Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Pięcioro nowych ambasadorów w Watykanie

Małżeństwo, rodzina i nowe formy kolonializmu - te tematy podjął Jego Świątobliwość na spotkaniu z pięcioma nowymi ambasadorami przy Stolicy Apostolskiej. Podczas audiencji wspólnej zostali przyjęci przedstawiciele dyplomatyczni: dwóch krajów afrykańskich - Kenii i Malawi, jednego azjatyckiego - Tajlandii i dwóch europejskich - Norwegii i Luksemburga. Złożyli oni dzisiaj u Ojca Świętego listy uwierzytelniające.W przemówieniu do nich skierowanych Jan Paweł II ponowił apel do wszystkich ludzi dobrej woli. Biskup Rzymu chciałby, aby zrezygnowali z wojny i weszli na drogę dialogu. Patriarcha Zachodu uważa, że przemoc nie służy dobru narodów i ich rozwojowi. Papież wezwał wspólnotę międzynarodową do zapobiegania tragediom humanitarnym działaniami na płaszczyźnie charytatywnej, gospodarczej i politycznej.

Do każdego z nowych ambasadorów Ojciec Święty miał inne przesłanie. Przedstawicielce Kenii wyraził uznanie dla udziału tego kraju w misjach pokojowych – zwłaszcza w Sudanie i Somalii – a także dla wysiłków podjętych przez jej rząd w walce z korupcją. Równocześnie wyraził swoje poważne zaniepokojenie proponowaną w Kenii liberalizacją aborcji. Papież zwrócił uwagę, że nie tylko godzi ona ona w życie nienarodzonych, ale też w same kobiety, powodując ogromne szkody emocjonalno-psychologiczne. Wikariusz Chrystusa podjął problem tragedii - AIDS. Przypomniał jak wielkie znaczenie ma kwestia zachowań moralnych. Jan Paweł II stwierdził, że propozycje zapobiegania chorobie z pominięciem wierności małżeńskiej i wstrzemięźliwości seksualnej przyczyniają się raczej do jeszcze większego jej rozprzestrzeniania. Można w tym zauważyć nową formę kolonializmu. Chrześcijanie w Kenii powinni dawać świadectwo wspólnocie życia i miłości, jaką stanowi rodzina. W afrykańskiej kulturze jest ona sercem.

W przesłaniu do ambasadora Malwi Papież także nawiązał do wartości wiążących się z rodziną. Ojciec Święty zachęcił rząd, aby nie uległ narzucanym mu próbom uzależniania pomocy zagranicznej od wprowadzania programów sterylizacji i antykoncepcji. Kampanie tego typu pogwałcają godność rodziny i osoby, a także zagrażają naturalnemu rozwojowi narodów.

Tak jak na Czarnym Lądzie, rodzina jest wysoko ceniona w Azji. Przypomniał o tym Jan Paweł II w przesłaniu do nowego ambasadora Tajlandii. Kraj ten już od XVII wieku utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. Biskup Rzymu podkreślił panującą tam tolerancję religijną, która została zagwarantowana również w nowej konstytucji. Papież wyraził nadzieję, że tajlandzkie władze popierać będą coraz większe poszanowanie dla roli rodziny.

Wobec postępującej na północy Europy laicyzacji Ojciec Święty zwrócił uwagę na konieczność obrony małżeństwa i rodziny. To był główny temat przesłania do ambasadora Królestwa Norwegii. Papież zachęcił także do dalszego dialogu ekumenicznego w tym kraju, gdzie protestanci stanowią większość.

Ambasadorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Papież wyraził dla pomocy, którą rząd udziela rodzinom, a także dla podjętej ostatnio decyzji o utrzymaniu nauczania religii w szkołach średnich. Jan Paweł II podkreślił, że religia ma wielkie znaczenie dla formacji młodzieży. Wskazał, że Kościół broni niezbywalnej wartości ludzkiego życia i małżeństwa jako związku między mężczyzną a kobietą, będącego podstawą rodziny i społeczeństwa.

Źródło: Radio WatykańskieOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041216204116841

No trackback comments for this entry.
Pięcioro nowych ambasadorów w Watykanie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń