Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościół w Hiszpanii a laicyzacja

W Madrycie trwają obrady Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Cieszą się one zainteresowaniem opinii publicznej, które wywołał konflikt pomiędzy Kościołem katolickim w Hiszpanii, a socjalistycznym rządem.  

 Do zainteresowania przyczyniły się także: Kongres Apostolstwa Świeckich oraz Kongres Katolicy i Życie Publiczne, które odbyły się w Madrycie w pierwszej połowie listopada. Obydwa wydarzenia podkreślały rolę laikatu chrześcijańskiego w społeczeństwie, a także zdecydowany sprzeciw katolików wobec reform rządowych w dziedzinie rodziny, małżeństwa i edukacji.  

J.Em.Ks. Antonio Maria Kard. Rouco Varela, Arcybiskup Metropolita Madrytu powiedział: “jest wiele problemów, które niepokoją społeczeństwo i Kościół w Hiszpanii”. Przedoniczący Konferencji wymienił wśród nich konieczność „ochrony prawnej życia ludzkiego, które stanowi jeden z fundamentów współżycia w wolności i solidarności”. Niepokój budzi apologia postawy, która nie szanuje życia i prowadzi do aborcji i eutanazji. Następnym problemem jest troska o „dobro integralne małżeństwa i rodziny”. Niestety jest ono zagrożone rządowymi planami reform.  

Troską Kościoła jest także właściwe „wychowanie nowych pokoleń”. „Perspektywa wyznaniowa nie powinna być narzucana nikomu”, stwierdził Arcybiskup Madrytu. Dlatego „nauka religii katolickiej powinna być opcjonalna”. Eminencja wspomniał także, że Kościół nigdy nie żądał obowiązkowości nauki religii. Należy jednak „uszanować prawo rodziców do wyboru formacji religijnej i moralnej swoich dzieci” oraz „zagwarantować, aby lekcja religii nie była traktowana jako gatunek przeznaczony na wymarcie, ale jako przedmiot nauczany w warunkach godnych i porównywalnych do innych przedmiotów”.

„Powaga wspomnianych problemów oraz innych, które dotykają stanu politycznego państwa” oraz „zrozumienie historii bliższej i dalszej” Hiszpanii doprowadziło do wzrostu napięcia w aktualnej dyskusji politycznej. Biskupi hiszpańscy „są zawsze gotowi do dialogu”. Hierarchia Kościoła nie szuka konfrontacji ani przejęcia kompetencji, które do niej nie należą”.  

Od dnia dzisiejszego w obradach bierze także udział J.Em.Ks. Alfonso Kard. López Trujillo, Przewodniczący Papieskiej Rady ds Rodziny. Emerytowany Arcybiskup Medellin (Kolumbia) poinformował o przygotowaniach do V Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Walencji w 2006 roku. Według rzecznika Archidiecezji Walencji przewiduje się, że w spotkaniu, któremu będzie przewodniczył papież, udział weźmie ok. dwóch milionów osób. Wstępny projekt V Światowego Spotkania Rodzin przewiduje m. in. międzynarodowy kongres teologiczno-pastoralny, kongres dzieci, uroczystą Eucharystię dla przybyłych rodzin oraz modlitewne czuwanie wraz ze świadectwami przedstawicieli rodzin z całego świata.

Światowe Spotkanie Rodzin odbywa się co trzy lata. W poprzednich spotkaniach, które miały miejsce w Rzymie (1994, 2000), w Rio de Janeiro (1997) oraz w Manili (2003), udział wzięło ok. miliona osób.   

Konferencja Episkopatu Hiszpanii  

Źródło: Radio Watykańskie  Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041124215017344

No trackback comments for this entry.
Kościół w Hiszpanii a laicyzacja | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń