Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Boże Narodzenie w symbolach

W pośpiechu i gonitwie zapominamy często, co właściwie świętujemy. A przecież niemal każda czynność, kazdy gest podczas wigilijnej kolacji jest naładowany bożonarodzeniową symboliką. Poniżej prezetuję taki mały słowniczek nadchodzących świąt i tego co znaczą dla katolików  (a często też dla chrześcijan innych wyznań) związane z nimi symbole.Anioł Pański. Zwiastował on Pannie Maryi, „błogosławionej między niewiastami”, że narodzi Syna Bożego. Na pamiątkę tego wydarzenia przez wieki trzy razy w ciągu dnia odmawiano modlitwę Anioł Pański. Obecnie co niedzielę o 12. 

Choinka. Podobno zwyczaj pogański. Skąd więc wziął się w katolickich kościołach i domach? A dlatego, że jest ona symbolem prawdziwego drzewa życia. Symbolem narodzin Chrystusa. Do XIX wieku w Polsce znany był podobny zwyczaj, tzw. podłaźniczki – gałązki drzew, którymi dekorowano domu. 

Gwiazda. W opisie św. Marka gwiazda „nowo narodzonego króla żydowskiego” (Mk 2,2). W przekazie św. Łukasza mowa o „jasności Pana” (Łk 2,9). Światło, i w opisie wg św. Marka i wg św. Łukasza, była drogowskazem dla chcących spotkać się i oddać hołd Chrystusowi. Jej  wspomnienie nawiązuje do proroctwa Balaama: "Wschodzi Gwiazda z Jakuba, a z Izraela podnosi się berło" (Lb 24,17). Dziś w wielu domach wyznacza moment rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej. 

Jasełka. Pierwsze jasełka przygotował w skalnej grocie św. Franciszek z Asyżu. Pierwotnie był to nasz dzisiejszy żłóbek – drewniane bądź kamienne figurki przedstawiające scenę Narodzenia Pańskiego. Z czasem franciszkańskie nowinki doprowadziły jasełka do dzisiejszego kształtu. Choć, dziś jest tak wiele scenariuszy jasełek, to standardem są m.in. sceny zbudzenia pasterzy, Świętej Rodziny i przybycia trzech króli. 

Kadzidło. W każdej religii kojarzy się z boskością. Także dla chrześcijan, dar dojrzałego mędrca oznacza boską istotę Jezusa Chrystusa.

Liczby. Ile powinno być potraw? Odpowiedź, że 12 to uproszczenie. Słowniki etymologiczne, podają że chłopska Wigilia składała się z pięciu lub siedmiu potraw, a u szlachty i arystokracji z dziewięciu bądź 11. Wszystkie te liczby, także i nasza współczesna (najpopularniejsza) 12, mają uzasadnienie w Piśmie Świętym i tradycji Kościoła. Siedem dni stworzenia świata, dziewięć chórów anielskich, czy dwunastu apostołów.  

Mirra. W starożytności wykorzystywana była m.in. do balsamowania zwłok. Chyba najbardziej cenione z pachnideł. Przyniósł ją w darze najmłodszy z trzech mędrców. Jest ona zapowiedzią Drogi Krzyżowej i śmierci. 

Opłatek. Najstarsza wzmianka o dzieleniu się opłatkiem w Polsce pochodzi z XVII wieku. Jeden z bardziej archaicznych zwyczajów bożonarodzeniowych. Dziś powszechnie obecna tylko w Polsce. Główne przesłanie tego zwyczaju to pojednanie i składanie życzeń.

Pasterka. Msza św. sprawowana o północy 24 grudnia w Wigilię Narodzenia Pańskiego. To bardzo ważny moment. Moment, w którym za przykładem pasterzy z ewangelicznego opisu witamy Chrystusa. Otwieramy okres Wcielenia. Okres, w którym Jezus Chrystus – Syn Boży, przychodzi na świat w ludzkiej postaci. 

Szczepan. W tradycji Kościoła to pierwszy męczennik. Dziś, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Szczepana, w Ewangelii słyszymy słowo Chrystusa zapowiadające Jego i apostołów prześladowanie. Chrystus mówi do apostołów: „a wy będziecie przedmiotem nienawiści dla wszystkich z powodu mojego imienia” (Mt 10, 22). 

Wigilia. Pochodzi o łacińskiego słowa wigilia, co oznacza czuwanie. Wigilia Narodzenia Pańskiego, to czas naszego czuwania przed przyjściem Zbawiciela na świat. Symbolicznym gestem naszego czuwania, jest rozpoczynanie wieczerzy wigilijnej, po zmroku i ujrzeniu pierwszej gwiazdy na niebie. 

Złoto. Mówiąc pogardliwie, chyba to o czym marzy każdy człowiek. Złożone w darze przez starca symbolizuje królewską władzę Chrystusa.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041221203411536

No trackback comments for this entry.
Boże Narodzenie w symbolach | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wielkanoc
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Menu Użytkownika

  Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
  Nie pamiętasz hasła?

  Sonda

  Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

  Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

  •  Tak
  •  Nie
  •  Nie mam zdania
  0
  Wyniki
  | 10,699 głosów | 9 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń