Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Przesladowania religijne w XXI wieku

Patrząc na historie ludzkości w każdej kulturze spotykamy wiele masakr spowodowanych w imię religii. Dla wielu prześladowania chrześcijan to juz odległa przeszłość, wspominana w dzień świętych męczennikowi lub podczas lektury książek z historii chrześcijaństwa. Jednak brak tolerancji religijnej powoduje, ze wielu chrześcijan na całym świecie jest prześladowanych w XXI wieku. Wiele religii cierpi poprzez łamanie ich praw, nieraz kult jest zabraniany w całości lub w części. Spotykane są wręcz akty fizycznego znęcania się nad misjonarzami, które nieraz prowadzą do śmierci.

Obecnie ponad 200 tysięcy chrześcijan na świecie spotyka się z prześladowaniem bezpośrednim a ponad 250 tysięcy chrześcijan jest w jakiś sposób prześladowanych. W roku 2002, 938 chrześcijan zmarło wskutek prześladowań, 629 było rannych i 100.345 uwięzionych. Liczby te mówią zarówno o prześladowaniach fizycznych jak i utrudnieniach administracyjnych dla wyznawców Chrystusa. Patrząc na wszystkie religie wyraźnie widać, że najbardziej prześladowani są chrześcijanie, a wśród nich katolicy. Oprócz bezpośredniego prześladowania fizycznego wielkim problemem są też prawa umożliwiające restrykcje administracyjne, ograniczające prawa obywatelskie dla chrześcijan. Niestety te restrykcje mają miejsce głównie w krajach europejskich , takich jak Białoruś, Rumunia.

Przeszło dwa tygodnie temu lider kościoła ewangelicznego w Wietnamie wyjawił, ze ponad 100 chrześcijan w tym kraju odbywa karę więzienia ze względu na wyznawaną wiarę. W roku ubiegłym 5 kościołów chrześcijańskich w Iraku, wśród nich 4 katolickie, były zaatakowane bombami, w wyniku tych zamachów 12 osób zginęło i prawie 100 zostało rannych. W 2004 roku Watykan oskarżył Chiny o łamanie Praw Człowieka i zażądał wyjaśnień dotyczących uwięzienia 3 biskupów katolickich. W 2002 roku wielu chrześcijan było uwięzionych w Chinach lub uznano ich za zaginionych. W 2003 roku władze więzienne w Camaguey na Kubie zabroniły więźniom politycznym studiowania Biblii w celach, gdyż w ten sposób często czytając na głos przekazywali wiarę innym więźniom. W 2002 roku, 8 księży, sióstr i świeckich zostało zamordowanych przez ekstremistów hinduskich w Indiach; kościoły i kaplice zostały zniszczone, symbole religijne spalone. W Indiach fundamentaliści hinduscy zabraniają wolności religijnej, powołując się na prawo mówiące, że osoba może się ochrzcić tylko za zgodą policji i sądu. W 2001 roku doszło do masakry 18 wiernych w kościele São Domingos w Bahawalpur w Pakistanie, gdzie chrześcijanie nie mogą oficjalnie wyznawać swojej wiary, gdyż jest to odbierane jako bluźnierstwo przeciw Islamowi i jest karane więzieniem lub śmiercią.

Na Białorusi prezydent Łukaszenko wydał prawo ogłaszające tylko kościół prawosławny jako religię oficjalną kraju. Na Kubie istnieje zakaz budowania kościołów. W 2002 roku w Arabii Saudyjskiej zostały zanotowane liczne przypadki uwięzienia oraz wydalenia zagranicznych pracowników chrześcijan. Prawie 600 tysięcy osób zostało oskarżonych o uczestniczenie lub organizowanie kultu religijnego nieislamskiego. Były prezydent Chin Jang Zemin wierzył, że kontrola religii jest podstawą dla utrzymania bezpieczeństwa narodowego. Korea Północna - jedyny kult dopuszczalny to kult dyktatora, wszystkie inne manifestacje religijne są rozpędzane z użyciem przemocy.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050122151455982

No trackback comments for this entry.
Przesladowania religijne w XXI wieku | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Przesladowania religijne w XXI wieku
Izrael nie, 23 sty 2005, 20:22:20
Zbliża się koniec...

---
Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń