnych form dyscypliny rozpoczyna pochodzący z Gorzowa Marek Grabowski oraz Rafał Gwarek z Zabrza.

Obecnie wśród blisko 270 kapłanów i kleryków, członków Instytutu, jest siedmiu Polaków. Jeszcze we wrześniu nowi alumni odbędą rekolekcje; grupa francuskojęzyczna w należącym do Kongregacji Solezmeńskiej benedyktyńskim opactwie w Le Barroux (Francja), a grupa niemieckojęzyczna rekolekcje ignacjańskie w St. Pelagibergu (Szwajcaria).

Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra zostało założone 18 lipca 1988 w opactwie cysterskim Hauterive w Szwajcarii przez dwunastu księży i grupę seminarzystów. Wkrótce, na prośbę kardynała Ratzingera, ordynariusz diecezji augsburskiej, biskup Joseph Stimpfle, erygował na terenie sanktuarium maryjnego w Wigratzbad pierwszy dom Bractwa. Jeszcze w październiku tego samego roku przybyła tam grupa księży i około trzydziestu kleryków. Obecnie Konfraternia liczy ponad 130 księży i tyle samo seminarzystów.

Instytut prowadzi dwa międzynarodowe seminaria duchowne: w bawarskim Wigratzbad (Diecezja Augsburg) a także w Denton w USA (Diecezja Lincoln, Nebraska). Formacja kapłańska zorganizowana jest według norm prawa kościelnego. Przed podjęciem studiów filozoficznych i teologicznych, kandydaci odbywają wstępny rok przygotowawczy, w którym szczególny nacisk położony jest na rozwój duchowości. Przez pielęgnowanie wyważonego rytmu życia modlitewnego, studiów, życia wspólnotowego i dyscypliny osobistej dba się o odpowiednią dojrzałość duchową, pozwalającą na wypracowanie indywidualnej więzi z Chrystusem. Duchowość formacji kapłańskiej w Bractwie skupia się wokół Najświętszej Ofiary Mszy. Szczególnie wielką wagę przywiązuje się do wiernego przestrzegania tradycji liturgicznych i duchowych, zgodnie z wskazaniami papieskiego Motu Proprio Eccesia Dei adfilcta, leżącego u podstaw erekcji Bractwa.

Księża – członkowie Instytutu, po zakończeniu formacji i przyjęciu święceń służą wiernym w na terenie Francji, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Italii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii a także Nigerii. Działalność Bractwa odbywa się pod nadzorem biskupa diecezjalnego przy zachowaniu przepisów własnych Konstytucji. Księża świadczą pełną posługę sakramentalną dla wiernych zgodnie z księgami liturgicznymi, obowiązującymi w 1962 roku.

Od kilku lat Konfraternia cieszy się nader licznymi powołaniami do stanu kapłańskiego. Liczba zgłaszających się kandydatów przewyższa możliwości dwóch, i tak już pełnych seminariów. W najbliższym czasie oczekiwana jest decyzja o ufundowaniu kolejnego.

Wierni skupieni w tradycjonalistycznych środowiskach katolickich w naszym kraju od lat podejmują próby uzyskania zgody Episkopatu na kanoniczną instalację Bractwa w Polsce. Na razie bezskutecznie.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040911141716137

No trackback comments for this entry.
Tradycjonaliści - kolejne powołania | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc nie, 12 wrz 2004, 11:01:33
Skoro trudno jest uzyskać zgodę na coniedzielną mszę św. trydencką od Arcybiskupa, to się nie dziwię, że Bractwo Kapłańskie św.Piotra nei może powstać u nas.

---
"Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń