Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Tylko ubolewanie

Episkopalni biskupi zgodzili się na wyrażenie "ubolewania" w związku z wyświęceniem w 2003 roku na biskupa New Hampshire Gene Robinsona, pozostającego w aktywnym związku homoseksualnym. Jednocześnie biskupi odmówili ustanowienia moratorium na inne tego typu święcenia czy na kościelne ceremonie błogosławienia jednopłciowych związków.

140 biskupów zgromadzonych w Salt Lake City poprosiło o więcej czasu na debatę, którą zamierzają odbyć w marcu tego roku.

Liczący 2,2 miliona członków Kościół Episkopalny USA jest od ponad roku podzielony przez decyzję o wyświęceniu na biskupa New Hampshire Gene Robinsona, pozostającego w aktywnym związku homoseksualnym. Decyzja ta została także skrytykowana przez wiele kościołów stanowiących część Wspólnoty Anglikańskiej a także przez tzw. "Raport Windsorski" opublikowany w Londynie. Episkopalianie zostali pouczeni, by wstrzymać ceremonie błogosławienia jednopłciowych związków oraz wyswięcanie homoseksualnych duchownych "do czasu aż cała Wspólnota dojdzie w tych sprawach do konsensusu".

Oświadczenie wydane w odpowiedzi na Raport Widsorski wyraża "szczere ubolewanie z powodu bólu, zranień i zniszczeń jakie dotkęły więzy anglikańskich wspólnot w związku z pewnymi działaniami Kościoła Episkopalnego". Jednocześnie podkreślono, że decyzja o wyświęceniu Gene Robinsona nie może zostać cofnięta. Według oświadczenia biskup przewodniczący i prymas Kościoła episkopalnego Frank Griswold powołał komitet, który ma wyjaśnić "w jaki sposób osoba żyjaca w jednopłciowym związku moze być uznana za właściwą do prowadzenia owczarni Chrystusowej".

21 biskupów pod wodzą biskupa Pittsburga Roberta Duncana natychmiast zbuntowało się przeciw decyzji zgromadzenia. Biskupi ci podpisali odrębne oświadczenie, w którym obiecują że podejmą tylko takie decyzje, na które zgodę wyrazi cała Wspólnota Anglikańska, której członkiem jest Kościół Episkopalny USA.

- Odpowiedź Zgromadzenia Biskupów nie odpowiada oczekiwaniom Wspólnoty - oświadczył biskup Południowej Karoliny Edward Salmon, jeden z sygnatariuszy oświadczenia - usłyszeliśmy wezwanie do pokory więc ci z nas, którzy są jednoznacznie gotowi do ukorzenia się odpowiedzieli stosownie do tego.

Oświadczenia nie podpisał ani jeden biskup z diecezji Waszyngton, Maryland i Virginii.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050117233253745

No trackback comments for this entry.
Tylko ubolewanie | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kawal
swiatlo wto, 18 sty 2005, 09:56:59

Taki kawal kiedys slyszalem na pewnym filmie:

- Sylszales, ze lord XXX (znany podróznik) wspolzyje z gorylem!
- Och! Z samica, czy samcem?
- Z samica.
- Uff... to dobrze, a juz sie obawialem ze jest homoseksualista.

 
Tylko ubolewanie
mateuszwroc wto, 18 sty 2005, 15:54:20

"w jaki sposób osoba żyjaca w jednopłciowym związku moze być uznana za właściwą do prowadzenia owczarni Chrystusowej"

Oczywiście, że w żaden sposób. Przecież daje zły i niebiblijny przykład.

---
"Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)

 
Tylko ubolewanie
dawid1976 śro, 19 sty 2005, 02:02:25
Nie wiem o czym oni tu jeżcze chcą dalej dyskutować. Ta przedłużona debata to nic innego niż tolerowanie niemoralnego i niebliblijnego stanu- wprowadzający innych wiernych w błąd że to przełom czasu i jeszcze troszke i nikt już nie będzie nażekał. Jest zawsze wygodniej zamkykać oczy i omijać konforntacie, ale prorok Boga (w tym sensie duchowny) nie mówiący prawde w oczy ludowi (w tym wypadku kościołowi) że zło jest złem będzie tak twardo ukarany że lepiej było by dla niego/jej się utopić z kamieniem na szyji niż dożyć sąd (tak Jezus). Obawiam się że w piekle będzie mnóstwo duchownych, bo oni będą sądzeni najsurowniej.  
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń