Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Amerykańscy luteranie i jednopłciowe związki

Dziś w południe Ewangelicki Kościół Luterański w Ameryce (ELCA) wyda oświadczenie, rozstrzygające dwie kwestie, które od lat były przedmiotem wewnętrznych debat: czy kościół powinien błogosławić związki homoseksualne oraz czy aktywni homoseksualiści mogą otrzymywać święcenia kapłańskie.Oświadczenie to zostanie opublikowane na stronie internetowej: www.elca.org oraz będzie poddane dyskusji w głównej siedzibie Kościoła w Chicago. Wierni zostaną zapytani czy je przeczytali i co sądzą na ten temat podczas konferencji biskupów ELCA, które się ma odbyć w dniach 3-8 marca w Dallas oraz w sierpniu podczas zgromadzenia ELCA, które odbywa się co dwa lata w Orlando. "The Washington Times" skontaktował się z trzema biskupami ELCA, którzy odmówili wszelkich komentarzy, do czasu opublikowania oświadczenia. Obecna polityka kościoła zabrania utrzymywania pozamałżeńskich kontaktów seksualnych, co się definiuje jako "zobowiązanie do wierności przez całe życie, pomiędzy mężczyzną a kobietą”.

W 1990 roku trzej homoseksualiści otrzymali w San Francisco święcenia kapłańskie jednakże potem zostali wyrzuceni ze wspólnoty. W tym samym roku powstała grupa zrzeszająca pastorów wyświęconych spośród lesbijek i gejów. Należą do niej 33 osoby, z których 14 pracuje w luterańskich kongregacjach. Do dzisiaj jedynie jedna z homoseksualnych osób, która miała pełnić obowiązki w kongregacji nie została tam zaakceptowana.

Greg Egerston, współprzewodniczący organizacji duchownych gejów i lesbijek, jest pesymistą. Obawia się on, że w oświadczeniu biskupi nie poprą związków homoseksualnych ani wyświęcania homoseksualistów. Co prawda Kościół nie określił oficjalnie swojej polityki wobec powyższych kwestii, jednak w 1993 roku Konferencja Biskupów ELCA zapowiedziała, że nie zatwierdzi podobnych ceremonii. Zdaniem Roberta Benne, profesora etyki i teologii z Roanoke College, biskupi zgodzą się jedynie na błogosławienie jednopłciowych związków „w drodze wyjątku”. Decyzja pozostawiona zostanie lokalnym społecznościom.

Wprowadzenie zdecydowanych zmian jest trudne, gdyż sprzeciwia im się większość wiernych, a osoby, które są ich zwolennikami, nie zasilą znacząco szeregów kościoła. Problem jest tym większy, że podobnie jak wszystkie główne kościoły protestanckie w USA, ELCA notuje spadek ilości wiernych. W samym 2003 roku ich liczba zmniejszyła się o 1,1%. Kongregacje protestanckie mają czas do marca na zapoznanie się z raportami i oświadczeniami w sprawie małżeństw i kapłaństwa homoseksualistów. W kwietniu, na podstawie opinii zebranych w 10657 kongregacjach, zostanie opracowana rezolucja, która głosowana będzie w sierpniu. Trwają ponadto prace nad kolejnymi dokumentami nt. ludzkiej seksualności. Ich pierwsza wersja opublikowana zostanie latem 2006 roku.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050114112600322

No trackback comments for this entry.
Amerykańscy luteranie i jednopłciowe związki | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń