Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ślub z innowiercą?

Pytania i odpowiedziJestem katoliczką. Chiałabym zawrzeć związek małżenski z osobą innego wyznania (niż chrześcijanskie). Czy w takim wypadku możliwy jest ślub kościelny? Jaka procedura wiąże się z zawarciem takiego związku?
Pytanie drugie - mój narzeczony godzi się na ślub katolicki jednak w zamian żąda przeprowadzenia drugiego obrzędu, wg. własnego wyznania - czy to możliwe?

W przypadku odpowiedzi na pytanie pierwsze sugeruję, by Pani zapoznała się z tekstem Kościelny ślub ze Świadkiem Jehowy  oraz z innymi artykułami na ten temat w dziale Pytania i odpowiedzi. Zasadniczo małżenstwo mieszane i sprawy zwiazane z uzyskaniem dyspensy są zawsze dla każdego wyznania/religii jednakowe.

Natomiast dodatkowo dochodźi tu kwestia, sprawowania sakramentu małżeństwa czyli tzw. formy kanonicznej. Kodeks Prawa
Kanonicznego, przwiduje iż do wazności małżenstwa wymagane jest zachowanie przypisanej prawem formy liturgicznej.

Kan. 1108 - § 1. Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków.

Kwestię "podwójnych ślubów" (w dwóch różnych obrządkach) reguluje to, Kan. 1127 - § 3. który mówi : Zabrania się, przed lub po kanonicznym zawarciu małżeństwa zgodnie z przepisem § 1, stosować inne religijne zawarcie tegoż małżeństwa w celu wyrażenia lub odnowienia zgody małżeńskiej. Zabroniony jest również taki obrzęd religijny zawarcia małżeństwa, w którym asystujący katolicki i szafarz niekatolicki, stosując równocześnie własny obrzęd, pytają o wyrażenie zgody stron.

Ani przed zawarciem małżeństwa mieszanego, według formy kanonicznej, ani po jego zawarciu nie moze się więc odbyć ślub według obrządku religijnego strony niekatolickiej, w celu ponownego wyrażenia zgody małżeńskiej. Obrzęd taki nie może być także sprawowany równocześnie ze ślubem katolickim.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran 

[Małżeństwa mieszane]



Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041012104220345

No trackback comments for this entry.
Ślub z innowiercą? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika






Nie pamiętasz hasła?

Polecamy





EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy



  • Wszystkich Świętych i Halloween
  • In vitro
  • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
  • Lustracja
  • Kreacjonizm i ewolucjonizm
  • Harry Potter
  • Pedofilia i molestowanie
  • Aborcja
  • Eutanazja
  • Homoseksualizm
  • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
  • Sonda

    Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

    1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

    Zdecydowanie tak 83,05%
    Raczej tak 1,66%
    Raczej nie 2,91%
    Zdecydowanie nie 11,65%
    Nie wiem 0,73%

    | 4,266 głosów | 0 komentarzy

    Wydarzenia

    W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń