Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Sprawy o nieważność małżeństwa: sprawiedliwość ważniejsza niż współczucie

Liczba spraw o stwierdzenie nieważności mażeństwa wniesionych przed Rotę Rzymską podwoiła się w ciągu ostatnich 10 lat, głownie przez apelacje przychodzące w związku z decyzjami wydanymi przez lokalne sądy biskupie. Sędziowie Roty Rzymskiej przybyli dziś na doroczną audiencję do papieża. Jan Paweł II przypomniał sędziom moralny wymóg wierności prawdzie o małżeństwie, będącej przedmiotem nauki Kościoła.

Członkowie Roty Rzymskiej co roku biorą udział w specjalnej audiencji. Podczas dzisiejszego spotkania papież powiedział między innymi, że sędziowie rozpatrujący sprawy o stwierdzenie nieważności związku nie mogą obawiać się stwierdzać prawdy nawet gdy istnieje możliwosć "urażenia tym ludzi". - Aby działać sprawiedliwie, nie można kierować się fałszywym współczuciem. Niesprawiedliwe, niezgodne z prawdą wyroki nie służą bowiem rozwiązywaniu problemów duszpasterskich - powiedział Jan Paweł II, podkreślajac że to właśnie na sędziach ciąży poważna odpowiedzialność moralna za wierność obiektywnej prawdzie. Papież przyznał też, że w sprawach tego typu dochodzi do prób okłamywania a nawet przekupywania sędziów.

Jan Paweł II odrzucił pojawiające się propozycje by orzekać nieważność małżeństw, które się całkowicie rozpadły. Według papieża takie postępowanie jest niezgodne z nauczaniem Kościoła i nie jest dobrą drogą duszpasterskiego rozwiązywania problemów związanych z kryzysami małżeńskimi.

Rota Rzymska liczy 20 sędziów, wybieranych na dwuletnią kadencję. Jej dziekanem jest obecnie prałat Antoni Stankiewicz. Sąd ten zajmuje się między innymi rozpatrywaniem spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Najwięcej spraw trafia do Roty z Włoch (w 2003 roku było to 331 procesów). Drugie miejsce pod tym względem zajmują Stany Zjednoczone (172 sprawy) a trzecie - Polska (131). Duża liczba spraw trafia też do Rzymu z Irlandii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Podane wielkości dotyczą spraw, które po rozpatrzeniu w sądach niższej instancji trafiają do Roty a nie wszystkich procesów toczących się w danych krajach.

W ostatnich latach najczęściej "wykorzystywanym" powodem jest obecnie kanon 1095 Prawa Kanonicznego, który stwierdza iż "Niezdolni do zawarcia małżeństwa są ci, którzy: są pozbawieni wystarczającego używania rozumu; mają poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich wzajemnie przekazywanych i przyjmowanych lub z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich." Wielu małżonków argumentuje, że w chwili zawierania związku byli zbyt niedojrzali by podejmować takie decyzje.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050129234214209

No trackback comments for this entry.
Sprawy o nieważność małżeństwa: sprawiedliwość ważniejsza niż współczucie | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Arletta Bolesta czw, 2 gru 2010, 18:35:13

Witam,

w przypadku zapytań z dziedziny kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa:

12-636-65-41 (od godz. 19.30 do godz. 20.00)

dr Arletta Bolesta

adwokat kościelny

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń