Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Boże Narodzenie w symbolach

W pośpiechu i gonitwie zapominamy często, co właściwie świętujemy. A przecież niemal każda czynność, kazdy gest podczas wigilijnej kolacji jest naładowany bożonarodzeniową symboliką. Poniżej prezetuję taki mały słowniczek nadchodzących świąt i tego co znaczą dla katolików  (a często też dla chrześcijan innych wyznań) związane z nimi symbole.Anioł Pański. Zwiastował on Pannie Maryi, „błogosławionej między niewiastami”, że narodzi Syna Bożego. Na pamiątkę tego wydarzenia przez wieki trzy razy w ciągu dnia odmawiano modlitwę Anioł Pański. Obecnie co niedzielę o 12. 

Choinka. Podobno zwyczaj pogański. Skąd więc wziął się w katolickich kościołach i domach? A dlatego, że jest ona symbolem prawdziwego drzewa życia. Symbolem narodzin Chrystusa. Do XIX wieku w Polsce znany był podobny zwyczaj, tzw. podłaźniczki – gałązki drzew, którymi dekorowano domu. 

Gwiazda. W opisie św. Marka gwiazda „nowo narodzonego króla żydowskiego” (Mk 2,2). W przekazie św. Łukasza mowa o „jasności Pana” (Łk 2,9). Światło, i w opisie wg św. Marka i wg św. Łukasza, była drogowskazem dla chcących spotkać się i oddać hołd Chrystusowi. Jej  wspomnienie nawiązuje do proroctwa Balaama: "Wschodzi Gwiazda z Jakuba, a z Izraela podnosi się berło" (Lb 24,17). Dziś w wielu domach wyznacza moment rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej. 

Jasełka. Pierwsze jasełka przygotował w skalnej grocie św. Franciszek z Asyżu. Pierwotnie był to nasz dzisiejszy żłóbek – drewniane bądź kamienne figurki przedstawiające scenę Narodzenia Pańskiego. Z czasem franciszkańskie nowinki doprowadziły jasełka do dzisiejszego kształtu. Choć, dziś jest tak wiele scenariuszy jasełek, to standardem są m.in. sceny zbudzenia pasterzy, Świętej Rodziny i przybycia trzech króli. 

Kadzidło. W każdej religii kojarzy się z boskością. Także dla chrześcijan, dar dojrzałego mędrca oznacza boską istotę Jezusa Chrystusa.

Liczby. Ile powinno być potraw? Odpowiedź, że 12 to uproszczenie. Słowniki etymologiczne, podają że chłopska Wigilia składała się z pięciu lub siedmiu potraw, a u szlachty i arystokracji z dziewięciu bądź 11. Wszystkie te liczby, także i nasza współczesna (najpopularniejsza) 12, mają uzasadnienie w Piśmie Świętym i tradycji Kościoła. Siedem dni stworzenia świata, dziewięć chórów anielskich, czy dwunastu apostołów.  

Mirra. W starożytności wykorzystywana była m.in. do balsamowania zwłok. Chyba najbardziej cenione z pachnideł. Przyniósł ją w darze najmłodszy z trzech mędrców. Jest ona zapowiedzią Drogi Krzyżowej i śmierci. 

Opłatek. Najstarsza wzmianka o dzieleniu się opłatkiem w Polsce pochodzi z XVII wieku. Jeden z bardziej archaicznych zwyczajów bożonarodzeniowych. Dziś powszechnie obecna tylko w Polsce. Główne przesłanie tego zwyczaju to pojednanie i składanie życzeń.

Pasterka. Msza św. sprawowana o północy 24 grudnia w Wigilię Narodzenia Pańskiego. To bardzo ważny moment. Moment, w którym za przykładem pasterzy z ewangelicznego opisu witamy Chrystusa. Otwieramy okres Wcielenia. Okres, w którym Jezus Chrystus – Syn Boży, przychodzi na świat w ludzkiej postaci. 

Szczepan. W tradycji Kościoła to pierwszy męczennik. Dziś, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Szczepana, w Ewangelii słyszymy słowo Chrystusa zapowiadające Jego i apostołów prześladowanie. Chrystus mówi do apostołów: „a wy będziecie przedmiotem nienawiści dla wszystkich z powodu mojego imienia” (Mt 10, 22). 

Wigilia. Pochodzi o łacińskiego słowa wigilia, co oznacza czuwanie. Wigilia Narodzenia Pańskiego, to czas naszego czuwania przed przyjściem Zbawiciela na świat. Symbolicznym gestem naszego czuwania, jest rozpoczynanie wieczerzy wigilijnej, po zmroku i ujrzeniu pierwszej gwiazdy na niebie. 

Złoto. Mówiąc pogardliwie, chyba to o czym marzy każdy człowiek. Złożone w darze przez starca symbolizuje królewską władzę Chrystusa.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041221203411536

No trackback comments for this entry.
Boże Narodzenie w symbolach | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń