Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Polscy dominikanie w obronie pastora

Ake Green, pastor Kościoła zielonoświątkowego, skazany w Szwecji na miesiąc więzienia za "podżeganie do nienawiści" po tym, jak w jednym ze swoich kazań ostro zaatakował homoseksualistów zyskał obrońców w postaci polskich dominikanów. Skierowali oni do Ambasady Szwecji w Warszawie petycję z protestem przeciwko naruszaniu "swobody głoszenia Ewangelii" - donosi "Rzeczpospolita".

W ubiegłym roku podczas kazania pastor nazwał homoseksualistów "anormalnym, straszliwym nowotworem w organizmie społeczeństwa". Sąd uznał to za podżeganie do nienawiści w stosunku do osób o odmiennej orientacji seksualnej.

W obronie pastora stanęły organizacje religijne w Szwecji. Wskazano między innymi, że sprawa stanowi precedens uderzający w wolność religijną i swobodę wypowiedzi. Podobnego zdania są też niektóre kościoły i organizacje chrześcijańskie na świecie.  Szef słowackich chadeków Pavol Hruszovsky uważa, że doszło do "naruszenia prawa do wolności religijnej i wyrażania poglądów". Również chrześcijanie amerykańscy organizują akcje protestacyjne, polegające między innymi na bojkocie szwedzkich produktów.

Poznańscy dominikanie napisali między innymi: "Autokratyzm państwa przejawia się w tym, że prawnie zakazuje ono wygłaszania poglądów niewygodnych dla rządzących lub grup uprzywilejowanych. Obowiązujący w Szwecji zapis prawny stanowiący, że nie wolno obrażać homoseksualistów, jest dla nas przejawem nadania przywilejów jednej orientacji."

- Po przeczytaniu w "Rzeczpospolitej" artykułu o skazaniu pastora Greena postanowiliśmy zareagować, pisząc list protestacyjny. Wysłaliśmy petycję do ambasady szwedzkiej. Przez trzy dni wydzwaniałem, żeby potwierdzić, że ambasada otrzymała nasz protest i się tą sprawą zajmie. Wysłaliśmy też petycję do Komitetu Helsińskiego i Amnesty International. Zachęciliśmy inne klasztory dominikańskie do wzięcia udziału w akcji. Protestem zainteresowały się media szwedzkie. Wypowiadając się dla jednej z gazet, oprócz argumentów z petycji podałem też dodatkowy: nowoczesne ustawy od dawna zapewniają ochronę dóbr osobistych, a w Szwecji nagle jeszcze raz to samo prawo uchwala się w interesie jednej grupy - mniejszości seksualnych. To prawne nieporozumienie oraz nieuzasadnione nadanie przywileju preferującego wyłącznie jedno z zachowań seksualnych człowieka. Posługiwanie się takim motywem ustanawiania prawa w konsekwencji musi doprowadzić do dyktatury poglądów uznawanych za jedynie słuszne - powiedział "Rzeczpospolitej" ojciec Paweł Gużyński, dominikanin z Poznania

Sam pastor jest zdeterminowany by odwołać się od wyroku. Jeśli sąd apelacyjny go nie uniewinni, zwróci się do Sądu Najwyższego, a potem do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Uważa, że to Szwecja powinna się wstydzić z powodu takiego prawa.

Pełna treść artykułu w "Rzeczpospolitej"

Więzienie za kazanie

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040920233218112

No trackback comments for this entry.
Polscy dominikanie w obronie pastora | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń