Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kto będzie następcą papieża?

Po 26 latach pontyfikatu, Jan Paweł II przeżył wielu z typowanych na swoich następców. Aż do wtorkowych komplikacji pogrypowych, kiedy to konieczna była hospitalizacja, papież cieszył się dość dobrym zdrowiem. Poza, oczywiście, ogólną słabością, chorobą Parkinsona i dolegliwościami kolana i stawu biodrowego. Obecny stan zdrowia biskupa Rzymu zmusza jednak wiele osób do zastanowiena nad tym, kto może być następcą papieża.Kolejno odchodzą, bądź są eliminowani ze względu na wiek, pretendenci do ewentualnego zastąpienia papieża. 84 - letni Jan Paweł II zasiada na Tronie Piotrowym od 1978 roku, kiedy to został wybrany, jako pierwszy nie spośród Włochów od 455 lat. Jego pontyfikat jest trzeci pod względem długości w dziejach Kościoła.

Papież może być wybrany przez kardynałów, należących do konklawe - obecnie 119 osób poniżej 80. roku życia. Kardynałowie biorą przy wyborze różne czynniki pod uwagę - wiek, narodowość i ewentualny program pretendenta. Oczywiście najważniejsze jest natchnienie Ducha Świętego. Zapewne przy wyborze będą miały jednak miejsce walki między różnymi obozami.

Ostatnio najczęściej pojawia się nazwisko kardynała Josepha Ratzingera. Jest on popierany przez tych, którzy chcą zapewnić kontynuację konserwatywnej polityki Jana Pawła II. Z drugiej zaś strony części liberalnych katolików wydaje się idealnym "papieże na okres przejściowy".

Wśród innych kandydatów pojawiają się takie nazwiska kardynałów, jak: Francis Arinze z Nigerii, Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, Godfried Danneels z Belgii, Norberto Rivera z Meksyku, Christoph Schoenborn z Austrii i Dionigi Tettamanzi z Włoch.

Watykanista rzymskiego dziennika "La Repubblica" i autor biografii obecnego papieża, Marco Politi stwierdził, że w Watykanie panuje,"stan alarmu oraz niepewność związana z końcem pontyfikatu", choć nikt nie mówi jeszcze wyraźnie o sukcesji.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2005020311413394

No trackback comments for this entry.
Kto będzie następcą papieża? | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc czw, 3 lut 2005, 13:06:48
Od Daneelsa racz uchować Panie! Gdybym był Duchem Św. (szkoda, że nie jestem :)), to wybrałbym J.Em.Ks. Dario Kard. Castrillon Hoyos'a. Ma 75 lat, pochodzi z Kolumbii, konserwatysta. W dodatku Kościół Ameryki Południowej zasłużył sobie na "własnego" papieża. Nie są to moje pobożne życzenia, bo Kard. Castrillon Hoyos jest jednym z faworytów.

---
"Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)

 
verbadocent czw, 3 lut 2005, 15:26:02
Jan Paweł II przeżył już paru swoich domniemanych następców. A tak poważnie, to wynik każdego konklawe  jest niespodzianką. Proszę sprawdzić kto był faworytem prasy przed konklawe po śmierci Jana Pawła I, a wiadomo kto wygrał wybory. Pamiętacie to zdziwinie całego świata? Bo ja pamiętam. Pamiętam również telefony "ze świata" z prośbą aby im coś o nowym papieżu powiedzieć. Wszystkie spekulacje "znawców" spaliły na panewce. Przecież sam Wojtyła jadąc do Rzymu miał wykupiony bilet powrotny.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń