Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Anna Katarzyna Emmerich - kontrowersyjna beatyfikacja

W niedzielę zostanie beatyfikowana siostra Anna Katharina Emmerich, dziewiętnastowieczną wizjonerkę, której wizje stanowiły jedną z inspiracji Mela Gibsona przy tworzeniu filmu "Pasja". Tym samym Watykan stwierdza, że oskarżenia o antysemityzm nie mają znaczenia dla opinii o jej świętości.

"Jej osobisty udział w cierpieniu naszego Pana był tak duży, że nie jest przesadą stwierdzenie że Katarzyna Emmerich żyła, cierpiała i umarła z Chrystusem" - czytamy w oficjalnej biografii niemieckiej mistyczki. Jednakże część środowisk żydowskich a także niektórzy chrześcijanie widzą w beatyfikacji siostry Emmerich niebezpieczeństwo ze względu na to, że w opisach swoich wizji obarczała ona Żydów odpowiedzialnością za śmierć Jezusa. Strwierdzenie takie Kościół Katolicki odrzucił 40 lat temu, jednakże żyje ono jeszcze w niektórych grupach katolickich.

Tak naprawdę Katarzyna Emmerich stała się bardziej znana dopiero po swojej śmierci. Jej wizje pełne cierpienia i opisywane z wieloma detalami, przez poetę Klemensa Brentano przemawiają do dziś do wyobraźni wielu osób. Proces beatyfikacyjny, który który rozpoczął się na początku XX wieku został wstrzymany w 1928 roku., po tym gdy odkryto, że spisujący jej wizje Klemens Brentano upiększył nieco zapiski, dodając własne przemyślenia i detale. Wznowiono go w 1973 roku i ukończono po 30 latach. Mimo spełnienia wszystkich warunków, beatyfikacja niemieckiej mistyczki nadal budzi wiele kontrowersji. Zapis jej wizji przeżywa obecnie renesans, w związku z inspiracją jaką stanowiły one dla Mela Gibsona podczas kręcenia "Pasji".

- Nie można zaprzeczyć, że oprócz wsparcia, jakie Emmerich dawała swoim współwyznawcom, jej wizje wzbudzały nienawiść i antysemityzm - powiedział w tym tygodniu rabbi Gary Bretton-Granatoor z Ligi Przeciw Zniesławieniu, w oficjalnym oświadczeniu wydanym w związku z beatyfikacją zakonnicy.

Jednakże nie tylko Żydzi mają wątpliwości co do skutków jakie może nieść ze sobą wyniesienie na ołtarze kontrowersyjnej mistyczki. O to, że za główny powód beatyfikacji zostaną uznane wizje siostry Katarzyny obawia się ksiądz John O'Malley, profesor historii kościoła z Weston Jesuit School of Theology w Massachusetts. Twierdzi on, że ogłoszenie jej błogosławioną, "legitymizuje" wizje choć co do ich autentyczności badacze do dziś nie są w stanie się zgodzić, a powody beatyfikacji są zupełnie inne. - Tak naprawdę główny powód dla którego Emmerich jest znana na świecie to właśnie zapis jej wizji. I właśnie z nimi będzie kojarzona ta beatyfikacja - mówi ksiądz O'Malley.

Luterański duchowny Peter A. Pettit, szef Instytutu na rzecz Żydowsko-Chrześcijańskiego Zrozumienia w Muhlenberg College w Alletown (Pensylwania) powołuje się na niedawny list od 100 teologów, opublikowany w związku z pojawieniem się "Pasji" na DVD. W liście nawołują oni do zwrócenia uwagi na całą sytuację w świetle  tego, że właśnie fragmenty widzeń Emmerich stanowiły podstawę filmowego "antyżydowskiego uzasadnienia jak i dlaczego zginął Jezus, de facto niezgodnego z prawdą".

- To, naprawdę poważny problem, że Kosciół Katolicki właśnie teraz - znając wpływ jaki miały wizje Katarzyny Emmerich na powstanie tak kontrowersyjnego i jednocześnie popularnego filmu jak "Pasja" -  wynosi na ją na ołtarze - powiedział Peter A. Pettit.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041002015132992

No trackback comments for this entry.
Anna Katarzyna Emmerich - kontrowersyjna beatyfikacja | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń