Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Afrykańscy bogowie w Brazylii

Wraz z przybyciem afrykańskich niewolników w Ameryce Południowej pojawili się nowi bogowie i nowe wierzenia. Do niedawna rytuały związane z ich kultem były zabronione, jednakże dzięki procesom sądowym zdobyły one prawną ochronę, między innymi w Brazylii, kraju gdzie głównym wyznaniem jest katolicyzm.Bardzo często bóstwa z afrykańskich religii były czczone pod postacią katolickich świętych. Na przykład pod osobą Matki Boskiej ukryto kult bogini morza Iemanji. Odkąd wierzenia zakazane ujrzały światło dzienne, zaczęły zyskiwać coraz więcej zwolenników, zaś praktyki z nimi związane są coraz częstszym elementem brazylijskiej codzienności. Jednym z bardziej rozpowszechnionych kultów jest Candomble, w którym jednym z głównych rytuałów jest składanie ofiary ze zwierząt. Pomimo tak okrutnych praktyk, według Matki Eliany, prowadzącej świątynie Candomble w okolicach Rio de Janerio, liczba wyznawców tej religii stale rośnie. Najzagorzalszymi przeciwnikami nowej wiary kwitnącej w Brazylii są zielonoświątkowcy. Od lat osiemdziesiątych członkowie tego kościoła prześladowali zwolenników Candomble, przede wszystkim ze względu na rytualne składanie zwierząt w ofierze, nazywając ten obrzęd dziełem szatana. Oburza nie tylko okrucieństwo tego rytuału, ale także fakt, że szczątki ofiarnych zwierząt oraz ślady ich krwi stanowią codzienny widok w ulicznych zaułkach.
Jednakże nie wszyscy godzą się na stosowanie agresji wobec wyznawców Candomble, a i oni sami też dbają o swój wizerunek. W 2002 roku wygrali proces, w którym oskarżyli Światowy Kościół Królestwa Boga o zniesławienie. Do tego wydarzenia doszło po tym, jak w gazecie Kościoła Królestwa Boga zostały opublikowane zdjęcia przedstawiające rytuały Candomble wraz z opisem, iż zostali oni opętani przez diabła.

Uświadomienie, iż konstytucja gwarantuje wolność wyznania, była bardzo ważnym momentem dla ludzi, którzy do tej pory musieli ukrywać się ze swoją wiarą - twierdzi Jose Marmo da Silva z organizacji Ato Ire, która ma na celu zwrócenie uwagi wyznawców na fakt, iż ze względu na swoje obrzędy powinni oni w szczególny sposób zadbać o higienę na terenie swoich świątyń.

Raul Lody, autor książki o religii Candomble powiedział, że od pewnego czasu zielonoświątkowcy zmienili swoją taktykę w stosunku do konkurencyjnej religii: "Zamiast atakować Candomble, niektóre kościoły wprowadzają pewne elementy tego kultu do swoich obrzędów. Nie całe rytuały, ale tylko te fragmenty, które są akceptowane przez zielonoświątkowców."

Religia Candomble ma kilka ważnych elementów, których brakuje innym wyznaniom. W świątyniach ludzie jedzą, flirtują, zabiegają o swoje względy. Jeden z badaczy stwierdził, iż jest to religia celebrująca życie. Nie ma w niej problemu z akceptacją homoseksualistów, prostytutek i wszystkich tych, którzy w innych wyznaniach są spychani poza margines danej społeczności.
Wiele ze świątyń, zwanych terrereiros, stanowi również miejsce gdzie ludzie mogą zdobyć istotne informacje na temat higieny, edukacji czy też praw jakie im przysługują. Jednakże niektórzy obawiają się, iż rosnąca popularność Candomble spowoduje, iż zatraci ono swoją prawdziwą istotę, będzie oderwane od korzeni.

"Wielu ludzi bierze tylko jedną lekcję i nazywa siebie mistrzem - mówi Matka Eliana - Ale utworzenie terreiro jest bardzo ważnym przedsięwzięciem. Robimy wiele rzeczy: składamy ofiary ze zwierząt, odprawiamy rytuały, które przerażają ludzi. Musimy przygotować ich tak, aby rozumieli, dlaczego to robimy."Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050104204939250

No trackback comments for this entry.
Afrykańscy bogowie w Brazylii | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń