Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Afrykańscy anglikanie o kryzysie

Rozłam w Kościele Anglikańskim spowodowany stosunkiem do homoseksualizmu i kwestią wyświęcania kobiet na kapłanów to główne tematy Konferencji Biskupów Kościoła Anglikańskiego Afryki.Konferencja rozpoczęła się we wtorek w Lagos (Nigeria). Na samym wstępie jej przewodniczący i zarazem prymas Nigerii arcybiskup Peter Akinola poruszył kwestię ostatniego raportu z Windsoru opublikowanego w Nigerii 19 października br. W odpowiedzi ostro skrytykował dokument i zagroził wystąpieniem Kościoła w Afryce ze Wspólnoty Kościołów Anglikańskich.

Zauważył, że chociaż dokument zawiera krytykę władz Kościoła wobec braku podjęcia prób działania w sprawie ostatnich wydarzeń, to jednak nie proponuje niczego, co mogłoby kryzysowej sytuacji zaradzić. Chodzi o kontrowersyjne ordynowanie w Kościele Episkopalnym geja Gena Robertsona na biskupa New Hampshire.

Prymas ostrymi słowy potępił zachowanie przedstawicieli Wspólnoty w Ameryce Północnej i obarczył ich odpowiedzialnością za rozłam w Kościele. Stwierdził między innymi, iż ich postawa i odstępstwa od tradycji powodując rozłam są powodem ogromnej klęski Wspólnoty.

„Raport zupełnie nie przystaje do rzeczywistości. Gdzie żal, gdzie skrucha?”  - domaga się wielebny Akinola – „Rzeczywistość wygląda tak, że mała, ekonomicznie uprzywilejowana grupa ludzi dokonuje gwałtu na wierze chrześcijańskiej narzucając szerszej społeczności nowe, fałszywe doktryny” – komentuje.

Według arcybiskupa Akinoli, raport trafnie zauważa, że postępowanie władz Kościoła Episkopalnego w USA oraz decyzje kanadyjskiej Diecezji w New Westminster doprowadziły do poważnego kryzysu we Wspólnocie. Z tego też względu zaskakujące jest to, że jedynym zaleceniem autorów raportu jest „wzmożona wrażliwość” zamiast „płynąca z serca skrucha odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.”

Podkreślił też, że „Kościoły, które doprowadziły do dysputy powinny wyrazić skruchę i dostosować się do nauki płynącej z Biblii”. Jeśli to nie nastąpi zagroził wystąpieniem ze Wspólnoty Komunii Anglikańskiej w Afryce.

„Biblia uczy, że nie można przeć do przodu razem, jeśli nie ma zgody. Raport trafnie dowodzi, że jeśli wezwanie zostanie zignorowane, nauczymy się kroczyć osobno” – zagroził.
 
Obecnie Wspólnota przeżywa rozłam na tle stanowiska wobec homoseksualizmu. Źródłem silnych napięć jest też wyświęcanie kobiet, spowodowało to przejście pewnej liczby księży na katolicyzm.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041027002433933

No trackback comments for this entry.
Afrykańscy anglikanie o kryzysie | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Afrykańscy anglikanie o kryzysie
mateuszwroc śro, 27 paź 2004, 17:20:03
Mnie pozostaje tylko czekać na to, co nieuchronne. Konserwtyści odłączą się od modernistów, a potem już cały Kościół Anglii się rozpadnie. Osobiście ucieszyłbym się, gdyby Kościół Anglii w Afryce przeszedł pod jurysdykcję Kościoła katolickiego.

---
"Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)

 
Afrykańscy anglikanie o kryzysie
Joel śro, 27 paź 2004, 23:23:54

z jednej strony potepiaja homosksualistow,ale z drugiej strony nie sprzeciwjaja sie poligamii u sibie, czy nawet popieraja tyranow w swoich krajach jak np pan abp Akinola czy inni.

Mateuszu,nawet jak sie odlacza stworza swoja lige afrykanskich anglikan ,a nie w glowie im bedzie Rzym.Spojrz na nasze podworko, na polskich -katolikow-roznia sie od rzymskich wlasciwie tylko jedna rzecza-nie uznawaniem prymatu papieza-niczym wiecej-i jakos jednosci tu nie widac.nawet nie wiem czy jest jednosc oltarza miedzy tymi kosciolami.

---
Joel

 
Afrykańscy anglikanie o kryzysie
lublin śro, 27 paź 2004, 23:38:44
W pewnych kręgach i w pewnych sytuacjach niektórzy przypominają zdanie biblijne, z którego wywodzą, że biskupi powinni być żonaci.

Ciekawe jednak, jak "homowyznania" uzasadnią fakt, że u nich "bisku" bywa "mężem" często więcej niż jednego pana?

Dodatkową ciekawostką jest to, że jako "homosprawy" wychodzą w przypadku wyznań, które (niekiedy nawet krzykliwie) popisują się odwoływaniem do Biblii.

Czy nie lepsze byłoby praktykowanie słów poety: "rzadko na moich ustach"?
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń