Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Polscy dominikanie w obronie pastora

Ake Green, pastor Kościoła zielonoświątkowego, skazany w Szwecji na miesiąc więzienia za "podżeganie do nienawiści" po tym, jak w jednym ze swoich kazań ostro zaatakował homoseksualistów zyskał obrońców w postaci polskich dominikanów. Skierowali oni do Ambasady Szwecji w Warszawie petycję z protestem przeciwko naruszaniu "swobody głoszenia Ewangelii" - donosi "Rzeczpospolita".

W ubiegłym roku podczas kazania pastor nazwał homoseksualistów "anormalnym, straszliwym nowotworem w organizmie społeczeństwa". Sąd uznał to za podżeganie do nienawiści w stosunku do osób o odmiennej orientacji seksualnej.

W obronie pastora stanęły organizacje religijne w Szwecji. Wskazano między innymi, że sprawa stanowi precedens uderzający w wolność religijną i swobodę wypowiedzi. Podobnego zdania są też niektóre kościoły i organizacje chrześcijańskie na świecie.  Szef słowackich chadeków Pavol Hruszovsky uważa, że doszło do "naruszenia prawa do wolności religijnej i wyrażania poglądów". Również chrześcijanie amerykańscy organizują akcje protestacyjne, polegające między innymi na bojkocie szwedzkich produktów.

Poznańscy dominikanie napisali między innymi: "Autokratyzm państwa przejawia się w tym, że prawnie zakazuje ono wygłaszania poglądów niewygodnych dla rządzących lub grup uprzywilejowanych. Obowiązujący w Szwecji zapis prawny stanowiący, że nie wolno obrażać homoseksualistów, jest dla nas przejawem nadania przywilejów jednej orientacji."

- Po przeczytaniu w "Rzeczpospolitej" artykułu o skazaniu pastora Greena postanowiliśmy zareagować, pisząc list protestacyjny. Wysłaliśmy petycję do ambasady szwedzkiej. Przez trzy dni wydzwaniałem, żeby potwierdzić, że ambasada otrzymała nasz protest i się tą sprawą zajmie. Wysłaliśmy też petycję do Komitetu Helsińskiego i Amnesty International. Zachęciliśmy inne klasztory dominikańskie do wzięcia udziału w akcji. Protestem zainteresowały się media szwedzkie. Wypowiadając się dla jednej z gazet, oprócz argumentów z petycji podałem też dodatkowy: nowoczesne ustawy od dawna zapewniają ochronę dóbr osobistych, a w Szwecji nagle jeszcze raz to samo prawo uchwala się w interesie jednej grupy - mniejszości seksualnych. To prawne nieporozumienie oraz nieuzasadnione nadanie przywileju preferującego wyłącznie jedno z zachowań seksualnych człowieka. Posługiwanie się takim motywem ustanawiania prawa w konsekwencji musi doprowadzić do dyktatury poglądów uznawanych za jedynie słuszne - powiedział "Rzeczpospolitej" ojciec Paweł Gużyński, dominikanin z Poznania

Sam pastor jest zdeterminowany by odwołać się od wyroku. Jeśli sąd apelacyjny go nie uniewinni, zwróci się do Sądu Najwyższego, a potem do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Uważa, że to Szwecja powinna się wstydzić z powodu takiego prawa.

Pełna treść artykułu w "Rzeczpospolitej"

Więzienie za kazanie

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040920233218112

No trackback comments for this entry.
Polscy dominikanie w obronie pastora | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń