Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Prymasi przeciw biskupowi homoseksualiście

18 anglikańskich prymasów chce, aby Komisja Lambeth zażądała od Kościóła Episkopalnego USA (ECUSA) unieważnienia ordynacji homoseksualnego biskupa New Hampshire, Gene'a Robinsona. Nazwali oni wyświęcenie "umyślnym nieposłuszeństwem wobec objawionej woli bożej" oraz "rażącym odstępstwem od zdania i woli Wspólnoty Anglikańskiej".Kanonik David Anderson z American Anglican Council mówi, że prymasi podjęli stanowcze kroki, a ich śmiałe żądanie powinno zmusić do reakcji.

- Jeśli nawet Komisja Lambeth nie zwróci uwagi na żądania, to jednak część świata przeczyta wypowiedź - twierdzi Anderson - i myślę, że jeśli przywódcy anglikańscy nie podejmą żadnych kroków w celu ukarania ECUSA, istnieje możliwość wykluczenia ich ze Wspólnoty Anglikańskiej.

Prymasi zasugerowali także podjęcie podobnego dyscyplinarnego działania przeciw biskupowi diecezji New Westminster w Kanadzie, w związku z jego zgodą na zatwierdzenie tzw. ceremonii błogosławiących jednopłciowe związki.

Według Anglican Council, od czasu Konwencji w 2003 roku, działania ECUSA zatwierdzające ordynacje aktywnych homoseksualistów i związki homoseksualne spowodowały osłabienie lub zerwanie porozumienia 21 prowincji ze Wspólnoty Anglikańskiej z ECUSA.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041229161621920

No trackback comments for this entry.
Prymasi przeciw biskupowi homoseksualiście | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc czw, 30 gru 2004, 12:09:48

Ja nie wiem czego ci "prymasi" chcą. Przecież wiadomo, że te święcenia są nieważne.

Leon XIII
Bulla
Apostolicae curae
o święceniach anglikańskich

Słowa, które aż do ostatnich czasów anglikanie tu i ówdzie uważają za właściwą formę święceń kapłańskich, a mianowicie słowa "Przyjmij Ducha Świętego", wcale nie oznaczają wyraźnie sakramentu kapłaństwa lub jego łaski czy też władzy kapłańskiej, które polega głównie na konsekrowaniu i ofiarowaniu prawdziwego Ciała i Krwi Pana w tej ofierze, które nie jest tylko czystym wspomnieniem ofiary dokonanej na krzyżu. Forma ta rozszerzona następnie została słowami: "dla sprawowania urzędu i dzieła kapłańskiego", lecz świadczą one raczej o tym, iż sami anglikanie spostrzegli, że pierwsza forma była niewystarczająca i nieodpowiadająca rzeczywistości. Dodatek ten, chociażby nawet mógł nadać właściwe znaczenie formie, został jednak wprowadzony później, w sto lat po przyjęciu rytuału Edwarda. Nastąpiło to więc wówczas, gdy z podanego wyżej powodu hierarchia już wygasła i tym samym władza udzielania święceń stała się nieważna...

Z tym zasadniczem brakiem formy połączony jest brak intencji, która z tą samą koniecznością jest wymagana, by miał miejsce sakrament... Przeto w całkowitej zgodzie z dekretami wydanymi w tej sprawie przez poprzednich papieży, w pełni je potwierdzając i jak gdyby odnawiając je mocą naszej powagi, z własnej naszej woli i w oparciu o pewną wiedzę oświadczamy i ogłaszamy, że święcenia udzielane w obrządku anglikańskim stały się całkowicie nieważne i nie posiadają żadnego znaczenia.

Przecież to zostało rozstrzygnięte już w 1896 przez osobę, która jako jedyna była kompetentna w tej sprawie. Leon XIII stwierdził to jasno i ostatecznie, a także podał odpowiednie dowody na uzasadnienie. AMEN!

---
"Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń