Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Hiszpania: nie dla gejowskich "małżeństw"

Hiszpańscy biskupi nazwali projekt ustawy zezwalającej na zawieranie małżeństw między osobami tej samej płci błędnym i niesprawiedliwym. Nowe, przyjęte przez hiszpański rząd, prawo zrównało związki homoseksualne z małżeństwem także, jeśli chodzi o adopcję dzieci. Konferencja Episkopatu Hiszpanii podkreśliła, że przyjmując ów projekt, rząd złamał konstytucję i przekroczył swoje kompetencje.

W swoim komunikacie biskupi stwierdzają, że projekt ustawy przyjęty przez rząd jest „błędny i niesprawiedliwy”. „Małżeństwo, rodząc i wychowując dzieci, przyczynia się w sposób niezastąpiony do rozwoju i stabilności społeczeństwa. Stąd należy mu się uznanie i prawne wsparcie ze strony państwa”. Natomiast związki homoseksualne nigdy nie będą mogły spełniać w społeczeństwie „roli podobnej do małżeństwa i rodziny”.  

Rząd postąpił w sposób arbitralny i przekroczył swoje kompetencje przyjmując ów projekt ustawy. „Instytucje społeczne powinny być chronione i popierane przez prawo. Małżeństwo jest ze swej istoty instytucją heteroseksualną, tzn. może być zawarte jedynie przez osoby o różnej płci: kobietę i mężczyznę. Dwóm osobom o tej samej płci nie przysługuje żadne prawo, aby zawrzeć małżeństwo pomiędzy sobą. Państwo, ze swej strony, nie może uznać tego nieistniejącego prawa, chyba że działa w sposób arbitralny, który przekracza jego kompetencje i bez wątpienia poważnie ugodzi w dobro wspólne”. Zrównanie związków homoseksualnych z prawdziwym małżeństwem „będzie miało negatywne konsekwencje, które dotkną całe społeczeństwo”, grozi „rozkładem instytucji małżeńskiej, a w konsekwencji sprawiedliwego porządku społecznego”.      

„Adopcja powinna zawsze mieć na uwadze dobro dzieci, a nie domniemane prawa tych, którzy chcą je adoptować”. Figury ojca i matki są podstawowe dla właściwego rozwoju ludzkiej seksualności.      

Definitywne przyjęcie tej ustawy oznaczałoby odejście od mądrości ludzkiej i prawnej całej Ludzkości. „Historia powszechna to potwierdza: żadne społeczeństwo nie nadało relacjom homoseksualnym prawnego charakteru instytucji małżeńskiej”. Niezbędną podstawę antropologiczną małżeństwa stanowi różnica płciowa.      

"Nie" projektowi rządu Jose Luisa Rodrigueza Zapatero powiedziało już szereg stowarzyszeń prawników, którzy wskazują na jej sprzeczność z aktualną konstytucją Hiszpanii oraz liczne organizacje rodzinne. Hiszpańskie Forum Rodziny zebrało już blisko pół miliona podpisów przeciwko tzw. „małżeństwu homoseksualnemu".

Treść noty (po hiszpańsku)      

Źródło: Radio Watykańskie      

Artykuł 32 Konstytucji Hiszpanii 

1. Mężczyzna i kobieta mają prawo zawrzeć związek małżeński przy poszanowaniu pełnej równości prawnej.

2. Ustawa określi formy małżeństwa, wiek i zdolność do jego zawarcia, prawa i obowiązki małżonków, przyczyny separacji i rozwiązania oraz ich skutki.      


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20041231210234269

No trackback comments for this entry.
Hiszpania: nie dla gejowskich "małżeństw" | 17 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
wuko sob, 1 sty 2005, 23:56:32
Artykuł 32 Konstytucji Hiszpanii

1. Mężczyzna i kobieta mają prawo zawrzeć związek małżeński przy poszanowaniu pełnej równości prawnej.

2. Ustawa określi formy małżeństwa, wiek i zdolność do jego zawarcia, prawa i obowiązki małżonków, przyczyny separacji i rozwiązania oraz ich skutki.

Ha! To w takim razie nie jest żadne złamanie konstytucji - skoro ustawa określa formę małżeństwa, to trzeba znowelizować ustawę. A podstawowy zapis o tym, że mężczyzna i kobieta mają prawo zawrzeć związek małżeński, pozostaje wciąż aktualny! Bo czy ktoś mi udowodni, że pary hetero zostały pozbawione prawa do małżeństw??? ;-)
Po drugie, związek partnerski - zwłaszcza dla katolików, Panie Ortodoksie Katolicki - nie jest małżeństwem. Powinien jednak mieć konsekwencje prawne zbliżone do małżeństwa, aby uniknąć dyskryminacji. O reszcie napisałem na www.ekumenizm.pl na ten sam temat, nie będę się powtarzać.

http://www.ekumenizm.pl/content/article/200501011623256.htm


WojtekK.
 
Pruski Wołyniak nie, 2 sty 2005, 15:44:25

Przez ponad 1000 lat naszej kultury nie było legalizowania "związków partnerskich", więc próba stworzenia czegoś takiego jest sprzeczna z Konstytucją RP, bo "związki partnerskie" są niezgodne z naszą kulturą.

Doprawdy, uważałbym z tym powoływaniem się na kulturę, bo...

Do tysiącletniej kultury polskiej nie należy też zakładanie internetu w domach, obowiązkowe przeglądy instalacji gazowej i prawo wyborcze dla kobiet oraz powszechność wykształcenia podstawowego - to wszystko kwestie obecne w życiu Polaków od niecałych stu lat. I co? I nic, bo takich nowych rzeczy, czynności i słów są setkie tysięcy - świat się zmienia, idzie do przodu, a głowa wykręcona do tyłu spowoduje rychłe potknięcie i połamanie kończyn.

Po drugie - związki partnerskie były, są i będą, nawet jeśli szanowni przeciwnicy upierają się, aby ich nie legalizować. W dodatku owe związki występują również wśród osób tworzących kulturę (o zgrozo: także kulturę polską!), więc twierdzenie, że nie mieszczą się w kulturze polskiej jest po prostu bałamutne i fałszywe. No chyba, że uznamy, iz Jerzy hr. Waldorff-Preyss był woziwodą, Karol Szymanowski - węglarzem, Jan Lechoń - pucybutem, Józef Czechowicz - posługaczem w szpitalu, Jerzy Zawieyski - bezrobotnym narkomanem, a Miron Białoszewski - wiecznie pijanym kloszardem. Mnie się jednak wydaje, że wszyscy wyżej wymienieni panowie tworzyli polską kulturę najwyższej próby, a wszyscy oni żyli w tzw. związkach partnerskich (i to nie z kobietami, oj, nie...).

---
"Ein feste Burg ist unser Gott"

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń