Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ekspres polarny - bożonarodzeniowa podróż na Biegun Północny

"Ekspres polarny" (Polar Express) to nowy film Roberta Zemeckisa, reżysera takich hitów jak "Forrest Gump", czy "Powrót do przyszłości". Ciepły, obraz opowiada historię chłopca, który w poszukiwaniu nadziei odbywa magiczną podróż na zimny, odległy Biegun Północny. Familijna propozycja na Boże Narodzenie.Film zrealizowano na podstawie popularnej w Stanach Zjednoczonych książeczki dla dzieci autorstwa Chrisa Van Allsburga. Opowiadanie napisane w 1985 roku szybko zdobyło popularność stając się częścią bożonarodzeniowej tradycji w tym kraju. Nic więc dziwnego, że mająca niespełna 20 lat opowieść zasłużyła na ekranizację, i to w wykonaniu uznanego reżysera i zdobywcy Oscara Roberta Zemeckisa. Ta klasyczna historia urzekła reżysera na tyle, że stworzył on niezwykły film przypominający prawdziwe znaczenie świąt Bożego Narodzenia.

Ekspres polarny to magiczna opowieść o chłopcu, który nie chce przestać wierzyć w istnienie Świętego Mikołaja, choć koledzy usiłują przekonać go, że Św. Mikołaj jest tylko mitem wymyślonym specjalnie dla małych dzieci. W święta Bożego Narodzenia wyrusza on w niezwykłą podróż pociągiem na Biegun Północny, gdzie ma nadzieję na odkrycie prawdy.

W 2001 roku ta uwielbiana przez amerykańskie dzieci powiastka o chłopcu zaczynającym wątpić w istnienie Św. Mikołaja przyciągnęła uwagę znanego amerykańskiego aktora Toma Hanksa (będącego ojcem czworga dzieci). Aktor już wcześniej wielokrotnie pracował z Zemeckisem – spotkali się między innymi na planie Forresta Gumpa i Cast Away. Hanks zainteresował książeczką kolegę-reżysera i tak zaczęła się wspólna ich podróż, która doprowadziła ten duet aż na Biegun Północny.

- „To opowieść, z którą każdy może się identyfikować” – mówi reżyser – w dzieciństwie jak i w życiu dorosłym zapewne wielu z nas przeszło przez etap kwestionowania wiary.”
Przewijający się w Polarnym ekspresie temat zachęca widownię do uwierzenia w to, co niewidoczne; twórcy filmu wykorzystują dziecięce sposób pojmowania wiary do przekazania głębokich treści.

Ciekawostką jest to, że dystrybucją filmu w Stanach zajmie się Motive Entertainment, ta sama firma, która czuwała nad kampanią marketingową Pasji Mela Gibsona. Jej przedstawiciel, Paul Lauer przyznaje, że po raz kolejny będzie miał okazję uczestniczyć w promowaniu niezwykle inspirującego dzieła. 

- „Czasem udaje się zrobić film, oferujący widzom wiele. Opowieść przepełniona jest pozytywnym motywami dobroci, hojności, poświęcenia i mnóstwem innych pozytywnych wartości. Wiele scen z filmu może posłużyć jako przypowieści obrazujące nauki bliblijne. Film z pewnością podkreśli i przypomni prawdziwe znaczenie świąt” – twierdzi Lauer.
 
Premiera filmu w Stanach Zjednoczonych nastąpi 10 listopada, widzowie w Polsce będą mogli oglądać go od 3 grudnia.

ANSOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041027221653288

No trackback comments for this entry.
Ekspres polarny - bożonarodzeniowa podróż na Biegun Północny | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń