Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dzień Papieski pod znakiem pokoju

"Nie mamy wątpliwości, że wybór Karola Wojtyły to Boży dar dla Kościoła i świata na szczególny czas. Dar niestrudzonego Pielgrzyma niosącego pokój i nadzieję wszędzie tam, gdzie zdawało się, że nadzieja umiera. Ten Pielgrzym idzie przez świat ze słowem, które zachęca do duchowej przemiany. Zabiega o wolność, sprawiedliwość i respektowanie praw człowieka, które są fundamentami pokoju." czytamy w liście polskich biskupów wydanych z okazji IV Dnia Papieskiego. Hasłem tegorocznego dnia, który będzie obchodzony 9 października, są słowa: „Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju”.

"Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju wędruje do narodów świata, Kościołów, wyznawców innych religii, do każdego człowieka i każdego ludzkiego serca z Ewangelią Jezusa Chrystusa, bo wie, że może ona zaradzić podziałom i wojnom, które rodzą się
w ludzkim wnętrzu. Prosi więc o pojednanie i przebaczenie (...) nie ma pokoju bez sprawiedliwości i nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia. Te prawdy przypomina papież z myślą o dobru wspólnym całej rodziny ludzkiej - piszą polscy biskupi.

Tradycyjnie już Dzień Papieski obchodzony jest w czterech wymiarach:

Wymiar Duchowy - modlitwa w intencji Ojca Świętego, jak co roku, wyrażać ma duchowe zaangażowanie wiernych w obchody Dnia Papieskiego. Uroczyste Msze św. prowadzone przez Prymasa Polski i Nuncjusza Apostolskiego będą transmitowane przez Polskie Radio i Telewizję Polonia. Zostanie także zrealizowany Telemost, dzięki któremu do modlitwy gromadzącej wiernych w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Gnieźnie, Nowym Targu i Oświęcimiu będą mogli przyłączyć się telewidzowie w całej Polsce.

Wymiar Intelektualny - obchody Dnia Papieskiego są szansą na przybliżenie nauczania Jana Pawła II oraz poszerzenie wiedzy o Jego pontyfikacie. W tym celu Uniwersytet Warszawski oraz Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizowały Międzynarodową Sesję Naukową „Jan Paweł II – Pielgrzym pokoju”. Zgromadzi ona znanych ludzi nauki, który w swoich wystąpieniach odniosą się do tematu tegorocznego Dnia Papieskiego z perspektywy różnych dziedzin naukowych. Specjalnym gościem będzie w tym roku o. Pasquale Borgomeo SJ – Dyrektor Radia Watykańskiego.

Wymiar Artystyczny - w tym roku usłyszymy chóry gregoriańskie, zespoły góralskie i twórców muzyki rozrywkowej. Koncerty odbędą się m.in. w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gnieźnie, Kielcach, Lublinie, Łowiczu, Nowym Targu, Olsztynie, Płocku, Radomiu, Sopocie, Toruniu i we Wrocławiu. Na Placu Zamkowym w Warszawie zaśpiewają m.in. Ewa Bem, Justyna Steczkowska, Ryszard Rynkowski, Stanisław Soyka oraz artyści z Izraela i Libanu.

Wymiar konkretnej solidarności - każdego roku Dniu Papieskiemu towarzyszy publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane w ten sposób środki zasilają fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która od pięciu lat wspiera utalentowaną młodzież z ubogich rodzin. Stypendium, kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych, pozwala im kontynuować naukę i rozwijać swoje zainteresowania, a w przyszłości - podjąć studia. Obecnie Fundacja wspiera przeszło 1000 młodych ludzi. Corocznie w zbiórkę zaangażowanych jest blisko 100 tys. wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego.


Także w tym roku będzie można wesprzeć utalentowaną młodzież w ramach akcji SMS, która potrwa od 6 do 16 października. Na uczestników czeka książka „Wstańcie, chodźmy!” z własnoręcznym podpisem papieża Jana Pawła II.

Posiadacze telefonów komórkowych wszystkich sieci mogą wysłać SMS o treści „POKÓJ” na numer 7250 ( koszt 2 zł + vat). Dla osób, które nie maja możliwości wysłania SMS - a Telekomunikacja Polska urchomi numer stacjonarny 0 300 200 110. Trzydziestosekundowe połączenie z tym numerem będzie kosztowało 2,10 zł.
Wszystkie uzyskane podczas akcji pieniądze zostaną przekazane na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla utalentowanej młodzieży ze wsi i małych miast.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041002025736894

No trackback comments for this entry.
Dzień Papieski pod znakiem pokoju | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń