Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Misterium Męki Pańskiej u Pallotynów

Teatr Wyższego Seminarium Duchownego istnieje już od 1957 roku. Na jego deskach wystawiane są m.in. Misterium Męki Pańskiej, na które w tym roku pragniemy serdecznie zaprosić, jasełka okresie Bożonarodzeniowym, a w okresie jesiennym musicale i inne sztuki, a także wieczornice poświęcone świętom narodowym. Jest to część działalności naszego teatru, który istnieje dzięki klerykom seminarium palotyńskiego w Ołtarzewie koło Warszawy.Pallotyni do Warszawy, jak i do Polski przybyli z terenu Niemiec za przyczyną ks. Alojzego Majewskiego, który przeszczepił to stowarzyszenie na grunt naszego kraju. Stało się to już w 1907 roku. Dzieło zapoczątkowane przez św. Wincentego Pallottiego – kapłana rzymskiego żyjącego w latach 1795–1850, znalazło jego naśladowców także w Polsce. Dziś Pallotyni znani są m.in. z drukarni, kultu Miłosierdzia Bożego, pielgrzymek oraz misji. Jest to tylko mała część zadań apostolskich, które nasze Stowarzyszenie spełnia na terenie naszego kraju jak i za granicą.

Tegoroczne Misterium, na które pragniemy państwa zaprosić nosi nazwę „Czekając na Mesjasza”. Przenosi nas w czasy Chrystusa ziemskiego – Mesjasza, na którego czekał cały ówczesny Izrael. Jednak aby dobrze poznać samą osobę Jezusa trzeba także poznać czasy w których żył, pracował, modlił się – mówi reżyser kl. Krzysztof Kralka. Sztuka prezentuje nam różne wyobrażenia, jakie ludzie mieli o upragnionym Mesjaszu. Jezus, jakiego sobie wyobrażali ludzie okazuje się całkowicie inna osobą i Jego Królestwo nacechowane jest innymi wartościami. Ukazane uwarunkowania społeczne i polityczne tamtych czasów dają obraz tego postrzegania, oraz pozwalają dostrzec, jakim był naprawdę Jezus.

W misterium zaobserwować można kilka wątków, które je dynamizują i ubogacają. Przede wszystkim sprawa Zelotów, ugrupowania, które nastawione było wrogo do Rzymian i przygotowywało spisek. Inna płaszczyzną są faryzeusze, którzy urabiają ludzi, według własnych wyobrażeń. Pragną zatrzymać dla siebie to, co cenne w ich oczach – chwałę i władzę. Apostołowie jawią się jako Ci, którzy muszą wybierać i rozróżniać, za kim naprawdę pragną podążyć. Piłat to osoba trzecia w tych zmaganiach

Całość przygotowań do sztuki wykonują sami klerycy. Tak samo oni są pomysłodawcami scenariusza i dekoracji w teatrze seminaryjnym. Każdego roku gdy odgrywane jest Misterium Męki Pańskiej seminarium staje się „małym miasteczkiem”. Dzieje się tak dlatego iż wiele tysięcy ludzi przyjeżdża z całej Polski właśnie na tę sztukę. Klerycy traktują swoje zadanie jako formę ewangelizacji i możliwości spotkania się z ludźmi. Przekrój wiekowy osób przyjeżdżających na Misterium jest duży. Świadczy to o tym, że sztuka podoba się nie tylko młodym, ale i osobom starszym. Podczas wizyty w seminarium prócz obejrzenia samej sztuki można zwiedzić sam budynek, który nie jest mały i dowiedzieć się nieco o pallotynach, jak i o życiu seminaryjnym. Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny. Okres Wielkiego ostu jest czasem, gdy głębiej reflektujemy nad własnym życiem. Z pewnością to misterium nam w tym pomoże.

 

Terminy spektakli:

 

12 lutego (Sb.), 13 lutego (Nd.)

19 lutego (Sb.), 20 lutego (Nd.)

26 lutego (Sb.), 27 lutego (Nd.)

5 marca (Sb.), 6 marca (Nd.)

12 marca (Sb.), 13 marca (Nd.)

19 marca (Sb.), 20 marca (Nd.)

Rezerwacja biletów: (022) 722 32 24 lub  (022) 722 10 24

Spektakle odbywają się:

W soboty o godz. 14.30 i w niedzielę o godz. 14.00

W sali teatralnej WSD Pallotynów przy ulicy Kilińskiego 20

W Ożarowie Mazowieckim

Dojazd z Warszawy autobusem 713 z pętli Cmentarza Wolskiego lub do stacji Ożarów (kierunek Sochaczew)


Serdecznie zapraszamy!

Kl. Marcin Grzyb SAC
informacje i rezerwacja biletow pod telefonem 022 722 32 24Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050209163828982

No trackback comments for this entry.
Misterium Męki Pańskiej u Pallotynów | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wielkanoc
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Menu Użytkownika

  Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
  Nie pamiętasz hasła?

  Sonda

  Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

  Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

  •  Tak
  •  Nie
  •  Nie mam zdania
  0
  Wyniki
  | 10,699 głosów | 9 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń