Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Małżeństwo a schizma

Pytania i odpowiedziJak ma się sytuacja jeśli jedno z małżonków, którzy ślubowali sobie wierność i uczciwość małżeńską aż do śmierci w Kościele Rzymsko-katolickim odchodzi z tego Kościoła do jakieiś schizmy (nie herezji), np. do Levebrystów zabierając ze sobą dzieci, które również wyrażają chęc przejścia tam. Jedno z nich zostaje w Kościele Rzymsko-katolickim, nie ma praktycznie małżonki, gdyz ona zrywa z nim całkowicie kontakty. Taki mężczyzna praktycznie małżonki juz nie ma, a jak to się przedstawia teroertycznie? Czy mąż, będąc nadal w Kościele Rzymsko-katolickim może poraz wtóry przystąpić do sakramentu małżeństwa, a poprzedni związek zostanie unieważniony?

Zgodnie z Prawem Kanonicznym małżenstwo, w którym przynajmniej jedna ze stron nalezy do Kościoła Katolickiego, podlega przepisom kodeksu Prawa Kanonicznego. Proces kanoniczny można prowadzić w oparciu o trzy grupy przesłanek: przeszkody, wady zgody, małżenskiej. Proces może być prowadzony tylko wówczas, gdy spełniana jest przynajmniej jedna z ww. przesłankek. Odejście od Kościoła Katolickiego nie jest wymieniane w żadnych przesłankach nieważności małżenstwa. Należy pamiętać, że tylko wówczas można prowadzić proces, gdy rzeczywiście postawa drugiego współmałżonka, anomalia, którą jest dotknięty uniemożliwia właściwe nawiązanie wspólnoty małżeńskiej.

Natomiast powstaje inna kwestia, a mianowicie schizmy (zgodnie z kan. 751 jest to odmowa uznania zwierzchnictwa biskupa Rzymu lub utrzymania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo). Jeżeli schizma ta ma charakter publiczny tzn. jest ona znana powszechnie, to osoba taka podlega karom kanonicznym.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata BaranOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050103004219670

No trackback comments for this entry.
Małżeństwo a schizma | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Bai Lung sob, 8 sty 2005, 20:56:57
Dodać należy jedynie jeszcze dla porządku, że akurat wspomniana tu wspólnota założona przez abp Lefebvre'a, nie jest schizmatycka.
Owszem, biskupi FSSPX zostali obłożeni exkomuniką, ale nie dotyczy to reszty księży, zakonników, ani, co najważniejsze, wiernych przystępujących do Sakramentów w kościołach i kaplicach Bractwa (jak ktoś nie wierzy, to można sprawdzić, ale lepiej w Rzymie, a nie u abpa Życińskiego, bo skłamie).
 
Stanley czw, 13 sty 2005, 10:00:08
(zgodnie z kan. 751 jest to odmowa uznania zwierzchnictwa biskupa Rzymu lub utrzymania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo)

Pani Baran chyba się pomyliła. Raczej powinno być w drugiej części zdania "utrzymania wspólnoty z członkami Kościoła nie uznającymi to zwierzchnictwo".

Pomijam inne literówki, powtórzenia i braki słów ;)

pozdowionka


---

pozdrowionka
Stanley
 
PawelSz wto, 11 lip 2006, 13:19:33
KAI podaje w sprawie kaplicy lefebrystów w Tarnowie, że "Kaplica została ustanowiona bez zgody biskupa tarnowskiego, mimo że na erygowanie kaplicy i na sprawowanie w niej nabożeństw takiej zgody domaga się Kodeks Prawa Kanonicznego. Kuria ostrzega wiernych, że gromadzenie się tam na mszach i przyjmowanie komunii grozi ekskomuniką." źródło: http://ekai.pl/serwis/?MID=10748 z tego wynika, że sam udział we Mszy grozi ekskomuniką (żeby wiedzieć dokładnie trzeba by było skontaktować się z miejscową kurią. Jeśli pani domniemany małżonek uczestniczył chociaż raz w takiej Mszy przed ślubem, to można orzec nieważność małżeństwa na podstawie:

Kan. 1097 -
§ 2.
Błąd co do przymiotu osoby, chociażby był przyczyną zawarcia małżeństwa, nie powoduje nieważności małżeństwa, chyba że przymiot ten był bezpośrednio i zasadniczo zamierzony.  (czyli wtedy to jest możliwe, jeśli Pani nigdyby nie zawarła z nim małżeństwa wiedząc, że chodzi na Msze lefebrystów.

Zostaje jeszcze Instrukcja Episkopatu Polski z 1989r, n.67: "W związku z treścią kan. 1098 mogą wchodzić w rachubę jeszcze inne wypadki jak np. zaawansowana skłonność do alkoholu, narkomania, ciąża z inną osobą, czy jakieś poważne obciążenia natury moralnej lub finansowej będące konsekwencją dotychczasowego życia jednej ze stron"

Może tu chodzić o moralne obciążenie (w tym wypadku karą kościelną - ekskomuniką, którą on zataił).

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń