Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kontrowersyjny ślub księcia Walii

Jak donosi BBC, Arcybiskup Canterbury zablokował w ostatnim czasie planowaną przez Synod Kościoła Anglikańskiego debatę na temat małżeństwa Camilli Parker Bowles i księcia Karola. Według obowiązujących w Kościele reguł, Camilla Parker Bowles, jako rozwódka nie może ponownie wyjść za mąż, dopóki żyje jej poprzedni małżonek. Z tego też powodu para weźmie ślub cywilny, który następnie zostanie tylko pobłogosławiony.Grupa chrześcijańskich ekspertów serwisu Ekklesia zwróciła uwagę, że Kościół znajduje się obecnie w "nienormalnym" położeniu, gdyż przyszłym "Zarządzającym i Obrońcą Wiary" jest człowiek, któremu nawet Arcybiskup Canterburry nie może pozwolić na ponowny ożenek w jego własnym Kościele. Ekklesia wezwała ponadto do "ekumenicznego zweryfikowania stosunków pomiędzy państwem a kościołem". Sprawa ta jednak nie będzie dyskutowana podczas Synodu, ponieważ zajmie się on dwiema innymi kontrowersyjnymi tematami: wyświęcaniem kobiet na biskupów oraz stanowiskiem Kościoła wobec homoseksualizmu.

Pierwsza kobieta została duchownym Kościoła Anglikańskiego przed 10 laty. Korespondent BBC Robert Pigott zauważa, że kobiety-duchowni coraz częściej mówią o dyskryminacji ze strony kościelnych elit, które uniemożliwiają im objęcie obowiązków biskupich. Niektórzy z członków kościoła obawiają się jednak, że zarzucenie tradycji, wedle której biskupami byli tylko mężczyźni, osłabi wspólnotę i tak już podzieloną w kwestii homoseksualizmu.

Synod będzie musiał też omówić kiedyś następną kontrowersyjną sprawę. Chodzi o kwestię aktów własności na kościoły i plebanie, które są w posiadaniu większości duchowieństwa. System ten gwarantuje duchownym dożywotnie zatrudnienie. Nie obejmuje on jednak wszystkich. Część duchownych nie może być pewna zatrudnienia. Istnieją więc plany wprowadzenia powszechnych kontraktów dla zatrudnionych przez Kościół.

Wśród innych dyskutowanych kwestii znajdą się za to, m.in. wykorzystywanie ekologicznych produktów podczas nabożeństwa czy problem recyclingu kościelnych pojazdów.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050215121454421

No trackback comments for this entry.
Kontrowersyjny ślub księcia Walii | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kontrowersyjny ślub księcia Walii
Joel wto, 15 lut 2005, 13:57:38
do autorki:w kosciele anglikanskim nie ma mszy(ofiary), jest pamiatka Wieczerzy tak jak w innych kosciolach wyroslych z refomacji.

---
Joel

 
Kontrowersyjny ślub księcia Walii
mateuszwroc wto, 15 lut 2005, 16:12:18
A ja przypomnę, że tytuł "Jedynego Obrońcy Wiary" nie był i nie jest dziedziczny. Ja nie wiem co sobie Królowie Anglii ubzdurali z posiadaniem jego. Przecież Jan III Sobieski za zwycięstwo pod Wiedniem otrzymał kapelusz i miecz "Jedynego Obrońcy Wiary". T

---
"Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń