Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wprowadzenie w błąd co do płodności - jakie szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Pytania i odpowiedzi

Nie wiem od czego zacząć. Określę więc sytuację w jakiej jestem obecnie. Niedługo będę składała przysięge małżeńską w Urzędzie Stanu Cywilnego. Mój narzeczony jest po rozwodzie cywilnym, nadal jednak pozostaje nieuregulowana kwestia ślubu kościelnego, jaki zawarł w 2001r. Zastanawiamy się, czy istanieje możliwość unieważnienia jego pierwszego małżeństwa kościelnego z powodu wprowadzenia w błąd. Dopiero parę dni temu okazało się, ze jego była żona w 2000r. trafiła do lekarza z rozpoznaniem niepłodności pierwotnej.(Była także świadoma tego faktu)  O fakcie tym nie poinformowała wtedy narzeczonego, podpisała taże protokół przedmałżeński, jakoby nie podejrzewała żadnych przeszkód w posiadaniu i wychowaniu potomstwa.Ślub kościelny został zawarty za namowani rodziny, gdyż nie uznawali ślubu cywilnego (zawart został między nimi wcześniej, bo już w lipcu 2000r.) Dodam jeszcze, że powodem zupełnie bezpośrednim rozwiązania małżeństwa cywilnego było niedotrzymanie wierności przez żonę.Jesteśmy obecnie niejako w próżni, z nadzieją, bez nadziei. "A karmieni nadzieją, nigdy nie są syci..."

Czy spełniona została przesłanka o przeszkodzie zawarcia związku małżeńskiego... świadome wprowadzenie w bład? 

Czy istnieje szansa, ze kiedyś staniemy oboje przed ołtarzem? Że będziemy mogli przystąpić do Spowiedzi i Komunii Świętej?

W tym przypadku nalezy okreslic ewentualny stopień niepłodności danej osoby. Niemoc płciowa stanowi przeszkodę małzenską (kan.1084,par.1) gdy ma charakter:

 • uprzedni - nastała przed ślubem
 • trwały - jest nieuleczalna
 • względny - odnosząca się do konkretnej osoby lub absolutny - odnoszący się do wszystkich osob

Niepłodność, przy zachowaniu zdolności współżycia nie powoduje niewazności małżenstwa (tyczy sie to przede wszystkim osób starszych).

Natomiast moze stać się przyczyną prowadzenia procesu, gdy idzie o błąd co do przymiotu osoby - bezpośrednio i zasadniczo zamierzony lub o podstępne wprowadzenie w błąd. Być może tak jest w przypadku Pani narzeczonego, każda taka sprawa jest jednak bardzo indywidualna, dlatego radzę jak najszybsze zwrócenie się do sądu przy właściwej dla Państwa Kurii Biskupiej. Pełny spis adresowy kurii diecezjalnych znajdzie Pani w serwisie Opoka.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041119114249515

No trackback comments for this entry.
Wprowadzenie w błąd co do płodności - jakie szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa? | 8 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
milka czw, 16 gru 2004, 14:04:32
czy nieplodnosc moze byc przyczyna do rozwodu? nie bylo to malzenstwo z milosci!
 
Jan Roguszko czw, 16 gru 2004, 19:10:09

Kobieto!

Miej litość dla siebie i swojego - nazwijmy Go - "partnera". A jeśli jego małżeństwo zawarte było ważnie to co, rozstaniesz sie z nim? Czy naprawdę zamierzasz żyć w publicznym grzechu z żonatym meżczyzną? Czy naprawdę świadomie rezygnyjesz z przyjmowania Chrystusa w Najświetszym Sakramencie? Czy nie wiesz, że kto nie pożywa Jego Ciała i Krwi nie będzie miał życia wiecznego? Czy nie boisz się piekła?!

Sprawdź dobrze czy istnieje jakakolwiek możliwośc zaskarżenia jego małżeństwa, a z decyzjami o życiu w grzechu i publicznym zgorszeniu powstrzymaj sie do końca procesu. Wytrzymasz - tutaj czas mija szybko, ale piekło jest wieczne.

---
Jan Roguszko

 
 • milka pią, 17 gru 2004, 10:17:58
 • milka pon, 20 gru 2004, 08:21:31
NEO pią, 24 gru 2004, 11:14:50

Dziwi mnie fakt, ze nie znajac calej sprawy wydaje sie opinie. Jesli czytac dokładnie przesłany tekst wynika z niego, ze proby zajscia w ciaze mialy miejsce, bo kobieta trafila do lekarza z rozpoznaniem bezpłodnosci pierwotnej. Ale o tym fakcie, nie wiedzial meżczyzna i stad podstawa do zapytania czy zatajenie jest powodem do wszczscia postepowania o uniewaznienie malzenstwa zapewne.

Po drugie nie mam wątpliwosci, ze skoro osoba trafiala na forum kosciół.pl, to jest jej temat wiary i kosciola znany, co swiadczy o swiadomosci podejmowanej decyzji.

 

 

 
Arletta Bolesta sob, 4 maj 2019, 14:44:15

Z uwagi na zamknięcie platformy blogów na blox.pl zmienił się również link do mojego bloga nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa, służę podaniem jego elektronicznie
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń