Miliony u Matki Bożej z Guadalupe

wto, 14 gru 2004, 17:42:33

Autor: Mateusz Markiewicz

Ponad sześć milionów  - taka jest szacowana liczba uczestników niedzielnych uroczystości w meksykańskim sanktuarium maryjnym Guadalupe. Wchodzi ono w skład aglomeracji Mexico City. Przeszło dwa miliony pielgrzymów przybyło z samej tylko aglomeracji. Z terenu całego Meksyku i krajów z nim graniczących docierali ludzie w różny sposób. Częstymi środkami były rowery, lub po prostu nogi.

Maryję z Guadalupe czci się jako patronkę Meksyku i całej Ameryki Łacińskiej. Miliony wiernych wypełniły ulice wokół sanktuarium. Modlili się, śpiewali, a także tańczyli. Matka Moga jest czczona tańcem szczególnie przez Indian.

Niedzielna uroczystość była upamiętnieniem kolejnej, tym razem 473, rocznicy objawien maryjnych św. Juana Diego. Owemu Indianowi, urodzonemu jeszcze przed odkryciem Ameryki i należącemu do pierwszej generacji tubylczych chrześcijan kontynentu, Maryja ukazała się w roku 1531. To na Jej życzenie u stóp wzgórza Tepeyac zostało wzniesione sanktuarium Guadalupe. Podczas pielgrzymek do Meksyku, Jego Świątobliwość Jana Paweł II beatyfikował Juana Diego 9 kwietnia 1990, a 31 lipca 2002 kanonizował go. Obu tych aktów dokonał w sanktuarium, któremu ten pierwszy święty Indianin dał początek.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041214174233160