Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kardynał Ratzinger "przejściowym" papieżem?

Spekulacje na temat ewentualnego następcy Jana Pawła II trwają już od kilku lat. Wymieniano kardynałów z kilku kontynentów - w tym między innymi nigeryjskiego kardynała Francisa Arinze. Od kilku też lat w gronie "najpewniejszych" kandydatów na przyszłego papieża wymienia się też Niemca, Josepha Ratzingera. Wczoraj kolejne spekulacje na ten temat opublikowały "Time" i "NY Post".

Pod koniec 2002 roku papież Jan Paweł II zatwierdził wybór kardynała Josepha Ratzingera, na urząd dziekana kolegium kardynalskiego Kościoła Rzymskokatolickiego. W ten sposób kardynał Ratzinger, stał się niejako oficjalnie drugą osobą w Państwie Watykańskim i w Kościele Rzymskokatolickim. Nieoficjalnie natomiast został on "zastępcą wikariusza Chrystusa" - jak zwykło się nazywać w Rzymie dziekana kolegium kardynalskiego, przypominając przy tym tradycyjny tytuł, jaki dzierży każdy kolejny papież, czyli wikariusz Chrystusa na ziemi. Do jego obowiązków będzie miedzy innymi należało przygotowanie kolejnego konklawe.

Wielu ekspertów widzi właśnie kardynała Josepha Ratzingera jako następcę Jana Pawła II. 77 letni kardynał, który sprawuje również urząd prefekta rzymskiej Kongregacji Doktryny Wiary jest postrzegany jako koserwatysta. Jednakże ci, którzy uważają iż Ratzinger może zostać kolejnym papieżem, wskazują iż jego pontyfikat miałby być "przejściowy", wprowadzajacy Kościół w bardziej liberalną fazę. Paradoksalnie, wiek kardynała miałby być atutem przy jego wyborze - według spekulacji mediów kardynałowie oczekuja bowiem "krótkiego i spokojnego" pontyfikatu.

- W przeszłości najpoważniejsi kandydaci nie zostali wybierani. Kto wchodzi na konklawe papieżem, wychodzi kardynałem - mówi "Gazecie Wyborczej" Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika "Więź" . - A nawet jeśliby wybrano papieżem starszego wiekiem kardynała, to wcale nie oznaczałoby, że będzie przejściowy. W 1958 r. Papieżem został dobroduszny staruszek, który zrobił rewolucję w Kościele, zwołując II Sobór Watykański.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050105132841988

No trackback comments for this entry.
Kardynał Ratzinger "przejściowym" papieżem? | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc śro, 5 sty 2005, 21:30:14

A do mnie doszły słuchy, że następnym Zastępcą Chrystusa (także jeden z tytułów) ma być jakiś purpurat z Ameryki Południowej. Niektórzy zacieśniają krąg kandydatów do salezjan. W końcu zakon ponad 100 lat istnieje, a Papieża jeszcze nie wydał. W tym wypadku pasuje J.Em.Ks.  Oscar Andrés Kard. Rodriguez Maradiaga SDB. Osobiście wolałbym J.Em.Ks. Dario Kard. Castrillon Hoyos'a. Ale decyzja należy do purpuratów i oczywiście do Ducha Świętego.On dopilnuje, by wybór był dobry dla Kościoła.

Ale niech nam Papież długo żyje, a przynajmniej jeszcze 3 lata (Ratzinger lubi Macharski na pewno nie zostanie wtedy Papieżem).

---
"Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)

 
janstef czw, 6 sty 2005, 17:18:01
Ratzinger i co liberalnego? Drogi bracie, to chyba żart. Swego czasu słyszałem taki kawał:
Leonardo Boff zmarł i stanął przed bramą nieba. Spotkał tam ratzingera, który też zmarł w tym czasie. O wejściu miała zadecydować rozmowa z Jezusem. Najpierw wszedł Boff. Po godzinie wyszedł i powiedział, że musi trochę poczekać na wejście. Następnie wszedł ratzinger. Minęła godzina, dwie, trzy i... wychodzi Jezus, smutny, i mówi do Boffa: "wyobraź sobie, że ten gościu znalazł jakieś 'błędy doktrynalne' w moich przypowieściach i wyrzucił mnie z nieba"...
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń