Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Św. Walenty - biskup zakochanych

Walentynki - święto zakochanych obchodzone 14 lutego często bywa stawiane w jednym rzędzie z Halloween, jako następny bezkrytycznie przyjęty "import" pop-kultury z USA. Jednakże wspominany tego dnia w kalendarzu liturgicznym św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, jest patronem zakochanych już od XV wieku.

W połowie lutego zakochani mieli swoje święto już w czasach pogańskich. Początek ptasich godów, który właśnie na te dni przypadał, był postrzegany jako znak samej natury, by i ludzie wyznawali sobie miłość. Dlatego 15 lutego obchodzono Luprekalia - uroczystości ku czci boga płodności Faunusa Luprecusa.

Ze względu na swoją atrakcyjność i ponadczasową wymowę Luprekalia należały do świąt niezwykle długo utrzymujących się już po tym gdy religią panującą stało się chrześcijaństwo. Dopiero pod koniec V wieku papież Gelazy I w ich miejsce ustanowił liturgiczne święto męczennika Walentego. Nie wiadomo czy uczynił to przypadkowo, faktem jest jednak że ksiądz lub biskup Walenty (bo przekazy z początków chrześcijaństwa mówią o dwóch postaciach), miał wiele wspólnego z zakochanymi.

Jedno z podań mówi iż ksiądz Walenty udzielał potajemnie ślubów zakochanym parom w sytuacji, w której Rzymianie zabraniali zawierania związków małżeńskich przez mężczyzn którzy nie służyli jeszcze w wojsku. Właśnie za to został uwięziony i skazany na śmierć. Ta sama historia wyjaśnia zwyczaj pisania walentynkowych kartek - pierwszą napisał właśnie z więzienia skazany na śmierć ksiądz - zostawił córce strażnika liść w kształcie serca z dedykacją "Od Twojego Walentego". Wyrok śmierci wykonano na nim 14 lutego.

Inny Walenty (a może ten sam?) był biskupem miasta Terni w Umbrii i także sprzyjał zakochanym - znany był z tego, że jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką. Co więcej - również on pisywał "miłosne" listy - swoim wiernym opowiadał w nich o ogromnej miłości Chrystusa. I on również zginął jako męczennik za wiarę.

Patronem epileptyków jest inny święty Walenty, który żył kilka wieków później i ponoć miał moc uzdrawiania tej choroby.

Mimo że w dzisiejszych czasach Walentynki to bardzo skomercjalizowane święto, są na swiecie miejsca w których obchodzi się je w nawiązaniu do najstarszych tradycji. Co roku w niedzielę najbliższą 14 lutego w katedrze w Terni odbywa się Święto Zaręczyn. Zgromadzone przy grobie św. Walentego setki par narzeczeńskich, przybyłych nieraz z różnych stron świata, przyrzekają sobie miłość i wierność na czas do dnia ślubu.

Świętu towarzyszą koncerty, spektakle, projekcje filmów, konferencje, wystawy i imprezy sportowe, które trwają niemal przez cały luty. W tym roku, idąc z duchem postępu ogłoszono także konkurs na najlepszy SMS o tematyce miłosnej.

14 lutego w Terni jest także wręczana nagroda "Rok miłości". Jej laureatami zostali w tym roku: prezydent Kosowa Ibrahim Rugova i o. Ibrahim Faltas, kustosz bazyliki w Betlejem. Podczas uroczystości z koncertem wystąpi francuska piosenkarka Juliette Greco. Tegoroczne obchody zakończą się dopiero 2 marca walentynkami dla wdów i wdowców oraz ludzi starszych i chorych.

Na podstawie tekstu Pawła Bielińskiego (KAI)

Modlitwa do św. Walentego

Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają,Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju, Ty, który - dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości - zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci,wysłuchaj naszą modlitwę: W obliczu rozdarć i podziałów w świeciedaj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu,abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody.

Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna, i który żyje i króluje na wieki wieków.

Amen.

(modlitwa pochodzi ze strony internetowej francuskiej miejscowości Saint-Valentin)Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050213222456553

No trackback comments for this entry.
Św. Walenty - biskup zakochanych | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń