Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wszystkich Świętych - imieniny bezimiennych

Kościół Katolicki obchodzi dziś dzień Wszystkich Świętych. Jest on poświęcony wszystkim tym osobom, które swoim życiem i śmiercią okazywały wierność Bogu i miłość do ludzi, a które nie mają osobnego dnia wspomnienia w kalendarzu liturgicznym.

Chrześcijańskich bezimiennym męczenników było bardzo wielu od początku Kościoła. Kościół w Antiochii wpadł pierwszy na pomysł, aby razem w jednym dniu obchodzić ich wspomnienie. Już od IV wieku poświęcono tam ku ich czci wszystkich, którzy oddali życie za Jezusa pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Czczono wówczas pamięć tych, którzy nie byli z imienia wymieniani przy innych okazjach.

13 maja 609 roku papież św. Bonifacy IV poświęcił starożytną świątynię rzymską, poświęconą czci wszystkich bóstw (Panteon) jako świątynię katolicką ku czci Matki Bożej i świętych męczenników. W VIII wieku poszerzono ten tytuł na kościół Matki Bożej, męczenników i wszystkich sprawiedliwych.

Samo święto ku czci Wszystkich Świętych zostało wprowadzone najprawdopodobniej w 835 roku kiedy papież Grzegorz IV 1 listopada ustanowił dniem poświęconym pamięci bezimiennych świętych.

Kościół przypomina w tym dniu wszystkich tych świętych Pańskich, którzy nie mają swoich osobnych dni w roku liturgicznym. Święci są bohaterami Kościoła, wzorami do naśladowania, osobami godnymi najwyższego szacunku. Kult oddawany znanym i bezimiennym świętym nie odbiera czci Bogu - przeciwnie, pomnaża ją bowiem wszyscy święci właśnie na Boga wskazują. Nieprawdą jest jakoby katolicy modlili się do świętych. Uciekają się do pośrednictwa tych, którzy przebywają już w Bożej obecności przez nich proszą o wstawiennictwo i łaski.

"Święci, to znaczy umarli dla Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, żyją razem z nim są communio sanctorum. A ponieważ my jesteśmy członkami ciała Chrystusa, oni zaś chwalebnymi członkami chwalebnego ciała Pana, Kościół pielgrzymujący wspomina dzisiaj swoją komunię z Kościołem niebieskim, wraz z którym tworzy jedno i pełne ciało Pana" - czytamy w "Martyrologium ekumenicznym".

W polskiej tradycji dzień Wszystkich Świętych jest także czasem zadumy i wspominania najbliższych zmarłych. Co ciekawe, zwyczaj odwiedzania w tym dniu grobów stał się w pewnym sensie ekumeniczny a nawet - międzyreligijny. Rzymskokatolicki zwyczaj odwiedzania cmentarzy na początku listopada, w Polsce praktykują też ludzie z innych wyznań i religii.

Dzień Wszystkich Świętych obchodzą dziś także kościoły Luterański, Maronicki, Anglikański, Starokatolicki oraz Kościoły Syryjskie Zachodnie.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2004103123325948

No trackback comments for this entry.
Wszystkich Świętych - imieniny bezimiennych | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń