Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Katastrofa demograficzna Azji: Chinom brakuje kobiet

Chińczycy stanęli przed poważnym kryzysem demograficznym. Prognozy od dawna przepowiadane przez obserwatorów powoli zamieniają się w jedno żałosne zapytanie: gdzie się podziały chińskie dziewczynki?

Smutnej odpowiedzi należałoby poszukać w analizie sytuacji Chin z ostatnich 20 lat. Wprowadzony w 1980 system kontroli urodzeń zezwalający chińskim małżeństwom na posiadanie tylko jednego dziecka stał się przyczyną zachwiania proporcji demograficznych państwa. Wiekowa tradycja kraju, w którym posiadanie syna oznacza spokój i bezpieczeństwo rodziców zderzyła się z nowym nakazem posiadania wyłącznie jednego potomka.

Chińska polityka planowania rodziny nie sprawdziła się. W prawdzie populacji w Państwie środka znacznie ubyło, jednak plan ten w połączeniu z chińskimi przekonaniami uruchomił metody eliminacji żeńskich płodów, a nawet doprowadził do zwiększenia liczby przypadków dzieciobójstwa noworodków płci żeńskiej. Efektem tych działań stał się ogromny i nieunikniony spadek liczby młodych kobiet i dziewczynek w tym kraju.

Przerażająca prawda wygląda następująco: kraj, który szybko rośnie w siłę gospodarczą i staje się potęgą ekonomiczną świata, doświadcza prawdziwej klęski na płaszczyźnie demograficznej. Zjawisko to obserwatorzy nazywają nawet „płciobójstwem”.  Zanik płci żeńskiej w Chinach spowodowany jest tym, że miliony chińskich rodzin desperacko pragnących męskiego potomka uciekało się do aborcji, a nawet porzucania i zabójstwa własnych córek. Wszystko po to, aby jedyne dziecko było chłopcem.

Według danych z ostatniego cenzusu przeprowadzonego w 2000 roku, w Chinach jest prawie o 20 mln mniej dziewczynek w wieku 0-15 lat od chłopców w tym przedziale wiekowym. Tylko siedem z 29 chińskich prowincji może poszczycić się przeciętną, na światowym poziomie proporcją kobiet i mężczyzn.

Zanik kobiet może mieć w przyszłości inne, poważne – społeczne i przestępcze – konsekwencje. Jak utrzymuje miejscowy koordynator ONZ Khalid Malik, w ciągu 10 najbliższych lat możemy spodziewać się niedostatku nawet 60 mln przedstawicielek płci pięknej w Chinach. Bardzo prawdopodobne, że może to wywołać wzrost przestępczości związanej z prostytucją, porwaniami i handlem kobietami.

Już w latach 2001-2003 chińska policja uwolniła 42 tys porwanych kobiet i dziewczynek uprowadzonych przez handlarzy, odsprzedających je później kawalerom rozpaczliwie poszukującym żon. Zjawisko braku kobiet rodzi także inne negatywne zachowania społeczne. Przede wszystkim będzie to ogromna rywalizacja młodych mężczyzn, chętnych do założenia rodziny.

Wydawać by się to mogło pożądaną przez kobiety sytuacją, jednak eksperci są zdania, że młodzi mężczyźni o niskim statusie społecznym i niskich dochodach, jako że nie mają wielkiej szansy na zyskanie żony, w desperacji skłonni będą do uciekania się do agresji i przemocy wobec pozostających w mniejszości kobiet. Liczba porwań „żon” może się drastycznie zwiększyć.

Demograficzny kryzys Chin zmusił  władze do refleksji nad tym, co uczyniły własnemu narodowi i pociągnął za sobą wiele oficjalnych decyzji. Rusza więc projekt polegający na zwalczaniu niechęci Chińskiej populacji wobec dziewczynek, oraz na bezwzględnym ukróceniu praktyk dyskryminacyjnych płodów ze względu na płeć, nie wspominając nawet o nieludzkim traktowaniu niemowląt płci żeńskiej.

Nowa polityka partii polega na miedzy innymi przyznawaniu dożywotniej renty rodzicom, którzy zdecydują się na posiadanie dwóch córek; ponadto bonusy mieszkaniowe, pracownicze i zdrowotne. Oprócz tego przeznaczono 24mln dolarów na szkolnictwo dziewcząt, dzięki czemu 100 tys uczennic i studentek będzie zwolnionych z opłat czesnego za naukę. Oprócz tego powstaje wioska, w której budowane są kosztowne domy wyłącznie dla beneficjentek programu.

- Nadal jest wiele do zrobienia, nie ma przepisu na to, jak przywrócić normalną równowagę demograficzną w tym kraju – mówi dr Gu Baochang, demograf, koordynator planu. Oby wysiłek władz, aby przywrócić balans nie okazał się zbyt późny.

CNBC NewsOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040921002954712

No trackback comments for this entry.
Katastrofa demograficzna Azji: Chinom brakuje kobiet | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń