Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nieefektywny ale inspirujący

Dr Rowan Williams został uznany za jednego z najmniej efektywnych współczesnych arcybiskupów Canterbury - takie wyniki przyniosła sonda przeprowadzona wśród 200 anglikańskich duchownych. Williams zajął piąte miejsce wśród siedmiu zwierzchników Kościoła Anglii z ostatnich 60 lat, zyskując zaledwie 21 głosów.

Sonda została przeprowadzona przez Daily Telegraph i nie dotyczyła jedynie arcybiskupa. Duchowni byli pytani o różne kwestie - takie jak ich ulubione pieśni, najbardziej inspirujących świętych czy najważniejszy dla nich osobiście fragment Biblii.

Za najskuteczniejszego arcybiskupa Canterbury został uznany Michael Ramsey który przewodził Wspólnocie Anglikańskiej w latach 1961-1974. Został on uznany za najbardziej efektywnego anglikańsliego przywódce przez jedna trzecią głosujących. Dr Ramsey, który jako pierwszy arcybiskup Canterbury od czasów Reformacji spotkał się z papieżem (spotkanie to miało miejsce w 1966 roku z Pawłem VI) został doceniony między innymi za "poczucie humoru i absolutną świętość".

Wiele głosów i drugie miejsce w rankingu  zdobył także Lord Carey, poprzednik abp. Williamsa który przewodził anglikanom podczas kryzysu zawiązanego z ordynacją kobiet w latach 90-tych i który ostatnio otwarcie mówił o "rażącym braku demokracji w krajach islamskich". Jeden z respondetów uzasadnił swój wybór tym, że abp Carey był "przywódca bliskim zwykłym ludziom".

Złe wyniki Williamsa mogą brać się stąd, że pełni on swoją funkcję stosunkowo krótko i że trudno mu zaspokoić oczekiwania wszystkich duchownych w tak kontrowersyjnej kwestii jak ordynacja homoseksualistów.

Znacznie lepsze wyniki dr Williams osiągnął w kategorii "najbardziej inspirujący żyjący chrześcijanin". Zajął on drugie miejsce, wyprzedzając papieża i Nelsona Mandelę. Najczęściej wskazywaną osobą okazał się laureat nagrody Nobla biskup Desmond Tutu. Respondenci podziwiają abp. Canterbury za "lotny umysł, głęboką wiarę, życie wypełnione modlitwą i mądrość polityczną".

Za najcenniejszy fragment Biblii duchowni uznali 1 werset ew. Jana, a cała ewangelia okazała się najbardziej popularną księgą Pisma Świętego. Ulubiony psalm anglikańskich księży to Ps. 139.

Bardzo ciekawie przedstawia się zestawienie najciekawszych filmów. Pierwsze miejsce zajmuje Pasja Mela Gibsona, wyprzedzając animowany film o życiu Jezusa Cudotwórca z 2000 roku. Pasja budziła zresztą nie tylko dobre uczucia, jeden z respondentów nazwał film "drogą do rzeźni". Na trzecim miejscu uplasowała się Misja a na czwartym Rydwany ognia ex aequo z... filmem Żywot Briana.

"Każdy chrześcijanin powinien obejrzeć Żywot Briana - to bardzo ważne byśmy nauczyli śmiać się z siebie" - napisał jeden z biorących udział w badaniu.

Najbardziej inspirującym świętym okazał się św. Piotr przed św. Franciszkiem z Asyżu i św. Pawłem.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040912194441611

No trackback comments for this entry.
Nieefektywny ale inspirujący | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń