Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Afrykańscy anglikanie o kryzysie

Rozłam w Kościele Anglikańskim spowodowany stosunkiem do homoseksualizmu i kwestią wyświęcania kobiet na kapłanów to główne tematy Konferencji Biskupów Kościoła Anglikańskiego Afryki.Konferencja rozpoczęła się we wtorek w Lagos (Nigeria). Na samym wstępie jej przewodniczący i zarazem prymas Nigerii arcybiskup Peter Akinola poruszył kwestię ostatniego raportu z Windsoru opublikowanego w Nigerii 19 października br. W odpowiedzi ostro skrytykował dokument i zagroził wystąpieniem Kościoła w Afryce ze Wspólnoty Kościołów Anglikańskich.

Zauważył, że chociaż dokument zawiera krytykę władz Kościoła wobec braku podjęcia prób działania w sprawie ostatnich wydarzeń, to jednak nie proponuje niczego, co mogłoby kryzysowej sytuacji zaradzić. Chodzi o kontrowersyjne ordynowanie w Kościele Episkopalnym geja Gena Robertsona na biskupa New Hampshire.

Prymas ostrymi słowy potępił zachowanie przedstawicieli Wspólnoty w Ameryce Północnej i obarczył ich odpowiedzialnością za rozłam w Kościele. Stwierdził między innymi, iż ich postawa i odstępstwa od tradycji powodując rozłam są powodem ogromnej klęski Wspólnoty.

„Raport zupełnie nie przystaje do rzeczywistości. Gdzie żal, gdzie skrucha?”  - domaga się wielebny Akinola – „Rzeczywistość wygląda tak, że mała, ekonomicznie uprzywilejowana grupa ludzi dokonuje gwałtu na wierze chrześcijańskiej narzucając szerszej społeczności nowe, fałszywe doktryny” – komentuje.

Według arcybiskupa Akinoli, raport trafnie zauważa, że postępowanie władz Kościoła Episkopalnego w USA oraz decyzje kanadyjskiej Diecezji w New Westminster doprowadziły do poważnego kryzysu we Wspólnocie. Z tego też względu zaskakujące jest to, że jedynym zaleceniem autorów raportu jest „wzmożona wrażliwość” zamiast „płynąca z serca skrucha odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.”

Podkreślił też, że „Kościoły, które doprowadziły do dysputy powinny wyrazić skruchę i dostosować się do nauki płynącej z Biblii”. Jeśli to nie nastąpi zagroził wystąpieniem ze Wspólnoty Komunii Anglikańskiej w Afryce.

„Biblia uczy, że nie można przeć do przodu razem, jeśli nie ma zgody. Raport trafnie dowodzi, że jeśli wezwanie zostanie zignorowane, nauczymy się kroczyć osobno” – zagroził.
 
Obecnie Wspólnota przeżywa rozłam na tle stanowiska wobec homoseksualizmu. Źródłem silnych napięć jest też wyświęcanie kobiet, spowodowało to przejście pewnej liczby księży na katolicyzm.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041027002433933

No trackback comments for this entry.
Afrykańscy anglikanie o kryzysie | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc śro, 27 paź 2004, 17:20:03
Mnie pozostaje tylko czekać na to, co nieuchronne. Konserwtyści odłączą się od modernistów, a potem już cały Kościół Anglii się rozpadnie. Osobiście ucieszyłbym się, gdyby Kościół Anglii w Afryce przeszedł pod jurysdykcję Kościoła katolickiego.

---
"Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)

 
Joel śro, 27 paź 2004, 23:23:54

z jednej strony potepiaja homosksualistow,ale z drugiej strony nie sprzeciwjaja sie poligamii u sibie, czy nawet popieraja tyranow w swoich krajach jak np pan abp Akinola czy inni.

Mateuszu,nawet jak sie odlacza stworza swoja lige afrykanskich anglikan ,a nie w glowie im bedzie Rzym.Spojrz na nasze podworko, na polskich -katolikow-roznia sie od rzymskich wlasciwie tylko jedna rzecza-nie uznawaniem prymatu papieza-niczym wiecej-i jakos jednosci tu nie widac.nawet nie wiem czy jest jednosc oltarza miedzy tymi kosciolami.

---
Joel

 
lublin śro, 27 paź 2004, 23:38:44
W pewnych kręgach i w pewnych sytuacjach niektórzy przypominają zdanie biblijne, z którego wywodzą, że biskupi powinni być żonaci.

Ciekawe jednak, jak "homowyznania" uzasadnią fakt, że u nich "bisku" bywa "mężem" często więcej niż jednego pana?

Dodatkową ciekawostką jest to, że jako "homosprawy" wychodzą w przypadku wyznań, które (niekiedy nawet krzykliwie) popisują się odwoływaniem do Biblii.

Czy nie lepsze byłoby praktykowanie słów poety: "rzadko na moich ustach"?
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń