Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Duchowe przesłanie w filmie - Teminator 3

Wiem, że ten film jest inny i spowoduje, że niektórzy ludzie spytają: „Znalazłeś duchowe tematy w Terminatorze 3?” Jednakże według mnie ten film zawiera bardzo silne duchowe przesłanie.1. „To nie jest przeznaczenie, ale robimy to dla siebie… Chciałabym w to wierzyć.” – matka Johna zwykła mówić, że nie ma przeznaczenia, ale John uczył się (i nadal się uczy), że tak naprawdę ono istnieje. Chociaż mamy pewną możliwość dokonywania wyborów, Bóg ustala z góry ich rezultat i zna również nasze decyzje.

2. „Oni próbowali mnie zabić, zanim się urodziłem.” – tak mówił John o maszynach, które go ścigały w pierwszej części filmu. Przypomina to biblijną rzeź niewiniątek po narodzeniu Jezusa. Szatan próbował Go zabić, kiedy był jeszcze dzieckiem. Niektórzy uważają, że aborcja jest dokonywana pod wpływem diabła, chcąc w ten sposób zapobiec narodzinom Bożego proroka, który przeciwstawi się antychrystowi w dniu ostatecznym.

3. „To nie może się wydarzyć.” - John czuje, że nie ma dla niego miejsca w przyszłości, bo nie widzi żadnego znaku, aby tak się mogło zdarzyć. Jakże często czujemy, że Boże obietnice o naszym sukcesie nie są prawdą, dopóki naprawdę ich nie odczujemy. W danym czasie my nie możemy tego zobaczyć, ani poczuć.

4. Kiedy wróg został odesłany z powrotem za Jonem Connor, wraz za nim został wysłany jego opiekun. Myślę, że jest to odbiciem Boga i aniołów. Bóg wie o wszystkim, co się ma wydarzyć. Dlatego też, kiedy diabeł postanowi nas zaatakować, Bóg będzie miał pewność, że na ziemi jest wystarczająca liczba aniołów i innych obrońców, którzy nas obronią i pomogą nam wygrać.

5. Diabeł rozciąga sieć. W innych czasach wrogie maszyny przemówią do innych komputerów we właściwym dniu, aby zdobyć od nich informacje lub pomoc. Musimy pamiętać, że atakujące nas zło, współistnieje ze złem, które atakuje lub wpływa na innych wokół nas. Może to zamknąć ludzi na Boże cele, jakie dla nas przygotował.

6. Bądźmy ostrożni, kiedy chcemy coś potępić. Film opowiada o niebezpieczeństwie ze strony maszyn. Wielokrotnie zostały nazwane wrogami. Z drugiej jednak strony, to dzięki maszynie John Connor przeżył. Zło jest złem, nieważne w jakim pojawia się opakowaniu. Czasami jest ono nieznane.

7. Narzędzia przez cały czas. W pewnym fragmencie filmu, John widzi grób matki, w którym jednak nie ma jej ciała. Cały jest wypełniony bronią, aby wskazać mu cel, jakim jest walka. Matka wiedziała, że ten dzień nadchodzi i była na niego przygotowana, nawet jeśli John nie miał o tym pojęcia. Musimy pamiętać, że atak szatana będzie zaskoczeniem dla nas, ale nie dla Boga.

8. Przeznaczenie jest głównym wątkiem w „Terminatorze 3”. John nie chce, aby przyszłość się dokonała, kiedy ludzie i maszyny rozpoczną ze sobą wojnę. Przez poprzednie dwie części filmu stara się do tego nie dopuścić. W tej części podejmuje on kolejną próbę. Podczas jednej ze scen, John kłóci się z swoją maszyną-obrońcą o dzień sądu, twierdząc, że muszą mu zapobiec. Ale obrońca mówi: „Dzień Sądu jest nieunikniony.” Słowa te są potężną wiadomością. Nie tylko Bóg wie o tym, co dla nas zaplanował, ale również i my jesteśmy świadomi tego, że dzień sądu nadchodzi i nie można go uniknąć.

9. Kolejny wątek o przeznaczeniu. John walczy z tym, co zostało mu zapisane, ale nigdy nie zdoła tego uniknąć. Pomyśl jak często martwisz się jak uniknąć czegoś, zamiast zaakceptować swój los już na początku.

10. Wrogie maszyny w „Terminatorze 3” mogą przyjąć dowolny kształt. To wprawia w zakłopotanie dobrych ludzi, ponieważ czasem wrogowie wyglądają jak ich przyjaciele. Prawdą jest, że diabeł może sprawić, że będzie wyglądać jak anioł niosący światło. Jezus powiedział, że „brat stanie przeciwko bratu”. Dzięki Bogu, to nie zawsze jest prawdą, ale często stajemy się sfrustrowani, doświadczając ataków ze strony tych, których kochamy. Prawda jest taka, że to właśnie jest działanie diabła. On chce wyglądać jak nasz przyjaciel lub inna kusząca rzecz. Diabelskie maszyny w filmie wyglądają jak delikatne kobiety nawet, jeśli są na wskroś śmiercionośne. Zaskakujący atak z ich strony jest tym samym, co robi diabeł przez cały czas.

11. Musimy walczyć. W czasie jednej ze scen, maszyna-obrońca wywołuje gniew w Johnie i sprawia, że zaczyna on walczyć z maszyną zła, tym samym przestając się użalać nad sobą. To mi przypomina, jak wielu chrześcijan lamentuje nad szatańskimi atakami jakich doświadczają, zamiast wziąć przykład z największego autorytetu jakim jest Jezus.

12. Nie jesteśmy sami. John Conner jest nazwany „ostatnią i największą nadzieją ludzkości”. Jednakże nie odniósłby on takiego sukcesu w wojnie z maszynami, gdyby nie pomoc innych. Łącznie z jego żoną, która wiele razy broniła go w przyszłości.

13. Trudne wybory są najlepsze. Chore zwierzę zaprowadziło Kate do schronienia, gdzie spotkała Johna. Atakująca maszyna zaprowadziła Johna do miejsca jego przeznaczenia. Czasami podejmowane wyzwania w naszym życiu, stają się ścieżką prowadzącą nas do większej chwały.

14. Wojna trwa. Większość ludzi żyjących podczas wojny terminatorów, żyje tak jakby nic się nie działo, nawet jeśli ich przyszłość jest zagrożona. Nadal trwa wojna wokół nas pomiędzy demonami a aniołami. Możesz to poczuć. Znasz takie chwile, kiedy nagle rzeczy przybierają zły lub lepszy obrót bez żadnej konkretnej przyczyny. Cóż, jest to święta przemiana. Ponieważ większą władzą mają chroniące nas Boże anioły, niż chcący nas zranić szatan. To jest jedyna znacząca różnica pomiędzy filmem a rzeczywistością. Na jednego demona, który nas atakuje, mamy obok siebie dwa anioły, które nas chronią.

Mam nadzieję, że ta recenzja pomoże niektórym zaufać, że Bóg trzyma nasze dni w swoich dłoniach i jest dostatecznie silny, aby pomóc nam przez nie przejść.

Tekst pochodzi z serwisu  Providential Plan Movie Reviews i jest częscią projektu mającego na celu ukazanie religijnego przesłania w filmach. Został przetłumaczony oraz opublikowany za zgodą autora.

Tłumaczenie: Anna WęgrzeckaOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050203114132318

No trackback comments for this entry.
Duchowe przesłanie w filmie - Teminator 3 | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jakub czw, 3 lut 2005, 16:29:03

Nie lubię takiego naciągania...

Stalin kiedyś powiedział - Znajdźcie człowieka a ja znajdę powód. (przyp. żeby go się pozbyć).
Tu jest podobnie - Znajdźcie film a ja znajdę coś, aby okazał się kościelną produkcją...

 

---
"Z hlubin volám k Tobě Pane,
Pane vyslechni můj hlas!
Ať tvé ucho slyší
na mé snažné volání."

 
 • milka czw, 3 lut 2005, 16:58:52
 • Dziego czw, 3 lut 2005, 18:21:29

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń