Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Misterium Męki Pańskiej u Pallotynów

Teatr Wyższego Seminarium Duchownego istnieje już od 1957 roku. Na jego deskach wystawiane są m.in. Misterium Męki Pańskiej, na które w tym roku pragniemy serdecznie zaprosić, jasełka okresie Bożonarodzeniowym, a w okresie jesiennym musicale i inne sztuki, a także wieczornice poświęcone świętom narodowym. Jest to część działalności naszego teatru, który istnieje dzięki klerykom seminarium palotyńskiego w Ołtarzewie koło Warszawy.Pallotyni do Warszawy, jak i do Polski przybyli z terenu Niemiec za przyczyną ks. Alojzego Majewskiego, który przeszczepił to stowarzyszenie na grunt naszego kraju. Stało się to już w 1907 roku. Dzieło zapoczątkowane przez św. Wincentego Pallottiego – kapłana rzymskiego żyjącego w latach 1795–1850, znalazło jego naśladowców także w Polsce. Dziś Pallotyni znani są m.in. z drukarni, kultu Miłosierdzia Bożego, pielgrzymek oraz misji. Jest to tylko mała część zadań apostolskich, które nasze Stowarzyszenie spełnia na terenie naszego kraju jak i za granicą.

Tegoroczne Misterium, na które pragniemy państwa zaprosić nosi nazwę „Czekając na Mesjasza”. Przenosi nas w czasy Chrystusa ziemskiego – Mesjasza, na którego czekał cały ówczesny Izrael. Jednak aby dobrze poznać samą osobę Jezusa trzeba także poznać czasy w których żył, pracował, modlił się – mówi reżyser kl. Krzysztof Kralka. Sztuka prezentuje nam różne wyobrażenia, jakie ludzie mieli o upragnionym Mesjaszu. Jezus, jakiego sobie wyobrażali ludzie okazuje się całkowicie inna osobą i Jego Królestwo nacechowane jest innymi wartościami. Ukazane uwarunkowania społeczne i polityczne tamtych czasów dają obraz tego postrzegania, oraz pozwalają dostrzec, jakim był naprawdę Jezus.

W misterium zaobserwować można kilka wątków, które je dynamizują i ubogacają. Przede wszystkim sprawa Zelotów, ugrupowania, które nastawione było wrogo do Rzymian i przygotowywało spisek. Inna płaszczyzną są faryzeusze, którzy urabiają ludzi, według własnych wyobrażeń. Pragną zatrzymać dla siebie to, co cenne w ich oczach – chwałę i władzę. Apostołowie jawią się jako Ci, którzy muszą wybierać i rozróżniać, za kim naprawdę pragną podążyć. Piłat to osoba trzecia w tych zmaganiach

Całość przygotowań do sztuki wykonują sami klerycy. Tak samo oni są pomysłodawcami scenariusza i dekoracji w teatrze seminaryjnym. Każdego roku gdy odgrywane jest Misterium Męki Pańskiej seminarium staje się „małym miasteczkiem”. Dzieje się tak dlatego iż wiele tysięcy ludzi przyjeżdża z całej Polski właśnie na tę sztukę. Klerycy traktują swoje zadanie jako formę ewangelizacji i możliwości spotkania się z ludźmi. Przekrój wiekowy osób przyjeżdżających na Misterium jest duży. Świadczy to o tym, że sztuka podoba się nie tylko młodym, ale i osobom starszym. Podczas wizyty w seminarium prócz obejrzenia samej sztuki można zwiedzić sam budynek, który nie jest mały i dowiedzieć się nieco o pallotynach, jak i o życiu seminaryjnym. Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny. Okres Wielkiego ostu jest czasem, gdy głębiej reflektujemy nad własnym życiem. Z pewnością to misterium nam w tym pomoże.

 

Terminy spektakli:

 

12 lutego (Sb.), 13 lutego (Nd.)

19 lutego (Sb.), 20 lutego (Nd.)

26 lutego (Sb.), 27 lutego (Nd.)

5 marca (Sb.), 6 marca (Nd.)

12 marca (Sb.), 13 marca (Nd.)

19 marca (Sb.), 20 marca (Nd.)

Rezerwacja biletów: (022) 722 32 24 lub  (022) 722 10 24

Spektakle odbywają się:

W soboty o godz. 14.30 i w niedzielę o godz. 14.00

W sali teatralnej WSD Pallotynów przy ulicy Kilińskiego 20

W Ożarowie Mazowieckim

Dojazd z Warszawy autobusem 713 z pętli Cmentarza Wolskiego lub do stacji Ożarów (kierunek Sochaczew)


Serdecznie zapraszamy!

Kl. Marcin Grzyb SAC
informacje i rezerwacja biletow pod telefonem 022 722 32 24Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050209163828982

No trackback comments for this entry.
Misterium Męki Pańskiej u Pallotynów | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń