Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Papież krytykuje Nowozelanczyków

Papież wyraził ostatnio swoją dezaprobatę w stosunku do mieszkańców Nowej Zelandii, którzy spędzają niedzielne popołudnia goniąc za zabawą i rozrywką. Papieska krytyka zwyczajów Nowozelandczyków, oraz oficjalne oświadczenie zwierzchnika Kościoła dotyczące legalizacji związków homoseksualnych w tym kraju potraktowana została jako próba mieszania się Kościoła w wewnętrzne sprawy państwa.

Przypomnienie papieża, że dzień święty winien być należycie obchodzony przez nowozelandzkich katolików zostało przekazane we wtorek delegowanym przedstawicielom Kościoła Katolickiego w Nowej Zelandii. Jan Paweł II napomniał, że niedziela nie powinna być zdominowana wyłącznie przez sport i rozrywkę.

„Idea weekendu sprawiła, że ludzie wpadli w pułapkę ciągłej i niekiedy bezsensownej pogoni za nowością” słowa te skierował papież do kardynała Tomma Williamsa, oraz nowozelandzkich biskupów.

Chodzi przede wszystkim o mecze rugby, na które fani tłumnie przybywają w każdą niedzielę. Jest to ulubiony sposób spędzania weekendu przez większość Nowozelandczyków.

Wielu działaczy nie widzi nic złego w niedzielnym sporcie, zwłaszcza że promuje on życie rodzinne. Prezes Nowozelandzkiego Związku Sportu i Rekreacji, Nick Hill powiedział, że nie ma zamiaru popadać w konflikt z papieżem, ale jest zdania, iż Nowozelandczykom „należy się trochę niedzielnego sportu i trakcie weekendu powinni oni znaleźć czas zarówno na duchowe jak i fizyczne odnowienie”.

Tony Meachen, rzecznik prasowy katolickiego związku rugby Marist Rugby Federation, przyznaje, że chociaż katolicyzm nie jest obowiązkowym wyznaniem zawodników federacji, to wielu spośród 14,5 tys. graczy znajduje czas na wizytę w kościele tuż przed niedzielnym meczem. Wierzy, że kwestia,  którą poruszył papież jest sprawa zachowania równowagi.

W odpowiedzi na prośbę biskupów papież zaangażował się także w problem uchwalenia nowej ustawy zezwalającej na zalegalizowanie związków homoseksualnych w Nowej Zelandii. Mówił o potrzebie obrony świętości i jedności sakramentu małżeństwa, wyznał, że „próba zrównania do niego innych form kohabitacji jest pogwałceniem jego wyjątkowej roli w Boskim planie dla ludzkości.”

„Małżeństwo pociąga za sobą komplementarność małżonków, którzy uczestniczą w Boskim planie stworzenia poprzez wychowywanie dzieci”, dodał. Uwagi papieża zostały za pośrednictwem biskupów przekazane specjalnemu komitetowi Parlamentu.

Jednak Związek Racjonalistów i Humanistów naciska, aby rząd Nowej Zelandii wyraził dezaprobatę w stosunku do papieskiej interwencji w wewnętrzne sprawy kraju. Sekretarz związku, Paul Litterick uważa, iż „papieskie zainteresowanie małżeństwem ogranicza się jedynie do zakazu wchodzenia w związki małżeńskie wobec kleru”. Dodał też, że „Boski plan dla ludzkości obliguje Kościół do odmawiania krajom rozwijającym się prawa do antykoncepcji, zwiększając ryzyko niechcianych ciąż i zagrożenie rozprzestrzenia się chorób takich jak Aids”.

Litterick jest zdania, że rząd Nowej Zelandii powinien pójść za przykładem Kanady i zlekceważyć próby mieszania się Kościoła Katolickiego w sprawy państwowe. Jego wypowiedź odnosi się zwłaszcza do papieskiego sprzeciwu legalizacji związków homoseksualnych.

Premier Nowej Zelandii, Helen Clark chce uniknąć tego sposobu rozwiązania spornej kwestii. Ograniczyła się do stwierdzenia, że „papież wyznaje silne poglądy religijne, które – jak każdy – ma prawo wyrazić.”

Według danych z ostatniego spisu przeprowadzonego w Nowej Zelandii w 2001 roku, katolicy stanowią 13 procent społeczeństwa.

The New Zelad HeraldOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040918214731906

No trackback comments for this entry.
Papież krytykuje Nowozelanczyków | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń