Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Pięcioro nowych ambasadorów w Watykanie

Małżeństwo, rodzina i nowe formy kolonializmu - te tematy podjął Jego Świątobliwość na spotkaniu z pięcioma nowymi ambasadorami przy Stolicy Apostolskiej. Podczas audiencji wspólnej zostali przyjęci przedstawiciele dyplomatyczni: dwóch krajów afrykańskich - Kenii i Malawi, jednego azjatyckiego - Tajlandii i dwóch europejskich - Norwegii i Luksemburga. Złożyli oni dzisiaj u Ojca Świętego listy uwierzytelniające.W przemówieniu do nich skierowanych Jan Paweł II ponowił apel do wszystkich ludzi dobrej woli. Biskup Rzymu chciałby, aby zrezygnowali z wojny i weszli na drogę dialogu. Patriarcha Zachodu uważa, że przemoc nie służy dobru narodów i ich rozwojowi. Papież wezwał wspólnotę międzynarodową do zapobiegania tragediom humanitarnym działaniami na płaszczyźnie charytatywnej, gospodarczej i politycznej.

Do każdego z nowych ambasadorów Ojciec Święty miał inne przesłanie. Przedstawicielce Kenii wyraził uznanie dla udziału tego kraju w misjach pokojowych – zwłaszcza w Sudanie i Somalii – a także dla wysiłków podjętych przez jej rząd w walce z korupcją. Równocześnie wyraził swoje poważne zaniepokojenie proponowaną w Kenii liberalizacją aborcji. Papież zwrócił uwagę, że nie tylko godzi ona ona w życie nienarodzonych, ale też w same kobiety, powodując ogromne szkody emocjonalno-psychologiczne. Wikariusz Chrystusa podjął problem tragedii - AIDS. Przypomniał jak wielkie znaczenie ma kwestia zachowań moralnych. Jan Paweł II stwierdził, że propozycje zapobiegania chorobie z pominięciem wierności małżeńskiej i wstrzemięźliwości seksualnej przyczyniają się raczej do jeszcze większego jej rozprzestrzeniania. Można w tym zauważyć nową formę kolonializmu. Chrześcijanie w Kenii powinni dawać świadectwo wspólnocie życia i miłości, jaką stanowi rodzina. W afrykańskiej kulturze jest ona sercem.

W przesłaniu do ambasadora Malwi Papież także nawiązał do wartości wiążących się z rodziną. Ojciec Święty zachęcił rząd, aby nie uległ narzucanym mu próbom uzależniania pomocy zagranicznej od wprowadzania programów sterylizacji i antykoncepcji. Kampanie tego typu pogwałcają godność rodziny i osoby, a także zagrażają naturalnemu rozwojowi narodów.

Tak jak na Czarnym Lądzie, rodzina jest wysoko ceniona w Azji. Przypomniał o tym Jan Paweł II w przesłaniu do nowego ambasadora Tajlandii. Kraj ten już od XVII wieku utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. Biskup Rzymu podkreślił panującą tam tolerancję religijną, która została zagwarantowana również w nowej konstytucji. Papież wyraził nadzieję, że tajlandzkie władze popierać będą coraz większe poszanowanie dla roli rodziny.

Wobec postępującej na północy Europy laicyzacji Ojciec Święty zwrócił uwagę na konieczność obrony małżeństwa i rodziny. To był główny temat przesłania do ambasadora Królestwa Norwegii. Papież zachęcił także do dalszego dialogu ekumenicznego w tym kraju, gdzie protestanci stanowią większość.

Ambasadorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Papież wyraził dla pomocy, którą rząd udziela rodzinom, a także dla podjętej ostatnio decyzji o utrzymaniu nauczania religii w szkołach średnich. Jan Paweł II podkreślił, że religia ma wielkie znaczenie dla formacji młodzieży. Wskazał, że Kościół broni niezbywalnej wartości ludzkiego życia i małżeństwa jako związku między mężczyzną a kobietą, będącego podstawą rodziny i społeczeństwa.

Źródło: Radio WatykańskieOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041216204116841

No trackback comments for this entry.
Pięcioro nowych ambasadorów w Watykanie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń