Bliski Wschód - nowe czasopismo naukowe

Rocznik "Bliski Wschód", którego pierwszy numer się właśnie ukazał, jest wspólną inicjatywą wydawniczą Centrum Bliskowschodniego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Jego odbiorcy to nie tylko specjaliści zajmujący się tą tematyką ale też dla szeroka rzesza odbiorców, którzy chcieliby wzbogacić swoją wiedzę o Bliskim Wschodzie i islamie.
Celem czasopisma jest upowszechnianie szeroko rozumianej wiedzy na temat Bliskiego Wschodu oraz świata muzułmańskiego, a także informowanie o aktualnym stanie badań nad problematyką bliskowschodnią i muzułmańską w polskich ośrodkach naukowych.
Na łamach „Bliskiego Wschodu” publikują przede wszystkim specjaliści zajmujący się zagadnieniami Bliskiego Wschodu, świata arabskiego oraz muzułmańskiego – a więc arabiści, iraniści i turkolodzy, specjaliści od problemów Izraela, judaizmu i szeroko pojmowanej problematyki żydowskiej, ale także politolodzy, socjologowie, antropolodzy oraz religioznawcy.
Pismo zawiera także recenzje publikacji oraz oryginalne teksty autorów muzułmańskich, umożliwiając Czytelnikowi zapoznanie się z innymi niż zachodni sposobem postrzegania problemów tego regionu świata.