Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Może 5 lat wcześniej...

Biskup i kapłan powinni ze sobą współpracować, rozumieć Kościół i swoją misję. Jeśli po trzech ojcowskich listach kierowanych do kapłana biskup musi wydawać dekret, to nie jest to najłatwiejsze. Ale odbywa to się w ramach normalnej pracy Kościoła. Kościół przewiduje takie sytuacje i trzeba je przeżyć - powiedział biskup Tadeusz Gocłowski w rozmowie z Ewą Czaczkowską i Piotrem Adamowiczem z "Rzeczpospolitej".

- Czy decyzja o wydaniu dekretu odwołującego ks. Henryka Jankowskiego z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy była trudna?

- Jestem już 20 lat biskupem i takiego dekretu nie wydawałem. Biskup i kapłan powinni ze sobą współpracować, rozumieć Kościół i swoją misję. Jeśli po trzech ojcowskich listach kierowanych do kapłana biskup musi wydawać dekret, to nie jest to najłatwiejsze. Ale odbywa to się w ramach normalnej pracy Kościoła. Kościół przewiduje takie sytuacje i trzeba je przeżyć.

- Jeśli biskup i kapłan winni się rozumieć, to jak było możliwe, że kapłan nie podporządkował się decyzji biskupa?

- Nie chodzi o podporządkowanie się. Ks. Jankowski miał prawo tak się zachować. Kościół w swoim ustawodawstwie mówi, że biskup powinien przez swoje słowo zachęcić kapłana, by zrozumiał, czym biskup się kieruje i dlaczego takie wyjście jest korzystniejsze. Widocznie ks. Jankowski uważał, że powinien tak się zachować, jak się zachował.

(...)

- A może należało pozbawić ks. Jankowskiego funkcji proboszcza w parafii św. Brygidy już wcześniej?

- Może 5 lat wcześniej...

(...)

- Czy pozostanie ks. Jankowskiego w parafii, tym razem w roli rezydenta, zmieni to wszystko, co było powodem odwołania: atmosferę na plebanii i uczynienie z ambony trybuny politycznej?

- Ks. Jankowski przestał być proboszczem parafii św. Brygidy. Te obowiązki pełni administrator. I to on odpowiada za klimat w kościele i na plebanii. Jeśli pojawią się jakieś sytuacje naruszające klimat duszpasterski na plebanii czy w parafii, administrator będzie działał i podejmie wspólnie z biskupem takie decyzje, które zapewnią dobrą atmosferę.

(...)

- A jak ks. arcybiskup ocenia to, co się działo w sprawie powołania Komisji Europejskiej?

- Zachowanie się polityków wobec Rocco Buttiglionego naruszyło zasadę tolerancji i prawa do własnych poglądów. Wyeliminowanie Buttiglionego z Komisji jest uderzeniem w prawo do posiadania własnych poglądów. Skoro inni politycy mają prawo do deklarowania np. własnego homoseksualizmu, dlaczego inni nie mają prawa do krytycznej postawy wobec homoseksualizmu? Kościół zawsze będzie bronił prawa każdego człowieka do osobistej godności, ale co innego, gdy chodzi o związki partnerskie, aktywność homoseksualną.

- Niektórzy widzą w tym potwierdzenie obaw o powolne eliminowanie wartości chrześcijańskich.

- To już było widoczne w traktacie konstytucyjnym. Dlatego zadaniem chrześcijan jest bronienie swoich poglądów i dawanie świadectwa. Chrześcijanie w czasach pogańskich byli obecni - ginęli, ale i świadczyli. Dlatego potrzebna jest ogromna mobilizacja ze strony chrześcijan, aby żyjąc w Europie, jasno deklarowali swój stosunek do podstawowych wartości.

Cały wywiad, który z arcybiskupem Gocłowskim przeprowadzili Ewa Czaczkowska i Piotr Adamowicz można przeczytać na stronach "Rzeczpospolitej".Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041122234733220

No trackback comments for this entry.
Może 5 lat wcześniej... | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń