Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Interdykt dla członków polskiej parafii w St. Louis

Katolicki arcybiskup St. Louis Raymond Burke obłożył interdyktem sześciu członków rady parafialnej kościoła św. Stanisława Kostki. Decyzja arcybiskupa to kolejny krok w konflikcie między polską parafią a archidiecezją. Rada parafialna odmówiła bowiem oddania finansów rady pod kontrolę archidiecezji.

Archidiecezja utrzymuje, że rada parafialna św Stanisława Kostki kilka lat temu nielegalnie zmieniła przepisy wewnętrzne parafii z 1981 roku, eliminując jakąkolwiek kontrolę arcybiskupa. Sytuacja polskiego kościoła jest wyjątkowa - żadna z parafii w archidiecezji St. Louis nie ma autonomii i nie jest zarządzana przez świecką radę, bez podległości instancjom kościelnym.

Zdaniem rady parafialnej arcybiskup chce po prostu zamknąć parafię i przejąć jej aktywa w wysokości 9 milionów dolarów.

W wydanym oświadczeniu arcybiskup Raymond Burke stwierdził, że sześciu z członków rady parafialnej zostało obłożonych interdyktem - karą kościelną zakazująca przyjmowania niektórych sakramentów, między innymi Eucharystii.

- Rada parafialna parafii św. Stanisława Kostki postawiła się całkowicie poza autorytetem Kościoła Katolickiego - oświadczył w piątek abp. Burke.

Kilka miesięcy temu archidiecezja przeniosła swoich księży do pobliskiej parafii. W ostatnich tygodniach w kosciele odbyła się tylko jedna msza - odprawiona w Boże Narodzenie przez "przemyconego" polskiego księdza.

Ponad pół roku temu rada parafalna wysłała list w swojej sprawie do Watykanu, jednakże odpowiedź jaka stamtąd przyszła, była jednoznaczna - działania rady "podważają autorytet Kościoła". Watykan wezwał członków zbuntowanej parafii do podporządkowania się i współpracy z arcybiskupem aby wspólnie rozwiązać problem.

W styczniu abp. Burke wysłał do rady list, w którym gwarantował że parafia tak długo nie zostanie zamknięta, jak długo wierzący o polskich korzeniach będą ją wspierali. Gdyby jednak trzeba było ze względów finansowych zamknać parafię, jej majatek miałby zostać przeznaczony na rzecz "religijnych, charytytywnych i edukacyjnych programów prowadzonych przez katolików polskiego pochodzenia". Parafianie przytłaczającą większoscią głosów zdecydowali, by oddawać majątku parafii pod władzę arcybiskupa.

Ukarani interdyktem zostali Robert Zabielski, William Białczak, Joseph Rudawsky, Stanley Novak, John Baras i Edward Florek.

Rzecznik parafii, Roger Krasnicki powiedział że ogłoszony interdykt jest "skandalem okropną rzeczą jaką arcybiskup zrobił tym ludziom" dodał, że decyzja jest "niemoralna i niesprawiedliwa" oraz że jest "przejawem nadużycia władzy". Dodał, że propozycje arcybiskupa nadal są nie do przyjęcia dla parafii i że interdykt powinien zostać nałożony na wszystkich jej członków gdyż rada jedynie wykonywała ich polecenia.

STLtodayOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050212121100776

No trackback comments for this entry.
Interdykt dla członków polskiej parafii w St. Louis | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Interdykt dla członków polskiej parafii w St. Louis
Wojciech1966 sob, 12 lut 2005, 14:28:40

Niepotrzebnie ida na udry. Powinni zrobic tak:

1. Zalozyc Fundacje sw. Stanisława Kostki, kotrolowana przez parafian.

2. Przelac cala zebrana sume z kont parafialnych na konto Fundacji.

3. Datki parafianie powinni tejze Funadcji przekazywac.

4. Fundacja z tych pieniedzy dalej utrzymuje wszystkie dziela parafialne.

5. Finanse z pusta juz kasa przekazac arbp.

I juz...

---
Wojciech

 
Interdykt dla członków polskiej parafii w St. Louis
verbadocent sob, 12 lut 2005, 23:38:36

Już coś takiego przerabialiśmy. Na przełomie XIX i XX wieku również w USA.  Na mocy tzw. Aktu Baltimorskiego z 1848 majątek parafialny Kościoła rzymskokatolickiego w USA był majątkiem prywatnym biskupa ordynariusza (którym w większości byli Amerykanie pochodzenia irlandzkiego lub niemieckiego). Nie chciała pogodzić się z tym część tamtejszych Polaków, która przepisywała majątek polskich parafii (wypracowany z ich składek) na tzw.komitety parafialne. Do tego doszły konflikt na tle językowym. Trzech biskupów (pochodzenia niemieckiego) zabroniło używania na terenie swoich diecezji języka polskiego w czytaniach liturgicznych, homiliach, śpiewie i nauczaniu religii.Powstał żywiołowy ruch tworzenia polskich parafii etnicznych, który nie spotkał się z przychylnością Watykanu. Nastąpiła schizma i wyodbrębnił się Polski Narodowy Kościół Katolicki na czele którego stanął ksiądz Hodur, który został wyświęcony na biskupa w holenderskim Kościele starokatolickim. W sumie cała awantura, jak jej się przyjrzeć z dzisiejszej perspektywy, o nic. Przy odrobinie zrozumienia i dobrej woli każdej ze stron można było jej uniknąć.

Mam nadzieję, że obecni protagoniści konfliktu wyciągną wnioski z przeszłości.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń