Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Europa i religia - powrót czy odwrót?

Zaledwie jeden na dziesięciu Francuzów deklaruje, że religia odgrywa ważną rolę w jego życiu. Tymczasem aż 22 procent Amerykanów mówi, iż pójcie do urn ma silny związek ich wartościami moralnymi. Cywilizację europejską charakteryzowała przez kultura wojen i hasła: Bóg, faceci i broń. W ostatnich latach nastąpiły zmiany zachodzące w tej sferze i odchodzenie od prowadzonej do tej pory polityki.  A jak będzie w przyszłości?Jednym z pierwszych symptomów tych zmian, jest chęć do przekreślenia pewnych długoletnich tradycji. Pod wpływem głosów z Partii Pracy wydano zarządzenie zabraniające polowań na lisy, które były od wielu lat organizowane w Anglii i Walii. Po tym orzeczeniu w Londynie miała miejsce manifestacja, w której wzięło udział około 4 tysięcy zwolenników polowań. Protest trwał dotąd, dopóki prawo zabraniające podtrzymywania tej tradycji zostało zmienione.

Kolejnym zwiastunem nadchodzących w Europie zmian, jest powrót do religii. Do tej pory był to najbardziej laicki kontynent na świecie. Stąd właśnie pochodzą wielcy prorocy sekularyzmu tacy jak Emil Durkheim lub Max Weber. Jednakże od pewnego czasu religia zaczyna pomału przenikać do polityki. Do zwrotu polityków w jej stronę przyczyniły się różne czynniki. Istotnym elementem było odrodzenie radykalnego islamu. Muzułmanie imigrujący do innych krajów, wbrew oczekiwaniom liberałów, nie porzucają swojej religii po opuszczeniu ojczystych granic. Co więcej, po przybyciu na miejsce mocno podkreślają swoją odrębność wyznaniową i kulturową. Wywołuje to rozterki wśród laickich technokratów. Czy powinni pozwalać muzułmańskim dzieciom chodzić do osobnych szkół, tak jak to się dzieje w Holandii? Czy też należy zabronić uczniom noszenia symboli religijnych, tak jak ma to miejsce w laickiej Francji? Jednakże ze względu na działalność ekstremistów islamskich, napięcie w społeczeństwach wielokulturowych rośnie. Jak na przykład w Holandii, po zamordowaniu holenderskiego reżysera Theo van Gogha. W zamieszanie, jakie ma miejsce w ostatnim czasie w Europie mają swój wkład również i chrześcijanie. Na przykład uniemożliwienie Rocco Buttigione objęcia stanowiska w komisji sprawiedliwości Unii Europejskiej, ze względu na jego twierdzenie, że homoseksualizm jest grzechem a kobiety powinny zostać w domu i rodzić dzieci. Tymczasem Tony Blair przechwala się tym, że trzyma egzemplarz Pisma Świętego obok swojego łóżka. Gordon Brown, minister skarbu twierdzi, że socjalizm poznał dzięki kazaniom swojego ojca, zaś nowa minister edukacji Ruth Kelly jest blisko związana z katolickim ruchem Opus Dei.

Trzecim czynnikiem są wciąż rosnące ambicje technokratów. Przywódcy polityczni Unii Europejskiej mówią o protokołach i organizowaniu spotkań na szczycie z taką samą radością, z jaką zwykli ludzie komentują rozgrywki sportowe. Ich entuzjazm mający na celu zacieśnienie więzi między państwami Unii Europejskiej poprzez ustanowienie wspólnej konstytucji oraz projekt dotyczący włączenia w szeregi państw piętnastki Turcji, budzi wiele zastrzeżeń. Uchwalenie wspólnej konstytucji stawia pytania o zachowanie narodowej tożsamości. Poza tym, jakie konsekwencje przyniesie ze sobą włączenie do grona państw unijnych Turcji? Kraju typowo muzułmańskiego, o zupełnie innej kulturze i tradycjach.

Z jednej strony wojny kulturowe przechodzą pomału do przeszłości. Z drugiej zaś technokraci jawią się jako nudne społeczeństwo. Jednak wydaje się, że trzymają w swoich rękach puszkę Pandory pełną demonów.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050202201119417

No trackback comments for this entry.
Europa i religia - powrót czy odwrót? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń