Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Protestant i katoliczka - jaki ślub?

Pytania i odpowiedziMoja mama była katoliczką ale zmieniła wyznanie na zielonoświątkowe ze względu na mojego ojca. Analogicznie wniosek jest taki, że ja także pochodzę z rodziny zielonoświątkowej. Z tą sytuacją wiąże się niestety mój życiowy problem. Mianowicie sytuacja przedstawia się tak że moja narzeczona jest z kościoła Rzymskokatolickiego i po wielokrotnych próbach rozmów z księżami postanowiliśmy zwrócić się z prośbą do Waszej redakcji. Chcielibyśmy w przyszłości zawrzeć związek małżeński przed obliczem Boga a nie tylko przed Urzędnikiem państwowym. Jednak nie wiemy dokładnie co mamy zrobić w tym kierunku.

Po pierwsze zastanawiamy się nad ślubem ekumenicznym ale z tego co nam wiadomo na świecie a tym bardziej w Polsce są z tym problemy. Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Spotkaliśmy się niestety nawet z sytuacją że ksiądz wziął narzeczoną na słowo i powiedział żeby sobie najlepiej znalazła jakiegoś od siebie z kościoła wtedy nie będzie problemów. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o radę. Może ktoś z państwa dam Nam odpowiedź co mamy zrobić aby pobrać się przed obliczem Boga.

              Z poważaniem dla Redakcji.   Zakochani

Szanowni Państwo,

Kwestię ślubu osób pochodzących z różnych kościołów chrześcijańskich kościoły rozwiązują na różne sposoby. Jeżeli chodzi o ślub kościelny katolika z osobą z Kościoła Zielonoświątkowego, radzę zapoznać się z artykułem na ten temat, który został już opublikowany w odpowiedzi na pytanie innego Czytelnika. Dodam tylko, że z punktu widzenia katolickiego Prawa Kanonicznego nie jest możliwy ślub ekumeniczny sensu stricte, to znaczy udzielany jednocześnie przez kapłana katolickiego i duchownego innego wyznania.

Udział w katolickim obrzędzie zawarcia małżeństwa duchownego innego obrządku zawsze wiąze się z sytuacją, w której jedna ze stron jest stroną niekatolicka i wymagane jest udzielenie dyspensy dla małzenstwa mieszanego przez biskupa diecezjalnego.

Kwestię tę reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego Kan. 1127 - § 3, który mówi : "Zabrania się, przed lub po kanonicznym zawarciu małżeństwa zgodnie z przepisem § 1, stosować inne religijne zawarcie tegoż małżeństwa w celu wyrażenia lub odnowienia zgody małżeńskiej. Zabroniony jest również taki obrzęd religijny zawarcia małżeństwa, w którym asystujący katolicki i szafarz niekatolicki, stosując równocześnie własny obrzęd, pytają o wyrażenie zgody stron. "

Wynika z tego przepisu, iż  ani przed zawarciem małżeństwa mieszanego, według formy kanonicznej, ani po jego zawarciu nie moze się odbyć ślub według obrządku religijnego strony niekatolickiej, w celu ponownego wyrażenia zgody małżeńskiej.

Nie może mieć miejsca również sytacja, w której równocześnie przez kapłana katolickiego i duchownego niekatolickiego sprawowany jest obrzęd religijny zawarcia małżeństwa.

Nie jest natomiast zabroniony udział duchownego niekatolickiego w katolickim obrzędzie zawarcia małżeństwa, ale w sposób ścisle określony i ustalony z katolickim kapłanem np. czytanie Pisma Świętego, złożenie życzeń czy wygłoszenie nauki dla małżonków.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran

***

Warto jeszcze dodać, że w przypadku Kościoła Zielonoświątkowego znacznie ważniejsze jest, czy członek Kościoła zawiera związek małżeński z osobą wierzącą. W niektórych zborach nie błogosławi się takich związków członków zboru z osobą niewierzącą. Co do kwestii tego, gdzie i w jaki sposób powinien się odbyć Państwa ślub z punktu widzenia Kościoła Zielonoświątkowego, wiele zależy od zboru do którego Pan należy - najlepiej więc będzie zapytać o to duchownego z Pana społeczności.

[Małżeństwa mieszane]



Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040923115717680

No trackback comments for this entry.
Protestant i katoliczka - jaki ślub? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Protestant i katoliczka - jaki ślub?
Stanley pią, 1 paź 2004, 09:25:44
"nie jest możliwy ślub ekumeniczny sensu stricte, to znaczy udzielany jednocześnie przez kapłana katolickiego i duchownego innego wyznania."

Tak tylko dla ścisłości: zgodnie z KPK sakramentu małżeństwa (ślubu) udzielają sobie sami zainteresowani. Duchowny jest jedynie świadkiem z urzędu.

---

pozdrowionka
Stanley
 

Szukaj

Menu Użytkownika






Nie pamiętasz hasła?

Polecamy





EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy



  • Wszystkich Świętych i Halloween
  • In vitro
  • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
  • Lustracja
  • Kreacjonizm i ewolucjonizm
  • Harry Potter
  • Pedofilia i molestowanie
  • Aborcja
  • Eutanazja
  • Homoseksualizm
  • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
  • Sonda

    Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

    1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

    Zdecydowanie tak 83,05%
    Raczej tak 1,66%
    Raczej nie 2,91%
    Zdecydowanie nie 11,65%
    Nie wiem 0,73%

    | 4,266 głosów | 0 komentarzy

    Wydarzenia

    W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń