Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Amerykański spór o teorię ewolucji - chrześcijanie coraz silniejsi

W amerykańskich szkołach teoria ewolucji nie jest jedynym, niepodzielnie panującym wyjaśnieniem powstawania życia na Ziemi. Miliony Amerykanów wierzą, że wszystko odbyło się tak, jak zapisano w Biblii, a zdaniem religijnej prawicy teoria ewolucji to bluźnierstwo - informuje "Gazeta Wyborcza".Od kilkunastu lat stale rośnie religijność Amerykanów. Wielu z nich to ewangelikalni chrześcijanie, z których cześć wierzy w prawdziwość literalego opisu Stworzenia. Stanowią oni liczną grupę wyborców (co było widać w przypadku wyborów prezydenckich), również na szczeblu lokalnym. Dlatego w programie nauczania biologii w niektórych szkołach uczniowie poznają różne teorie związane z powstawaniem życia - w tym teorię inteligentnego projektu. Uczą się także, że teoria ewolucji jest tylko teorią tak samo (a nie bardziej) uprawnioną jak wszytskie inne.


"'Ta książka zawiera materiały o ewolucji. Ewolucja jest teorią, a nie faktem wyjaśniającym pochodzenie życia na Ziemi. Do materiałów tych powinno się podejść z otwartą głową, starannie je przestudiować i krytycznie rozważyć'. Naklejkę z takim ostrzeżeniem umieszcza się obowiązkowo na okładkach podręczników do biologii w hrabstwie Cobb w stanie Georgia na południu USA.

To bogate przedmieście Atlanty. Zamożne rodziny z miasta od lat się tu przeprowadzają, bo Cobb ma najlepsze szkoły publiczne w całym stanie. Teraz szkoły te są w centrum uwagi całej Ameryki. W sądzie w Atlancie toczy się od początku listopada proces w sprawie legalności powyższej naklejki.

Naklejki kazało umieścić na 13 podręcznikach biologii kuratorium hrabstwa Cobb, którego członkowie są wybierani w lokalnych wyborach. Proces śledzą z uwagą media, podobne naklejki od lat są bowiem przyczyną kontrowersji w wielu innych stanach." - czytamy w Gazecie Wyborczej. Konserwatywni chrześcijanie przekonali się podczas wyborów prezydenckich że stanowią znaczącą siłe, zaczęli więc wykorzystywać to.

"Miasteczko Dover w Pennsylwanii jest pierwszym w całym kraju, gdzie od niedawna nauczyciele w jednej ze szkół publicznych muszą uczyć dzieci na lekcjach biologii, że być może to Bóg kierował procesem ewolucji człowieka. Uchwała rady szkolnej w Dover brzmiała tak: - Uczniowie mają być poinformowani o lukach/problemach teorii Darwina oraz o innych teoriach ewolucji, w tym, choć nie tylko, o teorii inteligentnego projektu.

Teoria inteligentnego projektu to najbardziej dziś popularna część tzw. kreacjonizmu naukowego. Zakłada ona, że choć życie na Ziemi rzeczywiście powstawało w procesie ewolucji, to jednak ta ewolucja była kierowana przez siłę wyższą.

Choć szkoła w Dover - ucząca 2 tys. uczniów z wiejskich rejonów Pennsylwanii - jako pierwsza w Ameryce zarządziła nauczanie teorii inteligentnego projektu, to na pewno jednak nie będzie ostatnia. Rada szkoły w Grantsburgu w stanie Wisconsin jednogłośnie przyjęła ostatnio takie oto rozporządzenie: - Nakazujemy wydziałowi nauczania uczenie wszystkich teorii powstawania życia. Podobne postulaty słychać w całej Ameryce, w tym w stanach uchodzących za "niebieskie" (czyli liberalne i popierające Demokratów)." - informuje GW.

Sytuacja ta bardzo oburza naukowców oraz zwolenników ostrego rozdział u religii od państwa którzy uważają że kreacjonizm to religijna teoria i jako taka nie powinna być nauczana w szkołach.

"Amerykańskie środowisko naukowe zbytnio nie przejmowało się dotąd wynikami sondaży. - Po prostu świadczą one o głębokiej religijności Amerykanów - uważano. Jednak gdy poglądy kreacjonistów zaczęły wpływać na sposób nauczania w szkołach utrzymywanych z pieniędzy publicznych, naukowcy zaczęli się niepokoić. Podpisy pod listem do władz szkolnych w Wisconsin protestującym przeciw dopuszczaniu w szkołach wszystkich teorii ewolucji podpisało 300 naukowców z największych stanowych uczelni.

Te przypadki skłoniły amerykańską redakcję magazynu "National Geographic" do wielkiego, prowokacyjnego tytułu na okładce listopadowego numeru: "Czyżby Darwin się mylił?". Odpowiedź na kolejnych stronach brzmi: "Nie!", poparto ją najnowszymi odkryciami i wynikami badań.

- Nauka musi się opierać na faktach - mówi William Allen, redaktor naczelny pisma. - Kreacjonizm i inteligentny projekt nie mają żadnych podstaw naukowych. Można rozmawiać o różnych teoriach pochodzenia człowieka, jednak raczej na lekcjach religioznawstwa, a nie na biologii." - czytamy w GW.

W ostatnim sondazu Newsweeka 62 procent respondentów uznało, że kreacjonizmu należy uczyć w publicznych szkołach na równi z ewolucją, 26 proc. było temu przeciwnych. 43 procent było za a 40 przeciw nauczaniu w szkołach wyłacznie kreacjinizmu.

Pełna treść artykułu Ameryka kłóci się o teorię DarwinaOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041206132858824

No trackback comments for this entry.
Amerykański spór o teorię ewolucji - chrześcijanie coraz silniejsi | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
łacinnik wto, 7 gru 2004, 09:28:35

"Czyżby Darwin się mylił?". Odpowiedź na kolejnych stronach brzmi: "Nie!", poparto ją najnowszymi odkryciami i wynikami badań."

He, he. Jak ja lubię jak ci co się mienią wielkimi naukowcami przekreślają swoją wiarygodność swoimi bzdurnymi wypowiedziami. Czy ewolucja to fakt czy tylko teoria?

 
Szkoda ze nie w Polsce
swiatlo wto, 7 gru 2004, 09:50:17

Bardzo ucieszyl mnie ten artykul z GW. Wplyw chrzesicjan w Ameryce na ich wlasne zycie dodaje otuchy. Moze kiedys i w Europie-Polsce ludzie beda mogli decydowac o swoim zyciu: czego sie naucza ich dzieci, na co przeznacza ich pieniadze, gdzie i jak moga oszczedzac, czy ubezpieczac sie.

Vivat wolnosc wyboru!!!

 

 
dąbrowa wto, 7 gru 2004, 10:03:21

Literalne traktowania pisma świętego to problem głównie niektórych konserwatywnych protestantów. Katolicka egzegeza biblijna patrzy na opis stworzenia z szerszej perspektywy. Trzeba jednak przyznać że taka twarda postawa budzi pewne sympatie. Warto jednak dodać że Teoria Ewolucji jest bardzo dobrze udokumentowana i niezwykle mało prawdopodobne jest by była fałszywa.

Jest też nieco inny aspekt sprawy. Katolicy nie sa zobowiązani do negowania teorii ewolucji jednak pochodzenie wszystkich ludzi od jednej pary małżeńskiej jest już dogmatem wiary. Poligenizm jest herezją potępiona przez Piusa XII w encyklice Humani generis. Zresztą najnowsze wyniki badań biologicznych potwierdzają że wszyscy ludzie mogą wywodzić się od dosłownie jednej pary małżeńskiej.

Z drugiej zaś strony zastanawiam się (obserwując bieżące życie polityczne) czy w pewnym sensie nie jest tez prawdziwa Teoria Ewolucji "na odwrót" tzn. hipoteza że niektóre małpy wywodzą się od pewnej grupy ludzi :-)))
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń