Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Antykoncepcja: "francuski paradoks" obala kolejny mit

Mimo tego, że aż trzy czwarte Francuzek w wieku rozrodczym stosuje jakąś metodę antykoncepcyjną (przede wszystkim pigułki hormonalne), liczba aborcji w tym kraju nie spada i wynosi 200 tysięcy rocznie, z czego 10 tysięcy jest przeprowadzonych u niepełnoletnich dziewcząt. Co trzecia ciąża we Francji jest nieplanowana.

Dane o antykoncepcji i aborcji pojawiły się w raporcie wydawanego przez Państwowy Instytut Badań Demograficznych (INED) magazynu "Population". Badanie przeprowadzono w latach 2000-2004 na reprezentatywnej próbie 2863 Francuzek. Ich wyniki na coraz szersze stosowanie przez kobiety w Francji metod antykoncepcyjnych. Francuzki najczęsciej sięgają po pigułki hormonalne - używa ich 45 procent kobiet w wieku 20-44 lata (w grupie 20-24 latek metodę tę stosuje 64 proc. kobiet). Według przewidywań tak powszechne stosowanie środków antykoncepcyjnych o wysokiej skuteczności powinno iść w parze z mniejszą liczbą nieprzewidzianych ciąży i - co za tym idzie - również aborcji. Tymczasem dane dotyczące aborcji wskazują, że ich liczba nie zmniejszyła się.

Mniej więcej trzecia Francuzka zachodzi w nieplanowaną ciążę - dotyczy to 350-400 kobiet rocznie. Co druga z tych ciąż jest usuwana - w sumie we Francji każdego roku dochodzi do 200 tysięcy aborcji.

Lekarze nadali tej sytuacji nazwę "francuski paradoks", jednakże badania z innych częsci świata pokazują podobne zależności. Po raz pierwszy jednak takie wyniki pojawiły się w raporcie przygotowanym przez oficjalny instytut badawczy, co niezwykle podnosi ich wiarygodność.

Specjaliści już szukają wytłumaczenia owego "paradoksu". Według nich Francuzki prowadzą nieuregulowany tryb życia i trudno im stosować się do reżimu antykoncepcji hormonalnej w postaci codziennie zażywanej pigułki. Sugerują, że za brak wpływu rozpowszechnienia antykoncepcji na zmniejszenie liczby przerywania ciąży odpowiedzialny jest zły dobór metody antykoncepcyjnej.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041113164055113

No trackback comments for this entry.
Antykoncepcja: "francuski paradoks" obala kolejny mit | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Antykoncepcja: "francuski paradoks" obala kolejny mit
lublin nie, 14 lis 2004, 16:12:15
Sprawa wydaje się być prosta i jasna:

Antykoncepcja i aborcja są dwiema postaciami pogardzania ludzkim życiem w jego początkowej fazie.
Szkoda, że nie mamy informacji o badaniach na temat zależności między uświadamianiem seksualnym w poradniach przykościelnych a liczbą aborcji.

Może to jawić się jako nieco prymitywne w oczach współczesnych ludzi, ale wydaje się, że dawne podjeście do kwestii poczęcia dziecka było zdrowsze moralnie.

Jeśli małemu dziecku wytłumaczy się, do czego służy bocian, to chyba nie słyszy się z ust dziecka pytań w stylu:
- jak zatrzymać bociana?
- jak nie wpuścić bociana?
- jak ustrzelić bociana?
- jak zmusić bociana, by wziął dzidziusia z powrotem?

Ludzie - z założenia i wieku - bardziej dorośli zaczynają kombinować:
Może gumka - może spiralka - może globulka - może plasterek, może hormonik, może kalendarzyk, może ...

A wszysko to ma hasło, które w wierszu oddał Andrzej Bursa: "Tylko rób tak, żeby nie było dziecka".

Małpie można dać nożyczki, a nawet karabin. Tylko po co?

Takie są skutki, gdy narzędzia wpadają w ręce osób bez przygotowania.

Nie mówi się teraz człowiekowi o fundamentalnej regule moralnej: "Unikaj większego zła". Być może korzystanie z pewnych osiągnięć technicznych i organizacyjnych jest potrzebne, a nawet niezbędne, o ile nie oznacza zabicia życia ludzkiego, jednakże samo promowanie rozwiązań i dawanie ich ludziom, którzy nie wyobrażają sobie prania w inny sposób niż w pralce automatycznej i nie są w stanie nie pójść w dzień świąteczny do sklepu, to po prostu głupota.

Media donoszą o aferach, korupcji, kolesiostwie. Milczą jednak o potwornej aferze społecznej jaką jest aborcja. Sytuacja jest taka, że na pierwszych stronach gazet powinny stale pojawiać się pytania w stylu: "Kiedy się wyskroiemy?"

Wracając do początkowej myśli:
Ludzi przyzwyczajono - także zapewne na niektórych pogadankchach przykościelnych - że można sobie wszystko zaplanować. Ale samo Pismo Święte uczy nas, że to Pan Bóg zdecydował o powstaniu człowieka, nie tylko pierwszego. Pan Bóg nie pytał Adama, czy ma ochotę oddać swe żebro. Przecież Adam mógł się uznać za niewystarczająco dojrzałego do związku z kobietą.

Szkoda, że nawet w wersji kościelnej tak zwanego nauczania o życiu w rodzinie indoktrynuje się ludzi, że mogą sterować swoją płodnością. W konsekwencji, odbiorcy takich przekazów mogą odnosić wrażenie, że na szacunek zasługuje tylko to życie ludzkie, które się aprobuje.

Dawniej, stan błogosławiony żony powodował zwiększenie aktywności męża, jego zabiegi o pozyskanie większych środków. Dawniej ludzie zmieniali domy lub mieszkania, albo je dostosowywali do potrzeb dziecka lub dzieci. Teraz bardzo często - niby w trosce o dzieci, których nie ma - szykuje się taki dom, że potem szkoda tych marmurów, tych tapet, tego całego wyposażenia, bo dziecko mogłoby to cacko pobrudzić, uszkodzić, podeptać. Dom jest zbyt nowy, zbyt wypacykowany, by mógł być "narażony" na kontakt z dzieckiem.

Taki porąbanu mamy świat.
Takie porabane mamy myślenie.
Czy nadal jestesmy chrześcijanami?
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń